
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Przemiana materii (metabolizm) to wszystkie procesy zachodzące w organizmie, które zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie. Jako przemianę materii rozumie się również zapotrzebowanie energetyczne organizmu w celu podtrzymania procesów życiowych.
Przemiana materii określa ilość energii uwolnionej w organizmie w określonej jednostce czasu. Dzięki niej jesteśmy w stanie stwierdzić, że ilość energii uwolnionej w ustroju w procesie rozkładu pokarmu jest równa ilości energii uwolnionej w trakcie spalania tego samego pokarmu poza organizmem. Przemianę materii (metabolizm) określa się w kilokaloriach (kcal) lub kilodżulach (kJ).
Wskazówka
Kaloria to ilość energii zużytej do zwiększenia temperatury 1 grama wody z 15 na 16°C, a więc o jeden stopień.
Procesu przemiany materii nie można mylić z procesem sprawności trawienia. Czas w jakim dany posiłek zostaje strawiony uwarunkowany jest m.in. składem diety.
Przemianę materii można zbadać wykorzystując do tego dwie metody:
Podstawowa przemiana materii to przemiana materii w spoczynku, w sprzyjających warunkach cieplnych na przestrzeni 12-14 godzin od spożycia ostatniego posiłku. Należy zaznaczyć, że wartość jej obniża się o 10% podczas snu oraz z wiekiem. W trakcie całkowitego spoczynku oraz we śnie ATP (nośnik energii w komórkach organizmu) jest zużywane w celu podtrzymania podstawowych funkcji komórek.
Spoczynkowa przemiana materii to wydatek energetyczny, który jest niezbędny w celu podtrzymania podstawowych funkcji życiowych w warunkach jego spoczynku np. w trakcie snu, odpoczynku, leżenia.
Ponadpodstawowa przemiana materii to wydatki energetyczne powiązane z czynnościami tj. trawienie pokarmu czy rodzaj wykonywanej aktywności. Zalicza się do nich:
Całkowita przemiana materii określa sumę podstawowej przemiany materii wraz z wydatkiem energetycznym podczas wykonywania czynności życiowych.
Tempo przemiany materii różni się w zależności od osoby. Warunkują je czynniki genetyczne, wiek, płeć czy rodzaj sylwetki. Najlepszym rozwiązaniem na zwiększenie metabolizmu jest wysiłek fizyczny. Dodatkowo pomocna jest również zasada: jeść często lecz w umiarkowanych ilościach. Należy zaznaczyć, że głodny organizm spowalnia swoje działanie, ze względu na konieczność oszczędzania kalorii. Niewłaściwa przemiana materii nie akceptuje niedoboru składników odżywczych – witamin i minerałów, dlatego tak istotne jest ich regularne dostarczanie w codziennej diecie.
Ponadto, w przyspieszeniu przemiany materii kluczowe znaczenie wykazuje:
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły