
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kaszel to obronny odruch organizmu, którego celem jest oczyszczenie układu oddechowego z zalegających w nim wydzielin. Oprócz tego, w niektórych sytuacjach może stanowić objaw ciężkich chorób, w związku z tym jego obecność nie powinna być bagatelizowana.
Kaszel to fizjologiczny odruch organizmu, który polega na pozbyciu się powietrza z górnych dróg oddechowych w celu ich oczyszczenia z zalegającej wydzieliny. Może powstawać na skutek pobudzenia tak zwanych obszarów kaszlowych, które znajdują się w krtani, tchawicy oraz oskrzelach. Ponadto może być wywołany w wyniku pobudzenia impulsów pochodzących z tkanki płucnej, opłucnej lub przepony.
Ze względu na występowanie kilku rodzajów kaszlu, mamy do czynienia z kaszlem:
Najczęściej występuje przy różnego rodzaju infekcjach dróg oddechowych. Może trwać nawet do trzech tygodni. Kaszel ostry może towarzyszyć zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc, zatorowości płuc, a także kiedy w drogach oddechowych znajduje się ciało obce.
Kaszel przewlekły trwa dłużej niż osiem tygodni i występuje w przebiegu przewlekłego zapalenia oskrzeli, refluksu żołądkowo-przełykowego, astmy, krztuśca, gruźlicy.
Powstaje na skutek działania w organizmie alergenu. Czas jego wystąpienia od momentu pojawienia się alergenu jest różny. Kaszel może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z nim lub wystąpić ze znacznym opóźnieniem. Bardzo często pojawia się w okresie wiosenno-letnim, kiedy rozpoczyna się okres kwitnienia roślin. Wraz z kaszlem alergicznym występuje również zaczerwienienie spojówek, katar, łzawienie oczu, suchość oraz drapania w gardle.
Powstaje w wyniku gromadzenia się wydzieliny w oskrzelach w ciągu całej nocy.
Na skutek kaszlu mokrego dochodzi do usuwana z dróg oddechowych gęstej wydzieliny. Jeśli jest ona zbyt lepka lub gęsta nawet kilkukrotne odruchy kaszlu nie są w stanie pozbyć się jej. Należy podkreślić, że wydzielina, która znajduje się w drogach oddechowych organizmu stanowi idealne środowisko do bytowania oraz rozwoju bakterii, co zwiększa ryzyko pojawienia się groźniejszego zakażenia, a w efekcie zastosowania antybiotykoterapii.
W trakcie kaszlu suchego odczuwalne jest nieprzyjemne drapanie, a co za tym idzie podrażnienie tchawicy oraz dyskomfort podczas oddychania. Jego obecność związana jest ściśle z pierwszą fazą infekcji wirusowej. Następnie kaszel suchy przekształca się w kaszel mokry.
Ze względu na wiele rodzajów kaszlu, proces jego powstawania może mieć również wiele powodów. Należy do nich m.in.:
W leczeniu kaszlu bardzo istotne jest jego rozpoznanie, a więc z jakim rodzajem mamy do czynienia. W przypadku kaszlu suchego zaleca się tak zwane preparaty przeciwkaszlowe, które mają za zadanie hamować odruch kaszlu. Należy podkreślić, że na kaszel suchy niekorzystnie wpływa suche i gorące powietrze. W związku z tym należy zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Gdy mamy do czynienia z kaszlem mokrym, wówczas lekarz zaleca środki mukolityczne, których stosowanie rozrzedza wydzielinę oraz ułatwia proces odkrztuszania.
W leczeniu uciążliwego kaszlu można wykorzystać także domowe sposoby, do których należy:
Cebula należy do grupy naturalnych antybiotyków (podobnie jak czosnek). Dlatego też skuteczna jest w walce m.in. z przeziębieniem. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, wykrztuśne, dzięki czemu ułatwia wydostanie się wydzieliny z dróg oddechowych. W przygotowaniu domowego syropu warto wykorzystać surową cebulę, ponieważ zawiera najwięcej związków aktywnych.
Zobacz również: Syrop z cebuli – dawkowanie i właściwości.
Przygotowywane na bazie ziół charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Doskonale nawilżają dogi oddechowe i przyspieszają proces regeneracji nabłonka układu oddechowego.
Napar ziołowy m.in. z szałwii zaleca się do płukania gardła, ze względu na właściwości przeciwbakteryjne. Napary z szałwii można stosować kilka razy dziennie.
Kaszel rzadko powoduje powikłania. Kiedy jednak dojdzie do ich pojawienia się, występują pod postacią:
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły