
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Składniki aktywne w pielęgnacji skóry dojrzałej posiadają najważniejsze działanie spośród wszystkich. Ich zadaniem jest spowolnienie, a nawet cofnięcie efektów procesu starzenia się skóry.
Głównym zadaniem składników aktywnych kosmetyków do pielęgnacji skóry dojrzałej jest przede wszystkim jak najdłuższe utrzymanie jędrności i elastyczności skóry, zmniejszenie widoczności zmarszczek, a także zapobieganie powstawaniu nowych. Na jakie więc związki warto zwracać uwagę, aby opóźnić proces starzenia się skóry?
Do najważniejszych składników aktywnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej należy:
Retinol (pochodna witaminy A) znany jest szczególnie z działania odmładzającego. Regularne stosowanie kosmetyków z jego zawartością przynosi wyraźne efekty w poprawie kondycji skóry. Zauważalne jest delikatne spłycenie zmarszczek, złuszczenie martwych komórek naskórka, rozjaśnienie przebarwień, świeży wygląd skóry, a także zwiększona spoistość naskórka. Oprócz pielęgnacji skóry dojrzałej jego stosowanie zaleca się także w przypadku cery tłustej i problematycznej. Ze względu na swoje działanie fototoksyczne, preparaty na bazie retinolu warto stosować na noc, z kolei w ciągu dnia skórę zabezpieczać kremem z filtrem UV.
Witamina C to związek, który pobudza produkcję kolagenu w skórze, a także zapewnia ochronę przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Rozjaśnia przebarwienia, co szczególnie istotne jest w przypadku cer dojrzałych. Wspomaga naczynia krwionośne – wzmacnia ich ściany, zapobiegając rozszerzaniu się lub pękaniu. Nadaje skórze blask oraz wyrównuje jej koloryt.
Kolagen to białko tkanki łącznej stanowiące jednocześnie główny składnik budulcowy skóry. Jego zastosowanie w kosmetologii jest bardzo szerokie, w związku z tym polecany jest również w domowej pielęgnacji skóry dojrzałej. Jego działanie opiera się na wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych, dlatego też bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej oraz naczyniowej.
Witamina E podobnie jak witamina C stanowi ważny składnik pielęgnacyjny skóry dojrzałej. Obie witaminy stosowane w jednym czasie potrafią w większym stopniu poprawić kondycję cery. Zarówno witamina C jak i witamina E wykazują działanie antyutleniające, co ma kluczowe znaczenie w procesie starzenia się. Ponadto witamina E wspomaga ceramidy skóry, a także działa osłaniająco na błony fosfolipidowe. Efektem tego jest wygładzenie powierzchni naskórka oraz wyrównanie jego kolorytu.
Zapobiegają przesuszaniu się skóry, dzięki czemu warunkują jej jędrność i elastyczność. Podobnie jak ilość innych składników skóry, również ceramidów wraz z wiekiem ulega zmniejszeniu, co przekłada się na ich słabsze działanie. Ceramidy dostarczane z zewnątrz w pod postacią kremów czy serum, bardzo dobrze absorbowane są przez skórę.
Algi to wartościowe produkty pochodzenia naturalnego, które wykorzystywane są nie tylko w celach pielęgnacyjnych, ale również zdrowotnych. Stanowią bowiem doskonałe źródło witamin, minerałów, białka oraz antyoksydantów. Z tego właśnie powodu są jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków anti-age.
Glony bardzo dobrze wyciszają skórę wrażliwą, łagodzą stany zapalne i podrażnienia. Dzięki antyoksydantom spowalniają procesy starzenia się, a skóra odzyskuje jędrność i elastyczność. Stosowanie kosmetyków na bazie alg przedłużają życie komórek skóry, poprawiają mikrokrążenie krwi, wzmacniają naczynia krwionośne oraz wpływają na regulację płaszcza hydrolipidowego skóry.
Działanie kosmetyków warto dodatkowo wzmocnić zmianą codziennej diety oraz własnego stylu życia. Należy wiedzieć, że nawet najlepsze preparaty nie zdziałają cudów jeśli unikać będziemy aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania się. Powstawaniu zmarszczek sprzyja przewlekły stres, mała ilość snu, a także nadmiar używek (palenie papierosów, kawa). Warto zwrócić uwagę czy tego rodzaju czynniki występują w naszym codziennym życiu. Jeśli tak, należy to zmienić, aby cieszyć się promienną i młodą skórą przed długi czas.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły