Strefa T

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Strefa T to pojęcie często wykorzystywane w kosmetologii i dermatologii, służące do określania konkretnych miejsc na twarzy. Mianem tym nazywamy połączenie czoła, nosa oraz brody. To strefa, na której bardzo często pojawiają się niedoskonałości i która u wielu osób ma tendencję do nadmiernego wydzielania sebum.

Strefa T

Strefa T – co to jest?

Pojęcie strefy T stosowane jest najczęściej w odniesieniu do opisywania cery mieszanej, ponieważ w takim przypadku strefa T wykazuje cechy nadmiernego przetłuszczania się, w porównaniu do reszty skóry, która jest nadmiernie przesuszona. Na strefę T składają się następujące partie twarzy:

  • czoło – część od linii włosów aż do brwi;
  • nos – wraz ze skórą nad górną wargą;
  • broda – część od dolnej wargi do początku szyi.

Wciąż jednak nie wiadomo, dlaczego strefa T inaczej reaguje na bodźce niż pozostała część twarzy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pielęgnacja strefy T

Strefa T jest problematyczna zwłaszcza u osób z cerą mieszaną i cerą tłustą. Oba rodzaje charakteryzują się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych zwłaszcza w tym miejscu. Przy skórze mieszanej policzki są jednak nadmiernie wysuszone, zaś przy skórze tłustej również mają tendencję do nadmiernej produkcji sebum, jak pozostała część skóry twarzy. Nadmiar sebum na strefie T przyczynia się do:

  • nadmiernego błyszczenia się i świecenia skóry wskutek gromadzenia się w tym miejscu substancji tłuszczowych;
  • zaskórników (otwartych i zamkniętych);
  • rozszerzonych porów;
  • wyprysków i zmian trądzikowych.

Przy cerze tłustej i mieszanej strefę T można szybko rozpoznać po szaro-żółtym kolorycie wynikającym z pogrubienia się naskórka oraz po widocznych otworkach w skórze, zwłaszcza na nosie. Są to rozszerzone pory, w których lubią gromadzić się zanieczyszczenia w ciągu dnia. Pielęgnacja strefy T przy cerze mieszanej i tłustej powinna skupiać się na oczyszczaniu, normalizacji produkcji sebum oraz nawilżaniu:

  • oczyszczanie – musi być dokładne, ale delikatne jednocześnie. Doskonale sprawdzają się kosmetyki żelowe i w formie pianek. Oczyszczanie wykonujemy rano i wieczorem, przy czym wieczorem wcześniej stosujemy płyn micelarny;
  • tonizacja – ma na celu regulację pH skóry i normalizację pracy gruczołów łojowych. Tonik stosujemy każdorazowo po oczyszczeniu skóry, a najlepiej po każdym umyciu twarzy. Dodatkowo przygotowuje skórę na przyjęcie dalszych kosmetyków;
  • nawilżanie – stosowanie indywidualnie dobranych kremów.

1-2 razy w tygodniu warto zastosować peeling enzymatyczny oraz maskę regenerującą.

Strefa T przy cerze suchej

Strefa T w przypadku osób z cerą przesuszoną jest natomiast nadmiernie sucha i łuszcząca się. Znacznie bardziej niż ma to miejsce przy innych częściach twarzy. Dlatego należy skupiać się na regularnym usuwaniu martwego naskórka, który blokuje wnikanie składników aktywnych kosmetyków, a także na intensywnym nawadnianiu skóry. Można tego dokonać, suplementując kwas hialuronowy i stosując kosmetyki z jego dodatkiem, jak również korzystając z nowoczesnych rozwiązań współczesnej kosmetologii (np. infuzja tlenowa, mikrodermabrazja, sonoforeza, mezoterapia bezigłowa). Niezmiernie ważne jest w tym przypadku regularne stosowanie kremów z filtrem UV. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywanie pojęcia strefa T służy głównie do opisywania cery mieszanej, a nie cery suchej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bojarczuk K., Lewicki M., Michalczak M., Smoleń A., Ocena wiedzy studentów na temat zasad pielęgnacji cery, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *