Woda w pielęgnacji skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Woda w pielęgnacji skóry odgrywa kluczową rolę. Oprócz tego, że doskonale gasi pragnienie, zachowuje świeży i młody wygląd. Dlatego też oprócz drogich kosmetyków warto nawadniać skórę od środka. Jak się okazuje stanowi ona najtańszy kosmetyk pielęgnacyjny.

Woda w pielęgnacji skóry

Jak wiadomo woda utrzymuje organizm przy życiu. Ciało człowieka składa się bowiem aż z 70% wody. 20% znajduje się tylko w skórze, z czego 3/4 tej ilości w skórze właściwej.

Zobacz również: Skóra – budowa i histologia.

Oprócz tego, że woda to najważniejszy składnik odżywczy organizmu, warunkuje ona wiele procesów, które w nim zachodzą. Między innymi reguluje temperaturę ciała, nawilża skórę, oczy oraz błony śluzowe. Ponadto przyczynia się do wspomagania naturalnych mechanizmów oczyszczania organizmu oraz usuwania toksyn z krwi i narządów wewnętrznych. Ułatwia również procesy trawienne, a także wydalnicze.

Woda w pielęgnacji skóry

Właściwie nawodnienie organizmu to główny czynnik warunkujący prawidłowy wygląd skóry. Przyczynia się on do poprawy krążenia krwi w naczyniach krwionośnych skóry, co przekłada się na jej lepsze ukrwienie oraz jędrność i elastyczność. Woda również oczyszcza organizm i wypłukuje z niego toksyny, co z kolei zapobiega problemom jakim są wykwity skórne. Odpowiednie nawodnienie organizmu wspomaga walkę z cellulitem, a także zapobiega łamliwości paznokci oraz włosów. Dodatkowo jest w mniejszym stopniu podatna na podrażnienia i uczulenia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

A co jeśli w naszej diecie wody jest zbyt mało? Warto zaznaczyć, że już niewielkie niedobory wody w organizmie wywołują negatywny wpływ na naszą skórę. Staje się wówczas szorstka, sucha, może również pojawić się uczucie ściągnięcia i pieczenia. Ponadto odwodniona skóra jest automatycznie bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr, temperatura, promieniowanie UV. Czynniki te mogą powodować nie tylko duży dyskomfort, ale również być przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Dodatkowo już nieduże odwodnienie organizmu powoduje gromadzenie się w nim toksyn, które to z kolei przyczyniają się do zmian skórnych w postaci zaskórników i krost zapalnych. Jednoczenie wzrasta również ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych, grzybiczych, wirusowych, a także reakcji alergicznych.

Zobacz również: Alergia – jak sobie z nią radzić?

Aby zapewnić skórze odpowiednie nawodnienie, należy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość wody. Minimalne zapotrzebowanie na płyny w organizmie oblicza się mnożąc 30 ml przez własną masę ciała. Dla przykładu osoba o masie 50 kg powinna spożywać, co najmniej 1500 ml płynów dziennie. W przypadku gdy temperatura otoczenia jest wysoka, a klimat suchy powinniśmy pić jej jeszcze więcej.

Oprócz nawadniania organizmu od wewnątrz, dobroczynne właściwości wykazują również profesjonalne zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem wody.

Na jaką wodę się zdecydować?

Oczywiście nie jest kwestią obojętną jaką wodę pijemy. Bez wątpienia najlepszym wyborem jest spożywanie wody mineralnej. Woda źródlana jest znacznie mniej wartościowa. Oprócz tego, że nie dostarcza organizmowi minerałów, może wręcz zaszkodzić naszemu zdrowiu poprzez ich wypłukanie, gdy spożywamy tylko ją. Z kolei woda mineralna zawiera duże ilości minerałów, która po wypiciu pozostawi w organizmie ich sporą ilość.

Jak pić wodę?

Spożywanie wody powinno być rozłożone równomiernie w ciągu całego dnia, ponieważ w większym stopniu wchłania się wówczas do tkanek organizmu, a także nie ulega zbyt szybkiemu wydaleniu. Ranek należy rozpocząć od wypicia szklanki wody, następnie wypić ich kilka w ciągu dnia oraz wieczorem.

Zaleca się picie wody na 15 minut przed posiłkiem oraz nie wcześniej niż 30 minut po posiłku. Należy zaznaczyć, że woda pita w trakcie posiłku, negatywnie wpływa na procesy trawienne. Wszystko dlatego, że rozcieńcza soki trawienne, niweluje ich działanie oraz wydłuża czas samego trawienia.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *