Sorbitol

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Sorbitol to organiczny związek chemiczny o wzorze C6H8(OH)6 i masie molowej 182,17 g/mol. W naturze powszechnie występuje w surowcach roślinnych, zwłaszcza w owocach, nadając im słodki smak. W związku z tym smakiem pozyskuje się go na skalę masową i wykorzystuje w branży gastronomicznej. Jeśli znajduje się w żywności, oznaczany jest skrótem E420.

Sorbitol

Sorbitol – charakterystyka

Sorbitol zalicza się do cukroli. Jest alkoholem heksahydroksylowym, bezbarwną substancją krystaliczną o słodkim smaku, bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie. Na skalę masową pozyskuje się go drogą redukcji glukozy. W warunkach naturalnych spotkać go można przede wszystkim w:

  • gruszkach;
  • jabłkach;
  • wiśniach;
  • morelach;
  • brzoskwiniach.

Nieco mniejsze ilości znajdują się w ananasach, kiwi, bananach, malinach czy truskawkach. Jednocześnie owoce suszone zawierają więcej sorbitolu, niż owoce świeże (nawet 5-krotnie).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Sorbitol – zastosowanie

Sorbitol znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, nie tylko w gastronomii. Zapewnia doskonały efekt zagęszczający, stabilizuje żele, zapewnia lepkość i odpowiednią teksturę. Podobnie jak gliceryna zapobiega utracie wilgoci, ma dobre właściwości wygładzające i zmiękczające. Jest więc częstym składnikiem różnych kosmetyków. Można go kupić w postaci płynu – ma bardzo wysoką trwałość i nadaje się do przechowywania przez dłuższy czas. Sorbitol jest również dodatkiem do żywic syntetycznych, leków, lakierów i detergentów. W żywności oznacza się go skrótem E420, jako środek słodzący i pozwalający zachować wilgoć produktu. 100 g sorbitolu zawiera około 240 kalorii, czyli o 160 kalorii mniej niż tradycyjny cukier.

Czy sorbitol jest szkodliwy?

Oficjalnie uznano, że sorbitol należy do grona związków bezpiecznych dla organizmu człowieka – zarówno, gdy znajduje się w żywności, jak i gdy jest dodatkiem kosmetyków. Ostatnimi czasy zauważono jednak, że może powodować zaburzenia czynności żołądka i jelit. W zależności od indywidualnej wrażliwości od 10 g do 50 g dziennie może wywoływać u dorosłych albo lekkie zaburzenia trawienia, albo ciężkie biegunki. Takie dawki na ogół nie są jednak spożywane, a nawet jeśli – nie u każdego wspomniane dolegliwości wystąpią. Spożycie sorbitolu nie wiąże się natomiast z rozwojem poważnych chorób, jak ma to miejsce przy spożywaniu nadmiaru cukru.

Sorbitol – wpływ na zdrowie człowieka

Sorbitol w kosmetykach wpływa korzystnie na skórę, wygładzając ją, regulując procesy regeneracyjne naskórka oraz zwiększając jej elastyczność. Związek ten nie wywołuje alergii, dlatego nada się również dla osób ze skórą wrażliwą. Spożywany wraz z żywnością może pomagać w walce z nadwagą i otyłością, ponieważ jest mniej kaloryczny niż tradycyjny biały cukier. W organizmie jest metabolizowany zupełnie inaczej niż glukoza, a jego spożycie nie powoduje zwiększonego wydzielania insuliny. Właśnie dlatego ten środek słodzący rekomenduje się diabetykom (chorym na cukrzycę).

Sorbitol – przeciwwskazania

Sorbitol jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • zespół jelita drażliwego;
  • częste lub przewlekłe biegunki;
  • choroba wrzodowa żołądka;
  • wiek poniżej 1. roku życia.

Nie ma żadnych danych sugerujących, aby sorbitol negatywnie wpływał na przebieg ciąży. Uważa się, że jest on bezpieczny i powszechnie został dopuszczony do spożycia przez kobiety ciężarne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jaworska M., Vogt O., Pochodne sorbitolu i celulozy jako czynniki żelujące, Chemik, 3/2013.
  2. Sravan T., Spandana K., Sorbitol – Its Applications in Different Fields, 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *