Jak dbać o skórę twarzy po 50?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak dbać o skórę twarzy po 50. roku życia, aby jak najdłużej zachować jej dobrą kondycję i zdrowy wygląd? W tym wieku w większości przypadków straciła ona już swoją jędrność i elastyczność. Charakterystyczne są cienie pod oczami, zmarszczki, a nawet bruzdy na jej powierzchni. Wymaga ona zastosowania specjalistycznych kosmetyków przeznaczonych dla cery dojrzałej.

Jak dbać o skórę twarzy po 50?

Kosmetyki anti-age

Anti-age to ogólna nazwa stosowana w odniesieniu do kosmetyków mających na celu spowalnianie procesów starzenia się skóry, zmniejszanie oznak starzenia oraz w niektórych przypadkach nawet odwracanie ich. Kierunkiem rozwoju anti-age jest wprowadzanie w skórę substancji wpływających korygująco na naruszone czynnikami starzeniowymi procesy fizjologiczne, dzięki czemu ich stosowanie może poprawiać jej stan, przywracając przynajmniej częściowo naturalną równowagę. Działanie większości substancji tej grupy polega na łączeniu się z odpowiednimi układami receptorowymi i wyzwalaniu odpowiedzi biologicznej na poziomie molekularnym. Przykłady substancji anti-age: tarczyca bajkalska, kwas hialuronowy, ginkgo biloba, witamina C, witamina E, kofeina.

Zobacz również: Składniki aktywne w pielęgnacji skóry dojrzałej.

Kosmetyki ujędrniające i przeciwzmarszczkowe

Osoby po 50. roku życia powinny systematycznie sięgać po kosmetyki o działaniu ujędrniającym, poprawiającym elastyczność i owal twarzy oraz przeciwzmarszczkowym. Mogą to być serum, kremy, maseczki, odżywki do skóry i wiele innych. Liczy się skład oraz sposób ich aplikacji. W pierwszym aspekcie warto szukać związków takich jak:

W drugim aspekcie należy zwracać uwagę, aby wszelkie kremy i serum delikatnie wklepywać, a nie wcierać. Podczas ich użycia warto jednocześnie wykonać masaż skóry – ręcznie lub z wykorzystaniem specjalnych masażerów do twarzy (największą popularnością cieszy się kamień gua sha oraz roller jadeitowy). Taki masaż wykonywany codziennie przez około 10 minut optycznie uelastycznia skórę i zmniejszy widoczność zmarszczek mimicznych już po 2 tygodniach.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Nieinwazyjny lifting twarzy.

Zabiegi na skórę 50+

Dojrzała skóra bardzo dobrze reaguje na różnego rodzaju zabiegi kosmetologiczne. Warto udać się do gabinetu specjalisty i wspólnie ocenić stan, rodzaj, kondycję skóry, aby następnie dobrać optymalne zabiegi pielęgnacyjne na twarz. Największą popularnością w tej grupie wiekowej cieszą się:

  • laserowe wygładzanie zmarszczek – pobudza komórki skóry do intensywnej regeneracji oraz produkcji włókien kolagenowych. Dzięki tej metodzie można usunąć nawet głębsze zmarszczki czy bruzdy na ciele;
  • mezoterapia mikroigłowa – polega na wprowadzeniu substancji aktywnych i odżywczych bezpośrednio w głąb skóry za pomocą mikroskopijnych igieł. Dzięki temu wpłynąć można nie tylko na elastyczność skóry, ale również na jej nawilżenie i regenerację;
  • zabieg profhilo – innowacyjny zabieg polegający na wykorzystaniu kwasu hialuronowego w wysokim stężeniu. Można go stosować zarówno na skórę twarzy, jak i innych części ciała;
  • botoks – polega na wprowadzeniu w skórę jadu kiełbasianego, które poraża zakończenia nerwowe w mięśniach i tym samym wygładza skórę. Warto korzystać jednak wyłącznie z usług doświadczonych specjalistów, aby uniknąć efektu zamrożenia twarzy.

Takich zabiegów jest oczywiście znacznie więcej, dlatego ponownie zaznacza się korzyści płynące z osobistej konsultacji z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Warto również zaznaczyć, że skóra po 50. roku życia może być odpowiednio pielęgnowana bez konieczności stosowania specjalistycznych zabiegów. Przy odrobinie systematyczności i motywacji, stosując wysokiej jakości, naturalny kosmetyki, jest to możliwe w warunkach domowych. Należy bezwzględnie pamiętać, że na kondycję skóry wpływa stosowana dieta, nawodnienie organizmu, poziom stresu, palenie papierosów i stosowanie używek oraz wiele innych czynników. Aby cieszyć się piękną, zdrową skórą bez względu na wiek, warto więc jednocześnie zadbać o zdrowy tryb życia.

Zobacz również: Woda w pielęgnacji skóry.

Domowe zabiegi na skórę 50+

Każdego wieczoru podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy warto poświęcić choć 10 minut na domowe zabiegi poprawiające jędrność skóry, krążenie krwi, elastyczność i blask. Podstawowym jest masaż skóry twarzy, który przykładowo może przebiegać w następujący sposób:

  • głaskanie skóry, począwszy od szyi, kierując się ku górze. Ruchy odbywają się od środka ciała do zewnątrz, a więc np. od kącika ust w kierunku ucha lub od brody w dystalnym kierunku żuchwy;
  • rozcieranie skóry w tych samych liniach, w których odbywało się głaskanie. Dla komfortu można przytrzymać kącik ust, rozcierając skórę w kierunku ucha i alternatywnie odbywa się to przy wszystkich ruchach;
  • ugniatanie skóry, które można opisać jako przyłożenie, unoszenie, uciskanie, wyciskanie tkanki. Technikę dokonuje się palcem wskazującym oraz kciukiem, chwytając skórę między nie;
  • oklepywanie i opukiwanie skóry.

Aby efekty były widoczne, masaże twarzy muszą odbywać się codziennie. Alternatywą dla masaży ręcznych są te z wykorzystaniem akcesoriów, np. kamienia gua sha.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2015 / vol. 4.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *