
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olejek różany charakteryzuje się szerokimi właściwościami pielęgnacyjnymi. Wykorzystuje się go do wieczornych kąpieli, podczas których wpływa odprężająco na organizm, a także likwiduje stany zapalne. Stosuje się go również w pielęgnacji twarzy, gdzie nawilża i odświeża skórę.
Olejek różany należy do najcenniejszych olejków eterycznych na świecie. Jego wysoką jakość warunkuje fakt, że jeden kilogram tego płynu pozyskuje się aż z pięciu ton kwiatów róży, które zbiera się tylko raz do roku, o poranku. Otrzymuje się go z płatków róży stulistnej i róży damasceńskiej. Oba te gatunki dają olejek o żółtym zabarwieniu oraz kwiatowym, intensywnym zapachu.
Olejek różany wykazuje właściwości wyciszające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także antyseptyczne. Ciekawostką jest fakt, że zalicza się on do grupy afrodyzjaków. Stosowanie tego naturalnego preparatu zaleca się podczas silnych oraz przewlekłych bólów migrenowych, które wynikają m.in. z choroby lokomocyjnej, a także z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Należy zaznaczyć, że olejek ten stanowi popularny składnik kosmetyków do ciała, które wykorzystuje się w pielęgnacji skóry suchej oraz skłonnej do podrażnień. Ponadto przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka i działa odmładzająco. Z kolei w pielęgnacji cery trądzikowej doskonale sprawdza się w niwelacji stanów zapalnych, zmniejsza widoczność przebarwień, reguluje pracę gruczołów łojowych, a także zmniejsza blizny.
Nie każdy wie, że olejek różany zaleca się szczególnie osobom, które posiadają problem z obniżonym libido. Uważa się, że zastosowanie już kilka jego kropli pobudza oraz zwiększa ochotę na seks.
Wykorzystywany podczas aromaterapii redukuje stres, pomaga zwalczać objawy depresji i bezsenności, a także niweluje napięcia nerwowe i bóle głowy. Ponadto korzystnie oddziałuje na dolegliwości ze strony układu oddechowego tj. kaszel.
Stosowany na włosy zapewnia im odpowiednie nawilżenie. Ponadto warto go stosować w przypadku zapalenia mieszków włosowych.
Olejek różany można wykorzystać na wiele sposobów. Zwykle stosuje się jako dodatek do:
Mimo wielu cennych właściwości pielęgnacyjnych istnieją również powody, dla których trzeba unikać jego stosowania. Do głównych przeciwwskazań należy:
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły