
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pokrzywa zwyczajna należy do gatunku roślin jednorocznych i wywodzi się z rodziny pokrzywowatych. Powszechnie uważana jest za jedną z najcenniejszych roślin wykorzystywanych w fitoterapii, ze względu na jej substancje aktywne.
Pokrzywę zwyczajną spotkać można na pastwiskach, polanach czy w wilgotnych lasach liściastych. W Polsce określa się ją jako pospolity chwast. Oprócz tego znana jest jako pokrzywa dwupienna, pokrzywa parząca, żgajka lub parzawka. Roślinę tą zazwycaj kojarzy się z uczuciem pieczenia, swędzenia oraz bąblami występującymi na skórze. Pokrzywę bardzo często wykorzystuje się w ziołolecznictwie, kuchni, kosmetyce, a także w przemyśle. Warto podkreślić, że właściwości pokrzywy znali jak i opisywali już starożytni – Hipokrates, św. Hildegarda czy Paracelsus. Pokrzywa pełni również funkcję symboliczną. Przez Słowian uznawana była za roślinę magiczną, która wykorzystywana była do ochrony przed złymi urokami.
Związki biologicznie czynne obecne są zarówno w liściach, korzeniach jak i zielu pokrzywy. W skład pokrzywy wchodzi acetofenon, acetylocholina, aglutynina, alkaloidy, kwas masłowy, kawowy, kumarowy, mrówkowy, bursztynowy, palmitynowy, octowy, szczawiowy, linolowy, linolenowy, chlorofil, cholina, folacyna, histamina, a także flawonoidy tj. kemferol, lecytyna, kwercetyna, sterole, terpeny, witamina A, C i K , fruktoza, glukoza, galaktoza, maltoza i rafinoza.
W liściach pokrzywy występuje chlorofil, ksantofil, karoten, taniny, kwas pantotenowy, garbniki, flawonoidy. Ponadto w ich składzie zidentyfikowano kwasy organiczne oraz związki mineralne tj. wapń, magnez, krzem czy żelazo.
W korzeniach pokrzywy z kolei występuje skopoletyna, sterole, kwasy tłuszczowe, polisacharydy, krzemionka, garbniki, ceramidy oraz sfingozyna.
Ciekawostka
Znajdujące się na całej powierzchni pokrzywy włoski powodują pieczenie skóry po dotknięciu jej. Jest to wywołane obecnością takich substancji jak: kwas mrówkowy, histamina, serotonina, leukotrieny oraz acetylocholina. Już niewielka ilość tych substancji powoduje, że na skórze pojawia się bąbel – reakcja alergiczna na histaminę.
Pokrzywa zwyczajna stosowana jest głównie w celu zmniejszenia alergii, obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika, chlorku sodu, zmniejszenia stanów zapalnych oraz łagodzenia bólu i zahamowania procesu wypadania włosów. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przyspiesza mechanizm gojenia się ran, a także zwiększa diurezę w stanach zapalnych dróg moczowych. Dodatkowo korzystnie oddziałuje na procesy trawienne oraz obniża temperaturę ciała. Warto podkreślić, że napar z pokrzywy zaleca się stosować w przypadku występującej cukrzycy, nieżytu żołądka, bólach głowy, chorobach płuc, trądziku oraz ogólnego osłabienia organizmu.
Składniki aktywne obecne w pokrzywie pozytywnie oddziałują na pracę układu moczowego. W przypadku przerostu prostaty zauważa się zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas oddawania moczu.
Stosowana zewnętrznie jak i wewnętrznie zmniejsza objawy trądziku pospolitego, łupieżu czy łojotoku skóry. Skuteczna jest także w przypadku infekcji jamy ustnej, zapalenia dziąseł, pleśniawek oraz anginy.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Ja sobie robię herbatkę z pokrzywy. Mam to szczęście, że ciocia mieszka na wsi i tam na polu zbieram to zielę z nadziją, że nie jest za bardzo nafaszerowne chemią.