
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Woda w pielęgnacji skóry odgrywa kluczową rolę. Oprócz tego, że doskonale gasi pragnienie, zachowuje świeży i młody wygląd. Dlatego też oprócz drogich kosmetyków warto nawadniać skórę od środka. Jak się okazuje stanowi ona najtańszy kosmetyk pielęgnacyjny.
Jak wiadomo woda utrzymuje organizm przy życiu. Ciało człowieka składa się bowiem aż z 70% wody. 20% znajduje się tylko w skórze, z czego 3/4 tej ilości w skórze właściwej.
Zobacz również: Skóra – budowa i histologia.
Oprócz tego, że woda to najważniejszy składnik odżywczy organizmu, warunkuje ona wiele procesów, które w nim zachodzą. Między innymi reguluje temperaturę ciała, nawilża skórę, oczy oraz błony śluzowe. Ponadto przyczynia się do wspomagania naturalnych mechanizmów oczyszczania organizmu oraz usuwania toksyn z krwi i narządów wewnętrznych. Ułatwia również procesy trawienne, a także wydalnicze.
Właściwie nawodnienie organizmu to główny czynnik warunkujący prawidłowy wygląd skóry. Przyczynia się on do poprawy krążenia krwi w naczyniach krwionośnych skóry, co przekłada się na jej lepsze ukrwienie oraz jędrność i elastyczność. Woda również oczyszcza organizm i wypłukuje z niego toksyny, co z kolei zapobiega problemom jakim są wykwity skórne. Odpowiednie nawodnienie organizmu wspomaga walkę z cellulitem, a także zapobiega łamliwości paznokci oraz włosów. Dodatkowo jest w mniejszym stopniu podatna na podrażnienia i uczulenia.
A co jeśli w naszej diecie wody jest zbyt mało? Warto zaznaczyć, że już niewielkie niedobory wody w organizmie wywołują negatywny wpływ na naszą skórę. Staje się wówczas szorstka, sucha, może również pojawić się uczucie ściągnięcia i pieczenia. Ponadto odwodniona skóra jest automatycznie bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr, temperatura, promieniowanie UV. Czynniki te mogą powodować nie tylko duży dyskomfort, ale również być przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Dodatkowo już nieduże odwodnienie organizmu powoduje gromadzenie się w nim toksyn, które to z kolei przyczyniają się do zmian skórnych w postaci zaskórników i krost zapalnych. Jednoczenie wzrasta również ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych, grzybiczych, wirusowych, a także reakcji alergicznych.
Zobacz również: Alergia – jak sobie z nią radzić?
Aby zapewnić skórze odpowiednie nawodnienie, należy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość wody. Minimalne zapotrzebowanie na płyny w organizmie oblicza się mnożąc 30 ml przez własną masę ciała. Dla przykładu osoba o masie 50 kg powinna spożywać, co najmniej 1500 ml płynów dziennie. W przypadku gdy temperatura otoczenia jest wysoka, a klimat suchy powinniśmy pić jej jeszcze więcej.
Oprócz nawadniania organizmu od wewnątrz, dobroczynne właściwości wykazują również profesjonalne zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem wody.
Oczywiście nie jest kwestią obojętną jaką wodę pijemy. Bez wątpienia najlepszym wyborem jest spożywanie wody mineralnej. Woda źródlana jest znacznie mniej wartościowa. Oprócz tego, że nie dostarcza organizmowi minerałów, może wręcz zaszkodzić naszemu zdrowiu poprzez ich wypłukanie, gdy spożywamy tylko ją. Z kolei woda mineralna zawiera duże ilości minerałów, która po wypiciu pozostawi w organizmie ich sporą ilość.
Spożywanie wody powinno być rozłożone równomiernie w ciągu całego dnia, ponieważ w większym stopniu wchłania się wówczas do tkanek organizmu, a także nie ulega zbyt szybkiemu wydaleniu. Ranek należy rozpocząć od wypicia szklanki wody, następnie wypić ich kilka w ciągu dnia oraz wieczorem.
Zaleca się picie wody na 15 minut przed posiłkiem oraz nie wcześniej niż 30 minut po posiłku. Należy zaznaczyć, że woda pita w trakcie posiłku, negatywnie wpływa na procesy trawienne. Wszystko dlatego, że rozcieńcza soki trawienne, niweluje ich działanie oraz wydłuża czas samego trawienia.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły