
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Tkanka podskórna to najgłębiej położona warstwa skóry właściwej. Składa się z tkanki tłuszczowej oraz tkanki łącznej. Jej głównym zadaniem jest magazynowanie substancji zapasowych, ochrona przed urazami, izolacja ciepła oraz kształtowanie sylwetki.
Tkanka podskórna zlokalizowana jest bezpośrednio pod skórą właściwą. Tworzy ją tkanka tłuszczowa zbudowana z dużych ugrupowań komórek tłuszczowych, które otoczone są pasmami tkanki łącznej. W tkance podskórnej znajdują się fibroblasty, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe oraz części gruczołów.
Jej główną funkcją jest kształtowanie powierzchni ciała oraz funkcja ochronna, dzięki rozkładaniu siły i napięcia, co zapobiega uszkodzeniom narządom położonym głębiej. Ponadto tkanka podskórna wypełnia przestrzenie między tkankami, co jednocześnie wspomaga utrzymanie narządów w swoim miejscu. Dodatkowo magazynuje związki zapasowe oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A,D,E,K), a także chroni organizm przed utratą ciepła.
Tkanka podskórna występuje na całej powierzchni ciała wykluczając okolice powiek, łożyska paznokcia, grzbietu nosa, małżowiny usznej, moszny, penisa. Jej największa ilość z kolei występuje na pośladkach, brzuchu, udach, policzkach oraz brodzie.
Istnieją dwie odmiany tkanki tłuszczowej: żółta i brunatna. Tkanka tłuszczowa brunatna (BAT) w dużej ilości występuje w czasie rozwoju płodowego człowieka. Zlokalizowana jest pomiędzy łopatkami, na szyi, w okolicach pachwin, nerek oraz pach. Po okresie niemowlęcym jej ilość zmniejsza się i przekształca się w tkankę tłuszczową żółtą. Występuje ona w dużej ilości u osób dorosłych. Ten rodzaj tkanki jest dobrze ukrwiony przez obecność licznych naczyń krwionośnych.
Budowa, gęstość oraz rozmieszczenie tkanki tłuszczowej uwarunkowane jest wiekiem, płcią oraz stylem życia danej osoby. U kobiet stanowi ona 25% masy ciała, u mężczyzn z kolei 15-20%. Wynika to przede wszystkim z faktu, że u kobiet pasma tkanki łącznej są cienkie oraz układają się w sposób prostopadły do powierzchni skóry, co przyczynia się do łatwiejszego grupowania adipocytów (komórek tłuszczowych). U mężczyzn natomiast przegrody łącznotkankowe są grubsze i układają się równolegle pod niewielkim kątem w stosunku do powierzchni skóry, co utrudnia tworzenie grudek komórek tłuszczowych.
Lipoliza to proces obejmujący rozpad trójglicerydów ostatecznie prowadząc do powstawania wolnych kwasów tłuszczowych oraz glicerolu. Oba te związki przedostają się do krwi, następnie do tkanek w tym również do wątroby, gdzie zostają rozłożone i wydalone z organizmu.
Hormony stymulujące proces lipolizy to lipotropina LPH, melanotropina MSH, hormon adrenokortykotropowy ACTH, hormon tyreotropowy TSH oraz hormon wzrostu GH.
Cellulit to obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej. Cechuje się dość nieregularnym rozmieszczeniem komórek tłuszczowych, które tworzą grudki oraz zgrubienia wyczuwalne podczas dotyku. Stopień zaawansowania cellulitu warunkuje również obecność obrzęku, wiotkości skóry oraz dolegliwości bólowych. Cellulit ściśle wiąże się z zaburzeniami krążenia krwi oraz limfy, ponieważ komórki tłuszczowe silnie naciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne.
Zobacz również: Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?
Objawy cellulitu najbardziej widoczne są w miejscach tj,. brzuch, pośladki, biodra, uda. Miejsca te są charakterystyczne dla kobiet, ze względu na występowanie receptorów alfa-adrenergicznych, które sprzyjają lipogenezie.
Znaczącą rolę w powstawaniu cellulitu odgrywają również estrogeny czyli żeńskie hormony płciowe. Oddziałują na 3 grupy komórek skórnych, do których należą fibroblasty, adipocyty oraz śródbłonek naczyń. Początkowo dochodzi do zatrzymania wody w tkance podskórnej. Następnie pod wpływem estrogenów śródbłonek naczyń powoduje wzrost przepuszczalności oraz rozszerzenie naczyń, z których woda przedostaje się do tkanki tłuszczowej.
Estrogeny działając na fibroblasty stymulują produkcję GAG – glikozaminoglikanów, które warunkują wzrost płynów w przestrzeniach międzykomórkowych oraz zatrzymanie wody w tkance tłuszczowej, co objawia się obrzękiem. Obrzęk z kolei powoduje ucisk adipocytów na naczynia krwionośne zaburzając krążenie krwi jednocześnie zwiększając ryzyko powstawania żylaków.
Długi obrzęk przyczynia się do powstania stanu zapalnego, co powoduje powstawanie tkanki łącznej włóknistej. Estrogeny również wpływają na proces włóknienia tworząc zwłóknienia oraz guzki w skórze poprzez stymulację fibroblastów do tworzenia kolagenu typu I.
Rozwojowi cellulitu sprzyjają czynniki genetyczne, płeć, zaburzenia gospodarki hormonalnej, niewłaściwa dieta oraz brak aktywności fizycznej.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły