Nieinwazyjny lifting twarzy może przybrać różnorodną formę. Mianem tym określa się szereg różnych zabiegów kosmetycznych, które nie wymagają naruszania ciągłości skóry, a pomimo tego przyczyniają się do poprawy owalu twarzy, zwiększenia elastyczności i jędrności skóry oraz uniesienia jej w przypadku wiotkości. O których zabiegach mowa?
HIFU – nieinwazyjny lifting twarzy
Technologia HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound) reprezentuje innowacyjne podejście do zagadnienia odmładzania skóry. Wykorzystuje specjalistyczne urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które oddziałują bezpośrednio na skórę na wszystkich jej partiach. Podnoszą miejscowo temperaturę nawet do 65 stopni C, co wciąż jest granicą bezpieczną, jednak wywołuje już pewne zmiany w fizjologii i strukturze skóry. Przede wszystkim obserwuje się zniszczenie starego kolagenu, który utracił już swoją funkcję, czemu towarzyszy stymulacja tworzenia się całkiem nowych włókien kolagenowych. Nowa tkanka obkurcza się, co jest widoczne właśnie pod postacią zwiększenia napięcia skóry i wygładzenia zmarszczek.
Zabieg HIFU jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, choć w miejscu przykładania głowicy pacjent może odczuwać pieczenie i uczucie gorąca. Maksymalne efekty widoczne są po 2-3 miesiącach od zakończenia zabiegu, a co ważne – jeden jest zupełnie wystarczający. Nie ma konieczności uczęszczania na serię zabiegów. Mimo tego dla jeszcze lepszych rezultatów warto powtórzyć HIFU po około 6 miesiącach.
Masaż Kobido
Niezwykle przyjemną metodą nieinwazyjnego liftingu twarzy jest coraz popularniejszy masaż Kobido. Z zasady składa się z 5 technik, które mogą być wykonywane kolejno lub mogą przeplatać się między sobą:
- masaż tkanek głębokich – obniża napięcia mięśniowe, wygładza zmarszczki;
- masaż relaksacyjny – wprowadza w stan głębokiego odprężenia, minimalizuje stres, poprawia ukrwienie skóry i samopoczucie;
- drenaż limfatyczny – stymuluje przepływ chłonki, usuwa ze skóry toksyny, wpływa na lepsze dotlenienie tkanek;
- techniki liftingujące – wyjątkowo intensywne, poprawiają owal twarzy, likwidują zmarszczki, uelastyczniają skórę;
- akupresura.
Dla maksymalnych efektów rekomenduje się powtarzanie masażu co 2 tygodnie przy zalecanej serii minimum 5 zabiegów. Dla wielu osób nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ masaż Kobido jest wyjątkowo przyjemny i może być traktowany nie tylko jako forma poprawy wyglądu skóry, ale i odprężenia po ciężkim dniu pracy.
Zobacz również: Sprawdzone, szybkie zabiegi upiększające.
Taping estetyczny twarzy
Kolejną popularną metodą jest taping twarzy estetyczny, a dokładniej mówiąc – umiejętne naklejanie na skórze specjalnych plastrów do tzw. tapingu dynamicznego. Posiadają one parametry zbliżone do ludzkiej skóry. Rozciągają się wzdłużnie, jednak nie poprzecznie, mają mikropory, przez które może krążyć powietrze i przez które odparowuje pot oraz na ich powierzchni znajdują się linie emitujące układ komórek naskórka. Przyklejone do skóry wywierają na nią wielokierunkowe działanie:
- poprawiają krążenie krwi i limfy;
- zmniejszają obrzęki;
- unoszą skórę, zwłaszcza jeśli pojawia się jej wiotkość;
- dodają skórze blasku i poprawiają jej jędrność.
Zabiegi należy wykonywać systematycznie przez dłuższy okres czasu, jednak przy odrobinie wiedzy można wykonywać je nawet samodzielnie w domu. Dla lepszych efektów warto uzupełniać je o codzienne masaże twarzy – rękoma, kamieniem gua sha bądź rollerem jadeitowym. Taka pielęgnacja może mieć miejsce wieczorem przed pójściem spać, ponieważ podczas snu wyłączona zostaje aktywność mięśni mimicznych, przez co skóra może dodatkowo odpocząć i jeszcze intensywniej się regenerować.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Young W., Koreański masaż twarzy i ciała, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2022.
- Borowicz A., Kinesiotaping w kosmetologii u osób po 65. roku życia, Innowacyjność i tradycja w kosmetologii.