Olejek rumiankowy to wszechstronny produkt leczniczy i kosmetyczny, wykorzystywany od wielu lat. Jego właściwości zostały potwierdzone badaniami klinicznymi i obserwacjami użytkowników. Wyróżnia się bogatym i unikalnym składem, któremu zawdzięcza działanie m.in. łagodzące, przeciwzapalne i rozjaśniające koloryt skóry.
Skład olejku rumiankowego
W olejku rumiankowym znajdują się m.in.:
- flawonoidy (w tym rutyna, apiina, apigenina, luteolina);
- kumaryny;
- proazuleny;
- cholina;
- kwasy fenolowe;
- bisabolol (do 50% całego składu);
- chamazulen.
To właśnie chamazulen odpowiada za charakterystyczny, niebieski kolor prawdziwego oleju rumiankowego. Na rynku spotkać można raczej tańsze produkty pozbawione tego składnika, wówczas olejek jest bezbarwny lub delikatnie żółty. Za większość właściwości terapeutycznych olejku odpowiada natomiast bisabolol.
Olejek rumiankowy – właściwości
Bisabolol odpowiada za właściwości przeciwzapalne i przeciwświądowe oraz odkażające olejku rumiankowego. Działa również uspokajająco i przeciwalergicznie, łagodząc wiele objawów takich jak świąd skóry, łzawienie oczu czy katar sienny. Olejek wspomaga leczenie zaburzeń trawiennych, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, a także nerwicy żołądka i jelit. Zapobiega chorobie lokomocyjnej i ułatwia zasypianie.
Można wykorzystywać go na wiele sposobów, najczęściej w formie aromaterapii (dyfuzory zapachowe, nawilżacze powietrza, masaże z dodatkiem takiego olejku, kąpiele, świece zapachowe, umieszczenie kilku kropel na pościeli) oraz inhalacji. Inhalacje z dodatkiem olejku rumiankowego łagodzą kaszel i ból gardła, rozszerzają gęstą wydzielinę w drogach oddechowych oraz pomagają leczyć rozwijające się zapalenie zatok.
Wskazania
Podstawowymi wskazaniami do terapeutycznego stosowania olejku rumiankowego są:
- alergie;
- dysfunkcje przewodu pokarmowego, np. biegunki, zaparcia, niestrawność, brak apetytu, wrzody żołądka;
- zaburzenia na tle nerwowym, np. problemy ze snem, nerwica, stany lękowe;
- bóle różnego pochodzenia, np. migreny, bóle reumatyczne i mięśniowe, ból ucha, ból zęba, ból gardła;
- zapalenie pęcherza moczowego;
- astma;
- egzemy;
- hemoroidy.
Ponadto olejek rumiankowy wykorzystuje się do tworzenia leków i kosmetyków, stosowanych następnie do leczenia chorób skóry (trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia, odleżyny) oraz płukanek w stanach zapalnych błony śluzowej. Odpowiednio zastosowany może być składnikiem kompresów, np. w przypadku jęczmienia, gradówki, stanów zapalnych spojówek i brzegów powiek.
Olejek rumiankowy w kosmetologii
Ekstrakty rumiankowe są składnikiem sporej ilości kosmetyków do pielęgnowania skóry trądzikowej, skóry uczuleniowej, skóry podrażnionej i zmęczonej. Olejek rumiankowy poleca się przede wszystkim do pielęgnacji skóry trądzikowej i problematycznej, ponieważ łagodzi stany zapalne i koi podrażnienia. Można go stosować punktowo na przebarwienia, blizny czy zaczerwienienia. Produkt reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza skórę i zwęża pory skóry, będzie więc równie świetnym wyborem dla posiadaczy cery tłustej i mieszanej. Chroni przed tworzeniem się zaskórników.
Olejek rumiankowy można stosować zarówno na skórę, jak i na włosy. W drugim przypadku działa jak naturalny rozjaśniacz dla włosów blond, wzmacnia je oraz dodaje im blasku. Z kolei wykorzystywany do delikatnego masażu głowy może łagodzić jej świąd, np. w przebiegu łupieżu lub łojotokowego zapalenia skóry głowy. Działa oczyszczająco na włosy i skórę głowy, jednak należy pamiętać o dokładnym jego zmyciu. W innym razie może powstać efekt przetłuszczonych włosów. Oleje najlepiej usuwać z włosów używając odżywkę, czyli sposobem emulgacji.
Zobacz również: Jak zmyć olej z włosów?
Olejek rumiankowy – przeciwwskazania
Olejek rumiankowy jest jednym z najbezpieczniejszych olejków roślinnych dostępnych na rynku. Wspomagająco można go stosować nawet u niemowląt. Jedynie w okresie ciąży należy zachować szczególną ostrożność i wcześniej skonsultować chęć jego wykorzystania z lekarzem ginekologiem. Zalecenie to dotyczy każdego leku i preparatu ziołowego. Przeciwwskazaniem do użycia olejku rumiankowego jest jedynie potwierdzona alergia na rumianek.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szeleszczuk Ł., Zielińska-Pisklak M., Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domrumowej apteczce?, Lek w Polsce, 9/2013.
- Bartuzi K., Oleje roślinne, charakterystyka i technologia wytwarzania, Journal of NutriLife, 9/2012.
- Milovanovic S., Grzegorczyk A., Świątek Ł., Grzęda A., Dębczak A., Tyskiewicz K., Konkol M., A Novel Strategy for the Separation of Functional Oils from Chamomile Seeds, Food and Bioprocess Technology, 2/2023.