Jak zmyć olej z włosów, aby nie stwarzały efektu przetłuszczonych i zaniedbanych? Olejowanie włosów wciąż cieszy się dużą popularnością u osób preferujących świadomą pielęgnację. Dla początkujących dużym problemem może być zmywanie oleju z włosów, ponieważ nie jest to możliwe za pomocą wody czy zwykłego, naturalnego szamponu. Jak więc się do tego zabrać?
Mycie włosów szamponem po olejowaniu
Delikatny, naturalny szampon nie jest w stanie zmyć olej z włosów. Z dużym prawdopodobieństwem po wysuszeniu będą wyglądać na tłuste i nieświeże. Dlatego wiele osób decyduje się na sięgnięcie po intensywniejsze, agresywniejsze szampony oczyszczające zawierające w składzie SLS. Taki produkt jest w stanie zmyć z włosów resztki kosmetyków do stylizacji czy oleju, jednak nie jest to najlepszy wybór w przypadku prób zmycia oleju z włosów. Celem olejowania jest bowiem intensywne nawilżenie, odżywienie i regeneracja. Szampon z SLS wprawdzie oczyści włosy z oleju, jednak jednocześnie zmyje pożądaną warstwę ochronną i pozbawi włosy nawilżenia. Będą suche i matowe, a cała kuracja stanie się pozbawiona sensu. Jeśli zależy nam na efekcie jedwabistych, gładkich włosów, warto wypróbować metodę emulgacji.
Zobacz również: Włosy suche – pielęgnacja i odżywianie.
Metoda emulgacji
Olej nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego tak trudno go zmyć po zakończonym zabiegu. Jednak może dobrze łączyć się z odżywką, której zmycie nie stanowi już większego problemu. Odżywka powinna być kosmetykiem emolientowym, co zazwyczaj jest napisane na opakowaniu. Pierwszym krokiem jest nałożenie wybranego oleju na włosy (zwykle omijamy skórę głowy i nasady włosów), założenie foliowego czepka ochronnego (aby zwiększyć temperaturę pod nim, co otwiera łuski włosów i pozwala olejowi działać) i odczekanie. Minimalny czas trzymania oleju na włosach wynosi 30 minut, jednak z powodzeniem można zmyć go dopiero po kilku godzinach.
Po upływie wybranego przez nas czasu nadmiar oleju delikatnie zmywamy i na wilgotne włosy nakładamy odżywkę emolientową. Dobrze wmasowujemy ją w pasma, trzymamy 5 minut i spłukujemy. Następnie myjemy włosy zwykłym, naturalnym szamponem, po który zwykle sięgamy.
Metoda emulgacji wykorzystuje zasadę, iż oleje najlepiej rozpuszczają się w olejach, dzięki czemu zmycie preparatu z włosów nie jest trudne, a po wysuszeniu włosy nie dają efektu przetłuszczonych.
Olejowanie włosów na podkład
Metodą, która również może wspomóc zmywanie oleju z włosów, jest olejowanie ich na podkład. Takim podkładem może być:
- żel aloesowy;
- mieszanka wody z miodem;
- dowolna odżywka emolientowa.
Na wstępie dokładnie rozczesujemy włosy. Następnie wybrany produkt podkładowy nakładamy na włosy i ponownie rozczesujemy je grzebieniem z szerokim rozstawieniem zębów. Na włosy nakładamy wybrany olej, a dalsze czynności są zbliżone do tradycyjnego olejowania – zawinięcie włosów pod czepek, odczekanie minimum 30 minut, zmycie produktów. Po upływie wybranego czasu włosy płuczemy delikatnie aby usunąć nadmiar produktu, po czym nakładamy odżywkę emolientową i wcieramy ją we włosy. Zostawiamy na kilka minut i dokładnie zmywamy. Teraz możemy już umyć włosy ulubionym, naturalnym szamponem.
O czym warto pamiętać?
Decydując się na olejowanie włosów pamiętajmy, że:
- olej zawsze powinien być dobrany do potrzeb włosów, np. w zależności od ich porowatości;
- włosy myjemy ciepłą, ale nigdy gorącą wodą;
- na zakończenie mycia włosów warto spłukać je chłodną wodą, która zamknie ich łuski, przez co staną się gładkie i pełne blasku;
- unikamy spania lub wychodzenia na zewnątrz z wilgotnymi włosami;
- czepek nałożony na włosy z olejem można delikatnie podgrzać przez 30 sekund suszarką do włosów, aby otworzyć łuski, dzięki czemu produkt lepiej wpłynie na włosy;
- szampon zawsze dobieramy do potrzeb skóry głowy, a nie włosów. Odwrotnie jest z odżywką, którą zawsze dobieramy do potrzeb włosów, a nie skóry głowy.
Prawidłowo przeprowadzone olejowanie włosów jest skuteczną i bezpieczną metodą na poprawę ich kondycji.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Podręcznik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.
- Pawłowska N., Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, 2020.