Aromaterapia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Aromaterapia zaliczana jest do metod medycyny niekonwencjonalnej. Właściwości lecznicze aromatów pozyskanych z ziół, kwiatów i owoców są znane od wielu lat i ich zastosowanie w ogólnie rozumianej terapii nie jest nowością. Zapachy oddziałują zarówno na psychikę i samopoczucie, jak i w przypadku niektórych olejków na zdrowie fizyczne. Istotny jest dobór olejków do własnych potrzeb.

Aromaterapia

Na czym polega aromaterapia?

Aromaterapia to inaczej lecznicze zastosowanie substancji lotnych, unoszących się ze skoncentrowanych olejków eterycznych. Olejki eteryczne można wykorzystywać w formie płynnej, np. dodając je do inhalacji lub do kominków zapachowych. Poza tym są częstym dodatkiem do świec sojowych i z wosku roślinnego, których palenie wydobywa lecznicze aromaty. Aromaterapię można stosować nawet codziennie, choć zaleca się ją zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy wzrasta ryzyko depresji jesiennej czy infekcji, a także po ciężkim dniu pełnym stresu. Może również wspierać atmosferę podczas intymnych momentów, wiele zapachów zaliczanych jest do grona naturalnych afrodyzjaków.

Dużą popularnością cieszą się kąpiele aromatyczne lub masaże na bazie olejków eterycznych. Chcąc szybko i bezpiecznie rozpylić zapach w pomieszczeniu warto zdecydować się na dyfuzory lub nawilżacze powietrza. Wystarczy dodać do nich odrobinę wybranego olejku eterycznego. Dużą zaletą aromaterapii jest jej bezpieczeństwo.

Zobacz również: Olejki eteryczne jako naturalne konserwanty.

Przeciwwskazania do aromaterapii

Choć praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do aromaterapii, szczególną ostrożność powinni zachować:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • alergicy;
  • małe dzieci;
  • kobiety w ciąży.

Nie są to przeciwwskazania, jednak konieczny jest ostrożny dobór olejków eterycznych. Na przykładzie kobiet w ciąży, niektóre olejki powodują rozluźnienie mięśni gładkich, co w I trymestrze ciąży w pewnym stopniu zwiększa ryzyko poronienia. Nie ma jednak obaw przed aromaterapią z użyciem innych olejków, które nie wykazują takiego działania. Właśnie dlatego podstawą aromaterapii jest bardzo dobra znajomość działania poszczególnych zapachów.

Olejki eteryczne

Pod względem chemicznym olejki eteryczne stanowią wieloskładnikowe mieszaniny terpenów i terpenoidów. W skład jednego olejku eterycznego może wchodzić nawet kilkadziesiąt różnorodnych związków chemicznych. Jednak u większości obecny jest jeden główny i najważniejszy składnik odpowiedzialny za zapach i często za właściwości farmakologiczne. Olejki eteryczne pozyskuje się z suszonych lub świeżych roślin. Niektóre z nich gromadzą olejek eteryczny w liściach czy kwiatach, zaś u innych znajduje się on w korzeniu lub korze. Bardzo bogate w olejki eteryczne są drzewa iglaste. Poniżej przedstawiamy wybrane, najpopularniejsze olejki eteryczne wraz z ich głównym działaniem:

Na rynku spotkać można setki różnych olejków, przy czym nie ma żadnych przeciwwskazań do łączenia ich ze sobą, uzyskując oryginalne i nowe kompozycje zapachowe. Właściwe połączenie olejków potęguje ich działanie.

Zobacz również: Olejki eteryczne – mechanizm działania.

Łączenie olejków eterycznych

Podczas łączenia olejków eterycznych można kierować się własnymi preferencjami i upodobaniami, choć warto brać przy tym pod uwagę kilka podstawowych zasad aromaterapii. Pierwsza zasada mówi, że zawsze dobrze sprawdzi się łączenie olejków tych samych grup, czyli cytrusowych z cytrusowymi, a przyprawowych z przyprawowymi. W związku z tym dobrym połączeniem będzie olejek cytrynowy z pomarańczowym i eukaliptusowym, a także olejek bergamotowy z olejkiem z drzewa herbacianego.

Zapach olejków cytrusowych szybko się ulatnia, dlatego warto do mieszanki zapachowej dodać odrobinę olejku drzewnego o trwalszym zapachu. Co niezwykle ważne, olejki powinny uzupełniać się pod względem właściwości. Kiepskim pomysłem będzie połączenie olejku cytrynowego (działanie pobudzające) z olejkiem lawendowym (działanie uspokajające). Zaleca się zmieszanie co najwyżej 5 zapachów. Więcej nie znaczy lepiej.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Hłobił A., Piecuch I., Aromaterapia jako wspomaganie w psychopedagogice, Rocznik Ochrony Środowiska, 12/2010.
  2. Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
  3. Aromaterapia i inne terapie naturalne, Wydawnictwo REA, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *