Olejek różany charakteryzuje się szerokimi właściwościami pielęgnacyjnymi. Wykorzystuje się go do wieczornych kąpieli, podczas których wpływa odprężająco na organizm, a także likwiduje stany zapalne. Stosuje się go również w pielęgnacji twarzy, gdzie nawilża i odświeża skórę.
Jak pozyskuje się olejek różany?
Olejek różany należy do najcenniejszych olejków eterycznych na świecie. Jego wysoką jakość warunkuje fakt, że jeden kilogram tego płynu pozyskuje się aż z pięciu ton kwiatów róży, które zbiera się tylko raz do roku, o poranku. Otrzymuje się go z płatków róży stulistnej i róży damasceńskiej. Oba te gatunki dają olejek o żółtym zabarwieniu oraz kwiatowym, intensywnym zapachu.
Właściwości olejku różanego
Olejek różany wykazuje właściwości wyciszające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także antyseptyczne. Ciekawostką jest fakt, że zalicza się on do grupy afrodyzjaków. Stosowanie tego naturalnego preparatu zaleca się podczas silnych oraz przewlekłych bólów migrenowych, które wynikają m.in. z choroby lokomocyjnej, a także z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Należy zaznaczyć, że olejek ten stanowi popularny składnik kosmetyków do ciała, które wykorzystuje się w pielęgnacji skóry suchej oraz skłonnej do podrażnień. Ponadto przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka i działa odmładzająco. Z kolei w pielęgnacji cery trądzikowej doskonale sprawdza się w niwelacji stanów zapalnych, zmniejsza widoczność przebarwień, reguluje pracę gruczołów łojowych, a także zmniejsza blizny.
Nie każdy wie, że olejek różany zaleca się szczególnie osobom, które posiadają problem z obniżonym libido. Uważa się, że zastosowanie już kilka jego kropli pobudza oraz zwiększa ochotę na seks.
Wykorzystywany podczas aromaterapii redukuje stres, pomaga zwalczać objawy depresji i bezsenności, a także niweluje napięcia nerwowe i bóle głowy. Ponadto korzystnie oddziałuje na dolegliwości ze strony układu oddechowego tj. kaszel.
Stosowany na włosy zapewnia im odpowiednie nawilżenie. Ponadto warto go stosować w przypadku zapalenia mieszków włosowych.
Jakie zastosowanie ma olejek różany?
Olejek różany można wykorzystać na wiele sposobów. Zwykle stosuje się jako dodatek do:
- masażu;
- kąpieli;
- kosmetyków domowych;
- kosmetyków profesjonalnych;
- aromaterapii.
Przeciwwskazania
Mimo wielu cennych właściwości pielęgnacyjnych istnieją również powody, dla których trzeba unikać jego stosowania. Do głównych przeciwwskazań należy:
- alergia (w szczególności na eugenol – związek zapachowy);
- ciąża;
- karmienie piersią;
- wiek (dzieci poniżej 7 roku życia).
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |