Masaż bańką chińską stosuje się na różnego rodzaju dolegliwości m.in. w redukcji bólów kręgosłupa czy mięśni. Oprócz tych typowo medycznych lub fizjoterapeutycznych zastosowań masaż bańką chińską wykorzystywany jest również w kosmetologii jako jedna z metod redukcji cellulitu. Jak więc wykonać taki masaż i na czym polega? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Bańka chińska – czym jest?
Bańska chińska zaliczana jest do baniek próżniowych, które wysysają powietrze pod ciśnieniem. Najbardziej popularne są bańki wykonane z gumy, choć można spotkać również szklane lub bambusowe. Bańka chińska charakteryzuje się okrągłym kształtem z zaokrąglonymi brzegami przez co w łatwy sposób może być zaaplikowana na skórze pacjenta.
Główne zastosowania bański chińskiej
- fizjoterapeutyczne (bóle mięśni, bóle kręgosłupa, problemy stawowe, nerwobóle, słabe krążenie krwi)
- kosmetologiczne (redukcja cellulitu, modelowanie sylwetki ciała, redukcja tkanki tłuszczowej, zmniejszenie rozstępów)
Masaż bańką chińską – na czym polega?
Zanim rozpocznie się masaż, skóra pacjenta musi wcześniej zostać zdezynfekowana i oczyszczona. Następnie na ciele osoby poddającej się takiemu zabiegowi aplikuje się niewielka ilość oliwki, której zadaniem jest nadanie poślizgu podczas masażu. W każdym zestawie baniek chińskich mamy do czynienia z czterema jej różnymi wielkościami. Ich użycie zależne jest przede wszystkim od tego z jakim problemem mamy do czynienia i w jakim miejscu na ciele on występuje.
Bańka chińska aplikowana jest na ciało pacjenta poprzez wyraźne „wciśnięcie” jej w powierzchnię skóry. Dzięki temu usuwa się z niej powietrze i zasysany jest fałd skórny. Kolejnym krokiem jest wykonywanie przez masażystę odpowiednich ruchów. Początkowo są to ruchy długie i krótkie (podłużne i poprzeczne), a następnie ruchy okrężne kierowane w stronę węzłów chłonnych. Głównym celem masażu bańką chińską jest pobudzenie przepływu krążenia krwi, przez co szybciej usuwane są toksyny z organizmu. Ponadto powoduje on rozluźnienie mięśni oraz zwiększa elastyczność skóry.
Masaż bańką chińską może trwać 15 minut, 30 minut, a nawet godzinę. Czas jego wykonania zależy głównie od problemu z jakim mamy do czynienia oraz od miejsca na ciele gdzie występuje dolegliwość. W przypadku masażu bańką chińską zawsze zalecana jest cała seria zabiegowa (10-12 wizyt) z częstotliwością wykonywania co około 3 dni. Masaż bańką chińską może być wykonywany również profilaktycznie jeden raz w tygodniu.
Przeciwwskazania:
- ciąża
- miesiączka
- wiek powyżej 80 roku życia
- hemofilia
- cera naczynkowa
- choroby serca
- przerwana ciągłość skóry
- gorączka
- nowotwory
- epilepsja (padaczka)
- stwardnienie rozsiane (SM)
Masaż bańką chińską – cena
Cena tego rodzaju masażu zależna jest przede wszystkim od gabinetu oraz miasta, w którym taki zabieg wykonujemy. Waha się między 50 a 200 zł.
Czy masaż bańką chińską boli?
Warto zaznaczyć, że masaż bańką chińską na początku nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Towarzyszą mu często odczucia bólowe, skóra mocno się czerwieni, a na kilka dni po masażu mogą pojawić się na niej nawet delikatne krwiaki. Szczególnie bolesny jest masaż wewnętrznych okolic ud. A to dlatego, że w miejscu tym skóra jest bardzo cienka.
Do odczuć podczas masażu bańką chińską można się jednak przyzwyczaić. Nasza skóra również się adaptuje, przez co z każdym zabiegiem odczuwalne są coraz mniejsze bodźce bólowe. Dzięki temu masaż staje się coraz bardziej przyjemny i można cieszyć się z dużych korzyści jakie oferuje w postaci efektów.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
5 Responses
Chyba jednak nie zdecydowałabym się na zabieg, to musi jednak boleć 🙂
Poprawia pewnie nieźle kolor skóry!
Opisany przez Ciebie masaż bańką chińską brzmi zachęcająco, jednakże mam dość małą tolerancję bólu, więc nie wiem, czy bym podołał. Może kiedyś! 😉
Ja bym chętnie skorzystała :). Na ból pleców to świetne rozwiązanie 🙂
Dla mnie wszystko co z bańkami związane jest przerażające, ale przydałoby się spróbować takiego masażu na własnej skórze i może zweryfikować swoje przekonania. Ehhh źle mi się kojarzy