Melanotropina

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Melanotropina (MSH, hormon melanotropowy) to związek występujący naturalnie w organizmie każdego człowieka, decydujący o zabarwieniu skóry. Jego synteza ma miejsce po ekspozycji na promieniowanie słoneczne, czyli podczas spacerów na dworze czy opalania się. Odpowiada za to przysadka mózgowa. Nie należy mylić tego hormonu z melaniną, która jest barwnikiem podatnym na jego działanie.

Melanotropina

Produkcja hormonu melanotropowego

MSH jest produkowany w pośredniej części przysadki mózgowej wskutek ekspozycji ciała na promienie słoneczne. Dlatego w największych ilościach synteza ma miejsce latem, podczas słonecznych dni. Hormony nadnerczy – kortyzol, adrenalina i noradrenalina – wykazują działanie hamujące w stosunku do części przysadki mózgowej odpowiedzialnej za produkcję MSH.

Aby mogło dojść do wyprodukowania melaniny po syntezie hormonu melanotropowego, w organizmie musi znajdować się odpowiednia ilość aminokwasu tyrozyny. W trakcie reakcji chemicznych tyrozyna przekształca się w DOPA, następnie w dopachinon, ostatecznie tworząc melaninę. Wszystkie etapy tego procesu zachodzą w melanosomach. Innymi ważnymi aminokwasami są tryptofan i fenyloalanina.

Albinizm

Zaburzenia w produkcji melaniny, a więc i w wydzielaniu i tworzeniu hormonu melanotropowego, noszą nazwę albinizmu. Choroba jest konsekwencją niedoboru tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie melaniny. Najbardziej charakterystycznym objawem jest biała karnacja, białe włosy, a niekiedy nawet brak zabarwienia tęczówek oczu. Takie osoby są wyjątkowo podatne na poparzenia słoneczne i nie są w stanie się opalić. Choroba ma charakter uogólniony. Miejscowe braki melaniny w skórze zwie się bielactwem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Więcej na ten temat: Albinizm.

Bielactwo

Bielactwo jest przewlekłą chorobą wynikającą z miejscowych braków melaniny w skórze. Melanocyty nie spełniają swoich funkcji, nie mogą więc produkować tego barwnika. Objawem jest obecność białych, odbarwionych plam, zwłaszcza na dłoniach, stopach, łokciach i narządach płciowych. U niektórych osób mogą towarzyszyć objawy dodatkowe, takie jak świąd, łuszczenie skóry czy skłonność do podrażnień. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób z cukrzycą lub chorobami tarczycy.

Więcej na ten temat: Bielactwo.

Melanotropina – funkcje

Głównym celem oddziaływania omawianego hormonu są tzw. melanofory, czyli komórki zlokalizowane w skórze właściwej, zawierające w sobie barwnik o nazwie melanina. W efekcie są one pobudzane do produkcji melaniny, wcześniej aktywując proces o nazwie melanogeneza. MSH nie tylko reguluje syntezę melaniny, ale również kontroluje jej rozmieszczenie na całym ciele. Dodatkowo hormon ten wpływa na adaptację wzroku do ciemności i resyntezę rodopsyny, ponieważ znajduje się w gałkach ocznych.

Zdarzają się sytuacje, w których hormon wykazuje większą aktywność. Przykładem jest choćby ciąża, w trakcie której otoczki wokół brodawek sutkowych oraz kresa biała przebiegająca na podbrzuszu przybierają ciemniejsze zabarwienie. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w tym okresie i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym.

Pod względem pochodzenia oraz sposobu powstawania, melanotropina podobna jest do hormonu adrenokortykotropowego. Z tego względu wykazuje w niewielkim stopniu zbliżone działanie. Polega ono na pobudzaniu syntezy kortyzolu i niektórych androgenów. Ostatnimi czasy udowodniono również, że melanotropina może w pewnym stopniu hamować apetyt i wpływać na pobudzenie seksualne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. O’Neil R., Murphy R., Crash Course – endokrynologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *