Rodzaje cery twarzy są klasyfikacją różnych typów skóry na podstawie jej kondycji, wyglądu i potrzeb. To, jaki rodzaj cery będzie mieć dana osoba, w dużej mierze zależy od predyspozycji genetycznych i uwarunkowań osobniczych, jednak nie bez znaczenia zostaje tryb życia i codzienna pielęgnacja. Jakie mamy podstawowe rodzaje cery twarzy?
Cera normalna
Charakterystyczne cechy cery normalnej:
- miękka, gładka;
- pozbawiona zaskórników, pryszczy, wyprysków, przebarwień i innych niedoskonałości skórnych;
- o normalnej czynności gruczołów łojowych, a więc nie błyszczy się i nie ma na niej tłustej, nieestetycznej powłoki;
- jednolity, zdrowy koloryt;
- lekko zaróżowiona;
- brak dyskomfortu typu szczypanie czy uczucie ściągania, np. podczas mycia twarzy wodą.
Cera normalna uznawana jest za najzdrowszą. Niewiele osób dorosłych może się nią pochwalić, jednak jest ona dość częsta u dzieci. Mimo dobrej kondycji również wymaga codziennej pielęgnacji, nie jest ona jednak tak wymagająca, jak przy innych rodzajach cery. Można skupić się wyłącznie na jej oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżaniu odpowiednimi kremami, latem zaś rekomenduje się nakładanie na twarz kremów z filtrem UV (ma to zastosowanie w odniesieniu do wszystkich typów skóry).
Cera sucha
Charakterystyczne cechy cery suchej:
- szorstka, chropowata;
- z tendencją do zaczerwienień i nadmiernego łuszczenia się naskórka;
- dyskomfort w postaci szczypania, ściągania skóry, pieczenia czy świądu skóry jest dość częsty;
- podatność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych;
- szara, zmęczona, z wyraźniej zaznaczonymi zmarszczkami mimicznymi.
Pielęgnacja, poza oczywistym oczyszczaniem i tonizowaniem, powinna obejmować stosowanie tzw. humektantów, czyli związków wiążących wodę w skórze, a także emolientów, czyli związków tworzących na jej powierzchni barierę ochronną, dzięki której parowanie wody staje się trudniejsze, jest więc zatrzymywana w głębszych warstwach skóry. Bardzo dobrze sprawdzają się takie składniki jak kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, sorbitol czy algi morskie.
Zobacz również: Co powoduje suchość skóry?
Cera tłusta
Cechy charakterystyczne cery tłustej:
- nieestetycznie się błyszczy w związku z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe;
- z tendencją do wyprysków, trądziku, pryszczy, zaskórników;
- z pogrubionym naskórkiem;
- często ulegająca zaczerwienieniu;
- rozszerzone pory, widoczne zwłaszcza w okolicach nosa i policzków.
Pielęgnacja cery tłustej obejmuje głównie normalizację czynności gruczołów łojowych, a więc produkcji sebum. Nadmierne produkowanie sebum często bywa efektem przesuszenia skóry twarzy, dlatego nie należy pomijać jej nawilżania i regeneracji. Przy cerze tłustej szczególnie podkreśla się znaczenie korzystania z peelingów enzymatycznych. W kosmetykach warto natomiast szukać składników takich jak hydrolaty roślinne, kwas migdałowy czy olejek z drzewa herbacianego.
Cera mieszana
Cechy charakterystyczne cery mieszanej:
- nadmierne wydzielanie łoju skórnego i błyszczenie się skóry w strefie T, czyli na nosie, brodzie i czole;
- nadmierne przesuszenie i tendencja do łuszczenia się naskórka na policzkach.
Taka skóra łączy w sobie cechy zarówno cery tłustej, jak i cery suchej. Jest szczególnie trudna w codziennej pielęgnacji, ponieważ wymaga stosowania dwóch różnych grup produktów w innych miejscach na twarzy. Warto sięgać po naturalne glinki kosmetyczne, olejek z czarnuszki siewnej, mgiełki na bazie hydrolatów.
Cera naczyniowa
Cechy charakterystyczne cery naczyniowej:
- zmiany naczyniowe, zwłaszcza teleangiektazje (pajączki, rozszerzone naczynka prześwitujące przez skórę);
- rumień, tendencja do zaczerwienień skóry;
- uczucie kłucia, pieczenia, ściągania;
- tendencja do stanów zapalnych, w tym grudek i krostek na twarzy.
Przy cerze naczyniowej niezmiernie istotna staje się prewencja objawów i unikanie czynników wywołujących lub zaostrzających rumień i teleangiektazje. Wcześniej należy więc je zidentyfikować, najlepiej we współpracy z lekarzem dermatologiem. Pielęgnacja opiera się natomiast m.in. na stosowaniu peelingów enzymatycznych (nigdy peelingów mechanicznych), kremów łagodzących i kremów nawilżających, zawierających składniki takie jak alantoina, d-pantenol, witamina C czy bisabolol.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Suligowska I., Pielęgnowanie zdrowej skóry, Radom 2006.
- Kurpiewska J., Liwkowicz J., Środki ochrony skóry – definicje, rodzaje, zastosowanie, ocena ryzyka zawodowego i obowiązujące w Polsce regulacje prawne, BP, 6/2010.