Choroby tarczycy a skóra

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Choroby tarczycy a skóra to tematy ściśle ze sobą powiązane. Zaburzenia dotyczące tarczycy zwykle dotyczą kobiet w różnym wieku, a ich liczba z roku na rok rośnie. Należy podkreślić, że wykryte stosunkowo wcześnie zapobiegają wystąpieniu groźnych skutków ubocznych.

Choroby tarczycy a skóra

Funkcje tarczycy

Termin tarczyca wywodzi się z języka greckiego od słowa „thyreos”. Należy podkreślić, że gruczoł tarczowy to jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego w ludzkim organizmie. Gruczoł ten wydziela dwa hormony – trójjodotyroninę (T3) i tetrajodotyronię (T4, tzw. tyroksynę). Ich główną funkcją jest kontrola podstawowych aktywności wszystkich komórek organizmu wraz z ich metabolizmem, wzrostem oraz rozwojem. Gdy ich ilość spada poniżej normy przemiana materii w komórkach zmniejsza się oraz obniża się poziom energii. W sytuacji gdy stężenie hormonów wskazuje ponad normę, wówczas metabolizm, a także inne procesy jakie w nich zachodzą, przebiegają znacznie sprawniej.

Choroby tarczycy a skóra

Bielactwo nabyte bardzo często towarzyszy chorobie Hashimoto. Na skutek procesu autoimmunologicznego dochodzi do niszczenia komórek skóry, które produkują pigment (melanocyty). Regulacja hormonów tarczycy daje jednak poprawę kondycji skóry. Należy podkreślić, że skóra objęta bielactwem posiada białe (jasne) odbarwienia przez co nie jest w 100% chroniona przed działaniem promieni słonecznych. Chorzy na bielactwo z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy cierpią dodatkowo na problemy związane z włosami oraz płytką paznokciową.

Niedoczynność tarczycy

W przypadku niedoczynności tarczycy skóra chorego spowalnia swój metabolizm, dodatkowo staje się zimna, blada oraz bardziej sucha. Codzienna pielęgnacja w formie nawilżania nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Często również w wyniku zaburzeń funkcji wątroby i odkładania się w skórze karotenu dochodzi do jej zmiany koloru na żółto-pomarańczowy i utraty witalności. Z kolei włosy przerzedzają się, stają się cienkie i łamliwe. Płytka paznokciowa staje się pobruzdowana, co nie jest spowodowane mechanicznym uszkodzeniem macierzy lub niewłaściwie przeprowadzonym zabiegiem manicure. Osoby z niedoczynnością tarczycy często ubolewają nad obrzękiem tkanki łącznej, który powoduje opuchnięcie skóry rąk oraz powiek.

Nadczynność tarczycy

W nadczynności tarczycy skóra dostosowuje się do podwyższonego poziomu hormonów, a także zwiększonego metabolizmu. W związku z tym nieznacznie zwiększa się jej temperatura oraz wilgotność. Dodatkowo zauważalna jest jej gładkość oraz wzmożone pocenie się dłoni i rumień skóry.

Na skutek zwiększonej pracy gruczołów łojowych dochodzi do łojotoku skóry (łojotokowego zapalenia skóry), które dotyczy owłosionej skóry głowy, klatki piersiowej oraz okolic intymnych. W nadczynności tarczycy równie często dochodzi do nadpobudliwości, która sprzyja świądowi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Nadmierna potliwość – przyczyny, objawy, leczenie.

Zaburzenia tarczycy w postaci nadczynności przekładają się również na wygląd płytki paznokciowej. Jej struktura staje się bardziej poluzowana, na skutek czego wolny brzeg paznokcia podwija się.

Pielęgnacja skóry

U osób z nadczynnością tarczycy zaleca się przede wszystkim wyciszenie skóry stosując lampę sollux z filtrem niebieskim czy mezoterapię bezigłową. Z kolei cera osób z niedoczynnością tarczycy wymaga zabiegów głęboko nawilżających na bazie masła shea, alantoiny, panthenolu, kwasu hialuronowego, jedwabiu czy mocznika.

Warto podkreślić, że niedoczynność tarczycy wiąże się z problemem nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet – hirsutyzmem, którego objawy skutecznie można usunąć za pomocą zabiegów laserowych.

W przypadku poprawy kondycji płytki paznokciowej skuteczne są domowe kąpiele w ciepłej oliwie z oliwek.

Kobiety z niedoczynnością tarczycy odwiedzając gabinety kosmetyczne decydują się na zabiegi redukujące nadmiar tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Warto zaznaczyć jednak, że w przypadku pozbycia się tego rodzaju defektu niezbędna jest współpraca zarówno kosmetologa, dietetyka oraz właściwa diagnoza lekarza endokrynologa.

Zobacz również: Sposoby walki z cellulitem.

Bibliografia

  1. Tłoczek K., Kosmetologia Estetyczna, Wpływ chorób tarczycy na skórę, 5/2015.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *