Detoksykacja organizmu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Detoksykacja organizmu to zbiór działań mających na celu wsparcie wszystkich funkcji organizmu poprzez oczyszczenie go z toksyn. Każdy człowiek jest narażony na ich przenikanie – znajdują się w żywności, wodzie, powietrzu, kumulując się w tkankach na przestrzeni lat i wywołując liczne schorzenia przewlekłe. Dlatego świadoma detoksykacja powinna towarzyszyć nam na co dzień.

Detoksykacja organizmu

Detoksykacja organizmu – dlaczego jest ważna?

Mówiąc o truciznach, większość osób natychmiast myśli o groźnym cyjanku, arszeniku, strychninie i innych związkach, znanych z filmów czy książek. Budzą grozę, ponieważ działają w małych dawkach i są tajemnicze. Mogą doprowadzić do silnego zatrucia, a nawet śmierci. Jednak prawdopodobieństwo, że człowiek się z nimi zetknie w prawdziwym życiu, jest niewielkie. Naprawdę groźne są związki chemiczne obecne w naszym środowisku i w żywności – nie zauważamy ich, nie czujemy ich smaku, a towarzyszą nam przez kilkadziesiąt lat w domu i w pracy.

Każdego dnia kontaktujemy się z zanieczyszczonym powietrzem lub wodą, spożywamy produkty żywnościowe ze śladowymi ilościami metali ciężkich i innych szkodliwych związków. Wraz z upływem czasu zaczynają one kumulować się w tkankach organizmu. Początkowo nie dając żadnych objawów lub dając objawy, które zrzuca się na współczesny tryb życia:

Po wielu latach objawy te stają się jeszcze bardziej uciążliwe i niebezpieczne. Mogą odnosić się do niepłodności, apatii, depresji, obrzęków kończyn. Przewlekłe zanieczyszczenie organizmu prowadzi także do rozwoju groźnych chorób, w tym chorób nowotworowych, alergii, chorób sercowo-naczyniowych, dotyczących układu pokarmowego. Jako że nie mamy możliwości całkowitego wyeliminowania zanieczyszczeń ze swojego otoczenia, tak ważna jest regularna detoksykacja organizmu.

Na czym polega detoksykacja organizmu?

Detoksykacja organizmu może przebiegać na wiele sposobów. Poniżej przedstawiono te najskuteczniejsze.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zdrowy tryb życia

Na samym początku należy zaznaczyć, że detoksykacja organizmu nigdy nie będzie skuteczna, jeśli jednocześnie prowadzony będzie niezdrowy tryb życia. Jeden napar z pokrzywy dziennie lub 2 tabletki z Chlorelli nie usuną zanieczyszczeń z ustroju, jeśli w tym samym czasie będą one dostarczane w ogromnych ilościach np. na drodze palenia papierosów lub nadmiernego spożywania słodyczy i żywności GMO. Dlatego, aby kompleksowo zadbać o własne zdrowie, należy zrezygnować z używek, słodyczy i żywności przetworzonej, bogatej w sztuczne polepszacze i konserwanty. Warto pozostać osobą aktywną fizycznie, pijącą przynajmniej 1,5 l wody dziennie, unikającą stresu i wysypiającą się. Także sięganie po leki (np. NLPZ) bez większych wskazań medycznych, np. aby uśmierzyć łagodny ból głowy czy bóle menstruacyjne, nie jest polecane pod kątem oczyszczania organizmu. Lepszym rozwiązaniem będzie działanie przyczynowe, np. u fizjoterapeuty.

Suplementacja Chlorelli

Chlorella jest algą niezwykle bogatą w witaminy (zwłaszcza witaminę C, witaminę E i witaminy z grupy B), antyoksydanty, minerały i chlorofil. Znana jest zwłaszcza ze swoich właściwości chelatujących. Oznacza to, że ma zdolność wiązania toksyn, metali ciężkich i szkodliwych cząsteczek znajdujących się w organizmie konsumenta, a następnie usuwania ich podczas defekacji. Aby tak się jednak stało, Chlorellę należy suplementować długoterminowo. Pierwsze objawy są widoczne natychmiast w postaci biegunki lub wyprysków – to naturalna reakcja organizmu na pozbywanie się zanieczyszczeń, wręcz pożądana. Chlorella jest bezpieczna również w przypadku dzieci.

Koktajle oczyszczające z toksyn

Dieta sokowa powinna trwać około 2 tygodni, w tym czasie spożywa się tradycyjnie 5 posiłków, które jednak posiadają formę soków, koktajlów i smoothies. Aby dostarczać do organizmu także białka i tłuszcze, których na ogół nie znajdziemy w owocach czy warzywach, warto wzbogacać koktajle Spiruliną w proszku, białkiem w proszku bądź olejem z czarnuszki. Jeśli nie mamy umiejętności zbilansowanego przygotowania takiej diety oczyszczającej, warto skonsultować się z dietetykiem, aby nie nabawić się niedoborów pokarmowych. Innym pomysłem jest włączenie do codziennej, klasycznej diety 1-2 szklanek koktajlu o działaniu oczyszczającym, np. z dodatkiem rozkruszonej tabletki Chlorelli.

Zobacz również: Koktajl ze Spiruliną.

Ziołolecznictwo

Do ziół o najmocniejszym, sprawdzonym działaniu oczyszczającym zaliczamy przede wszystkim:

  • czystek;
  • mniszek lekarski;
  • nawłoć;
  • ostropest plamisty;
  • skrzyp polny;
  • pokrzywę.

Przyjmuje się je w formie naparów, maksymalnie 3-4 filiżanki dziennie, po wcześniejszym wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych. Zioła można również suplementować w postaci tabletek czy kapsułek, napary są jednak alternatywą bardziej naturalną. Czas trwania kuracji uzależniony jest od rodzaju wybranego zioła.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jura K., Oczyszczanie organizmu z toksyn, Wydawnictwo e-bookowo, 2015.
  2. Fife B., Naturalny detoks, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
  3. Pałasz M., Oczyszczanie organizmu, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2021.
  4. Kohlmunzer S., Farmakognozja – podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *