Jak zmyć olej z włosów?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak zmyć olej z włosów, aby nie stwarzały efektu przetłuszczonych i zaniedbanych? Olejowanie włosów wciąż cieszy się dużą popularnością u osób preferujących świadomą pielęgnację. Dla początkujących dużym problemem może być zmywanie oleju z włosów, ponieważ nie jest to możliwe za pomocą wody czy zwykłego, naturalnego szamponu. Jak więc się do tego zabrać?

Jak zmyć olej z włosów?

Mycie włosów szamponem po olejowaniu

Delikatny, naturalny szampon nie jest w stanie zmyć olej z włosów. Z dużym prawdopodobieństwem po wysuszeniu będą wyglądać na tłuste i nieświeże. Dlatego wiele osób decyduje się na sięgnięcie po intensywniejsze, agresywniejsze szampony oczyszczające zawierające w składzie SLS. Taki produkt jest w stanie zmyć z włosów resztki kosmetyków do stylizacji czy oleju, jednak nie jest to najlepszy wybór w przypadku prób zmycia oleju z włosów. Celem olejowania jest bowiem intensywne nawilżenie, odżywienie i regeneracja. Szampon z SLS wprawdzie oczyści włosy z oleju, jednak jednocześnie zmyje pożądaną warstwę ochronną i pozbawi włosy nawilżenia. Będą suche i matowe, a cała kuracja stanie się pozbawiona sensu. Jeśli zależy nam na efekcie jedwabistych, gładkich włosów, warto wypróbować metodę emulgacji.

Zobacz również: Włosy suche – pielęgnacja i odżywianie.

Metoda emulgacji

Olej nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego tak trudno go zmyć po zakończonym zabiegu. Jednak może dobrze łączyć się z odżywką, której zmycie nie stanowi już większego problemu. Odżywka powinna być kosmetykiem emolientowym, co zazwyczaj jest napisane na opakowaniu. Pierwszym krokiem jest nałożenie wybranego oleju na włosy (zwykle omijamy skórę głowy i nasady włosów), założenie foliowego czepka ochronnego (aby zwiększyć temperaturę pod nim, co otwiera łuski włosów i pozwala olejowi działać) i odczekanie. Minimalny czas trzymania oleju na włosach wynosi 30 minut, jednak z powodzeniem można zmyć go dopiero po kilku godzinach.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Po upływie wybranego przez nas czasu nadmiar oleju delikatnie zmywamy i na wilgotne włosy nakładamy odżywkę emolientową. Dobrze wmasowujemy ją w pasma, trzymamy 5 minut i spłukujemy. Następnie myjemy włosy zwykłym, naturalnym szamponem, po który zwykle sięgamy.

Metoda emulgacji wykorzystuje zasadę, iż oleje najlepiej rozpuszczają się w olejach, dzięki czemu zmycie preparatu z włosów nie jest trudne, a po wysuszeniu włosy nie dają efektu przetłuszczonych.

Olejowanie włosów na podkład

Metodą, która również może wspomóc zmywanie oleju z włosów, jest olejowanie ich na podkład. Takim podkładem może być:

 • żel aloesowy;
 • mieszanka wody z miodem;
 • dowolna odżywka emolientowa.

Na wstępie dokładnie rozczesujemy włosy. Następnie wybrany produkt podkładowy nakładamy na włosy i ponownie rozczesujemy je grzebieniem z szerokim rozstawieniem zębów. Na włosy nakładamy wybrany olej, a dalsze czynności są zbliżone do tradycyjnego olejowania – zawinięcie włosów pod czepek, odczekanie minimum 30 minut, zmycie produktów. Po upływie wybranego czasu włosy płuczemy delikatnie aby usunąć nadmiar produktu, po czym nakładamy odżywkę emolientową i wcieramy ją we włosy. Zostawiamy na kilka minut i dokładnie zmywamy. Teraz możemy już umyć włosy ulubionym, naturalnym szamponem.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na olejowanie włosów pamiętajmy, że:

 • olej zawsze powinien być dobrany do potrzeb włosów, np. w zależności od ich porowatości;
 • włosy myjemy ciepłą, ale nigdy gorącą wodą;
 • na zakończenie mycia włosów warto spłukać je chłodną wodą, która zamknie ich łuski, przez co staną się gładkie i pełne blasku;
 • unikamy spania lub wychodzenia na zewnątrz z wilgotnymi włosami;
 • czepek nałożony na włosy z olejem można delikatnie podgrzać przez 30 sekund suszarką do włosów, aby otworzyć łuski, dzięki czemu produkt lepiej wpłynie na włosy;
 • szampon zawsze dobieramy do potrzeb skóry głowy, a nie włosów. Odwrotnie jest z odżywką, którą zawsze dobieramy do potrzeb włosów, a nie skóry głowy.

Prawidłowo przeprowadzone olejowanie włosów jest skuteczną i bezpieczną metodą na poprawę ich kondycji.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Podręcznik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.
 2. Pawłowska N., Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *