Brązowe plamy na szyi, których nie sposób zmyć podczas codziennej kąpieli, są najczęściej konsekwencją miejscowego nagromadzenia się melaniny, czyli naturalnego barwnika ludzkiej skóry. Nie stanowią zagrożenia zdrowia i życia, choć w niektórych przypadkach mogą wskazywać na toczącą się chorobę podstawową. Co warto o nich wiedzieć?
Brązowe plamy na szyi – przyczyny
Brązowe plamy na szyi najczęściej są nazywane przebarwieniami i stanowią miejscowe nagromadzenie naturalnego pigmentu. Przebarwienia skóry zaliczane są do grupy dermatoz, których wspólną cechą są różnego rodzaju nieprawidłowości w syntezie i metabolizmie melaniny. Ich etiologia jest wieloczynnikowa, chociaż udowodniono, że ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne zwiększa ryzyko ich powstawania. Do czynników pochodzenia zewnętrznego nasilających tworzenie się brązowych plam na szyi zalicza się dodatkowo:
Z kolei czynnikami pochodzenia wewnętrznego są:
- procesy zapalne;
- cAMP;
- histamina;
- LTC4;
- TNF-alfa;
- czynniki hormonalne.
Udowodniony wpływ stymulacyjny na melanocyty posiadają hormon melanotropowy (MSH), hormony kory nadnerczy oraz hormony płciowe, a wśród nich w największym stopniu estrogeny. Brązowe plamy na szyi wykazują wyższą tendencję do powstawania w okresie:
- ciąży;
- laktacji;
- menopauzy;
- antykoncepcji hormonalnej;
- zaburzeń miesiączkowania.
Zaburzenia te mogą mieć ponadto charakter wrodzony lub nabyty. Brązowe plamy na szyi mogą pojawiać się również w przebiegu niektórych chorób, takich jak np. nadczynność tarczycy. Jeśli natomiast wspólnie z nimi występują objawy takie jak łuszczenie skóry, świąd skóry, pieczenie jej i zaczerwienienie, podejrzewać można schorzenia dermatologiczne (np. łuszczycę) oraz zakaźne (np. grzybicę skóry, która jednak w tej lokalizacji jest bardzo rzadka).
Dość specyficznym problemem są plamy wątrobowe, które w rzeczywistości niewiele mają wspólnego z chorobami i kondycją wątroby pomimo swojej nazwy. Są konsekwencją nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV, dlatego pojawiają się na odsłoniętych zwykle częściach ciała – dłoniach, twarzy, szyi i dekolcie. Ich częstość jest znacznie wyższa u osób starszych.
Brązowe plamy na szyi – objawy
Brązowe plamy na szyi same w sobie nie dają żadnych objawów. Stanowią wyłącznie defekt kosmetyczny. Ludzie dążą do ich eliminacji, ponieważ zaburzają jednolity koloryt skóry w miejscu mocno odsłoniętym, co ich zdaniem może wpływać na ogólną estetykę wyglądu. Jeśli plamom tym towarzyszą jakiekolwiek dolegliwości, np. pogorszenie samopoczucia, swędzenie skóry, zaczerwienienie czy obrzęk, wiadomo, że nie wynikają one z samej obecności brązowych plam, lecz ze schorzeń podstawowych, które je wywołały.
Diagnostyka brązowych plam na szyi
Brązowe plamy na szyi najlepiej pokazać doświadczonemu dermatologowi. Jeśli od strony dermatologicznej wszystko będzie w porządku, a mimo tego pacjent będzie czuł spadek samopoczucia i zdrowia, skieruje go do innego specjalisty lub lekarza rodzinnego na badania krwi i USG tarczycy. Jeśli natomiast plamy te będą wyłącznie defektem kosmetycznym, można polecić pacjentowi wizytę u kosmetologa celem zmniejszania ich widoczności.
Zobacz również: Choroby tarczycy a skóra.
Brązowe plamy na szyi – leczenie
Do domowych sposobów likwidacji lub rozjaśniania brązowych plam na szyi zaliczamy:
- własnoręcznie wykonane maseczki z dodatkiem soku z cytryny, miodu, kurkumy, olejku z drzewa herbacianego lub innych składników o działaniu rozjaśniającym;
- regularne peelingi enzymatyczne (z dodatkiem takich związków jak kwas azelainowy);
- nakładanie na skórę żelu aloesowego;
- okłady ze świeżego ananasa.
Istnieje jednak szeroki wybór zabiegów profesjonalnych, do których zaliczyć można m.in.:
- laseroterapię;
- dermabrazję;
- radiofrekwewncję mikroigłową;
- różnorodne peelingi.
Okolica szyi jest wyjątkowo delikatna, dlatego wszelkie procedury powinny być dobierane i wykonywane szczególnie starannie.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Malara B., Malara P., Charakterystyka przebarwień skóry i metod ich redukcji, Zeszyty Naukowe Akademii Górnośląskiej Nr 8/2023, 46-55.
- Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2018.
- Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.