Bóle menstruacyjne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Bóle menstruacyjne to istotny problem ginekologii dotyczący kobiet w różnym wieku. Wyróżniamy kurczowe i zastoinowe bolesne miesiączkowanie, jak również pierwotne i wtórne. Przede wszystkim należy pamiętać, że ból podczas menstruacji nie jest zjawiskiem normalnym czy fizjologicznym i nie można argumentować tego stwierdzeniem, że ból stanowi urodę danej kobiety. Zawsze ma on patologiczne podłoże, które należy rozpoznać i wyeliminować.

Bóle menstruacyjne

 

Bóle menstruacyjne – przyczyny

Bolesne miesiączkowanie o charakterze kurczowym bardzo często wiąże się z bardzo szybkim trybem życia, wszechobecnym pośpiechem, stresem. Na ich występowanie mogą wpływać również czynniki takie jak: nieprawidłowe ustawienie kości krzyżowej, problemy gospodarki hormonalnej oraz resztki endometrium pozostałe z poprzedniego cyklu. Z kolei bolesne miesiączkowanie zastoinowe najczęściej wynika z bardzo małej ruchomości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, stawów miednicy i stawów biodrowych, a także z osłabienia mięśni dna miednicy, nadwagi i otyłości oraz słabego drenażu w obrębie miednicy.

Bóle menstruacyjne mogą pojawiać się u kobiet z zespołem policystycznych jajników, endometriozą czy nowotworami narządu rodnego. Przyczyną bywają też ostre stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej.

Bóle menstruacyjne – objawy

Dolegliwości bólowe zazwyczaj rozpoczynają się wraz z krwawieniem miesiączkowym i trwają przez kolejnych 24-48 godzin. W niektórych przypadkach mogą jednak o 1-2 dni poprzedzać miesiączkę i utrzymywać się 1-2 dni po jej zakończeniu. W przypadku bolesnych miesiączek o charakterze kurczowym, typowymi objawami są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • kurczowe, promieniujące i ostre bóle podbrzusza, które mogą kierować się w stronę odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub pachwin;
  • intensywnie czerwona krew miesiączkowa, zwykle rzadka i nie zawierająca skrzepów.

Z kolei przy bolesnych miesiączkach o charakterze zastoinowym charakterystyczne są:

  • ciemnoczerwona, bordowa, niekiedy niemal czarna krew miesiączkowa, gęsta i zawierająca skrzepliny;
  • rozlane i tępe bóle podbrzusza oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które nie posiadają ściśle określonej lokalizacji.

Objawami dodatkowymi, które pojawiają się bez względu na typ bolesnego miesiączkowania są ponadto:

Rodzaj bolesnego miesiączkowania można rozpoznać na podstawie wywiadu oraz badania pacjentki per vaginam.

Bóle menstruacyjne – leczenie

Jeśli bóle miesiączkowe wiążą się z chorobami i schorzeniami, podstawą jest ich eliminacja, a jeśli nie jest to możliwe – dążenie do ich ustabilizowania i wyrównania. W skrajnych przypadkach stosuje się farmakoterapię rozkurczową lub regulującą gospodarkę hormonalną. Polipy i guzy zwykle się wycina, natomiast gdy są nowotworowe – rozpoczyna się leczenie onkologiczne. Bez względu na przyczynę niezwykle dużą skutecznością wykazuje się fizjoterapia uroginekologiczna.

Specjalista za pomocą masaży, technik manualnych, kinesiotapingu, suchego igłowania i wielu innych metod przywraca równowagę w ciele kobiety, co przekłada się na zmniejszenie lub często całkowitą eliminację dolegliwości bólowych. W przypadku miesiączek kurczowych dąży się do uspokojenia układu współczulnego, rozluźnienia wzmożonych napięć mięśniowych i prawidłowego ustawienia stawów. Z kolei przy miesiączkach zastoinowych głównym celem jest zwiększenie ruchomości stawów oraz wzmocnienie mięśni dna miednicy. W obu przypadkach istotną kwestią jest nauka oddychania i ćwiczeń w domu, które pomagają radzić sobie z bólami menstruacyjnymi.

Domowe sposoby na bóle menstruacyjne

Poza fizjoterapią i ćwiczeniami zaleconymi przez specjalistę, w warunkach domowych można:

  • powoli popijać napary z melisy, rumianku, kozłka lekarskiego, krwawnika lub jasnoty białej;
  • poprosić partnera o delikatny masaż lędźwi;
  • przyłożyć do podbrzusza i okolicy lędźwiowo-krzyżowej ciepły okład, np. termofor;
  • przyjąć pozycję przeciwbólową, np. ukłon japoński lub leżenie na boku w pozycji embrionalnej (rozciągnięcie odcinka lędźwiowego grzbietu często przynosi ukojenie);
  • poświęcić 15 minut na medytację lub trening oddychania przeponowego;
  • iść na krótki spacer.

Należy pamiętać, że słodycze i czekolada (choć wiele kobiet ma na nie ochotę podczas miesiączki), w praktyce jedynie zaostrzają dolegliwości bólowe. Choć początkowo może się wydawać, że działają pozytywnie na nasze samopoczucie (w związku ze stymulacją produkcji hormonów szczęścia), nieco później zauważymy, że objawy się nasilają.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Drosdzol A., Skrzypulec V., Bolesne miesiączkowanie w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, Ginekologia Polska, 79/2008.
  2. Trybulec B., Wyżycka E., Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej w leczeniu zachowawczym bolesnego miesiączkowania, Wydawnictwo UR, 14/2016.
  3. Jarząbek-Bielecka G., Radomski D., Mizgier M., Wilczak M., Durda M., Kaczmarek M., Pawlaczyk M., Kędzia W., Pisarska-Krawczyk M., Dyspareunia i bolesne miesiączki u kobiet z endometriozą – obserwacje kliniczne dotyczące zastosowania dienogestu, Curr. Gynecol. Oncol., 12/2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *