Co powoduje suchość skóry?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Suchość skóry wymaga dokładnej diagnozy, ponieważ może stanowić przyczynę poważnych schorzeń. Jeśli jest to jednak defekt kosmetyczny, należy odpowiednio dbać o cerę, stosując preparaty o działaniu nawilżającym i natłuszczającym.

Co powoduje suchość skóry?

Suchość skóry

Suchość skóry w niektórych przypadkach może stanowić defekt kosmetyczny. Wówczas cera staje się matowa, szorstka, a na jej powierzchni widoczne są łuski. Po umyciu zaś towarzyszy jej wyraźne napięcie i ściągnięcie.

Oprócz defektu kosmetycznego, suchość skóry warunkuje również wiek, zwłaszcza u kobiet. Po ukończeniu 50 roku życia (czyli po okresie przekwitania) cera staje się nie tylko sucha, ale również i cieńsza. Należy zaznaczyć, że dotyczy to nie tylko skóry twarzy, ale również dłoni oraz stóp. Głównym winowajcą tego zjawiska są hormony, których zaburzenia odbijają się na wyglądzie zewnętrznym. Problem ten dotyczy również kobiet w ciąży.

Suchość skóry może być również oznaką chorób jak np. cukrzyca czy zaburzenia ze strony tarczycy. Ponadto może być związana z obecnością łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry (AZS).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Z czego wynika suchość skóry?

Naturalną cechą naskórka jest jego nawadnianie, a więc transport wody z wnętrza organizmu do skóry właściwej oraz do jego najbardziej zewnętrznej warstwy. Fizjologicznie mamy również do czynienia ze zjawiskiem parowania czyli tzw. przeznaskórkową utratą wody (TEWL).

Jeśli skóra jest zdrowa wówczas proporcja obu tych czynników jest w stosunku do siebie proporcjonalna. Oznacza to, że jeśli zwiększa się parowanie wody ze skóry to jednocześnie zwiększa się również proces jej nawadniania.

Jeśli natomiast równowaga zostanie zaburzona przez działanie różnego rodzaju czynników np. intensywnego opalania się, dochodzi do uszkodzenia struktur bariery ochronnej naskórka, co przekłada się na zwiększenie odparowania z niego wody. Organizm wówczas chce się bronić poprzez ucieczkę wody, czego efektem jest zmniejszenie nawodnienia warstwy rogowej naskórka. Jeśli nawilżenie warstwy rogowej naskórka będzie wynosić mniej niż 10% wówczas pojawiają się objawy suchości skóry.

Należy zaznaczyć, że dodatkową reakcją obronną organizmu na ucieczkę wody ze skóry jest zwiększony proces rogowacenia naskórka. Przyczynia się to do pogrubienia jego warstwy rogowej, czego zadaniem jest zwiększenie bariery naskórkowej, a co za tym idzie zmniejszenie utraty wody.

Co osłabia funkcje skóry?

  • promieniowanie UV – destrukcyjnie wpływa na płaszcz hydrolipidowy, a także cement międzykomórkowy obecny w warstwie rogowej naskórka. W związku z tym osoby często korzystające z solarium lub kąpieli słonecznych dotyka przesuszenie skóry;
  • warunki atmosferyczne – niska temperatura, wiatr, mróz czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach zwiększa proces parowania wody ze skóry;
  • detergenty – częste korzystanie ze środków czystości przyczynia się do usuwania płaszcza hydrolipidowego z powierzchni skóry. Dodatkowo usuwają związki tłuszczowe z cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka;
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • wiek – wraz z wiekiem skóra traci zdolności wiązania wody, co oznacza zmniejszoną ilość związków higroskopijnych jak np. kwas hialuronowy czy aminy wielocukrowe, niezbędne do utrzymania prawidłowego nawilżenia. Z upływem czasu zmniejsza się również praca gruczołów łojowych i potowych, która negatywnie wpływa na strukturę płaszcza hydrolipidowego.

Rodzaje suchej skóry

Pod hasłem suchej skóry kryje się kilka rodzajów skóry, która uległa przesuszeniu. Należy do nich skóra:

  • sucha – posiada szorstką i matową powierzchnię, ponadto jest cienka, napięta i szybciej się starzeje;
  • bardzo sucha – jest spierzchnięta, napięta, łuszczy się i swędzi;
  • sucha wrażliwa – jest cienka, wyraźnie napięta i wrażliwa na dotyk;
  • sucha odtłuszczona – jej suchość wynika ze zmniejszonej ilości sebum skórnego.

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. Ja akurat z suchością z reguły nie mam problemu – bo chyba że latem, więc na pewno jeszcze wrócę do tego artykułu, jeśli będę potrzebowała cennych wskazówek 🙂

  2. U mnie skóra stała się z suchej nieprawdopodobnie sucha w czasie ciąży, uaktywniło się też AZS. Hormony grają olbrzymią rolę.

  3. Bardzo dbam o prawidłowe nawilżenie mojej skóry. Gdy nie przywiązywałam do tego tak dużej wagi, moja twarz bardzo się świeciła. Teraz zdecydowanie mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *