Polihydroksykwasy to nowa generacja kwasów wykorzystywanych przede wszystkim w kosmetologii. Działają analogicznie do dobrze znanych alfahydroksykwasów, jednak w sposób łagodniejszy i bez tak wielu skutków ubocznych. Przykładami związków należących do polihydroksykwasów są choćby kwas laktobionowy czy glukonolakton.
Polihydroksykwasy – charakterystyka
Hydroksykwasy to inaczej organiczne kwasy karboksylowe, dzielone w zależności od swojej budowy na alfahydroksykwasy, betahydroksykwasy, lipohydroksykwasy oraz polihydroksykwasy. Wspólną cechą wszystkich tych związków jest obecność grupy hydroksylowej w pozycji 2 lub 3 w stosunku do ugrupowania karboksylowego. Najbardziej optymalne działanie polihydroksykwasów obserwuje się przy pH 3-4, przy użyciu kosmetyków o stężeniu przynajmniej 5% (zwykle 5%-15%).
Polihydroksykwasy – działanie
Wszystkie polihydroksykwasy wykazują działanie łagodniejsze niż ma to miejsce w przypadku innych kwasów stosowanych w kosmetologii, przez co świetnie nadają się dla cery wrażliwej i cery alergicznej. Mogą być stosowane również do pielęgnacji skóry u osób z trądzikiem różowatym, łojotokiem, łuszczycowym zapaleniem skóry czy innymi schorzeniami dermatologicznymi. Polihydroksykwasy posiadają w swojej budowie dodatkowe ugrupowania hydroksylowe, przez co wykazują silne działanie nawilżające. Niektóre z polihydroksykwasów są dobrymi antyoksydantami neutralizującymi wolne rodniki i opóźniającymi starzenie się skóry. Dodatkowo usprawniają fizjologiczną syntezę elastyny i kolagenu w skórze.
Polihydroksykwasy są również wykorzystywane do złuszczania martwego naskórka (jako składnik peelingów, zwłaszcza peelingów enzymatycznych), jednak należy mieć na uwadze, że złuszczanie odbywa się w nieco mniejszym stopniu niż w przypadku innych kwasów. Ma to swoje zalety, ponieważ wciąż powoduje efektywne oczyszczenie skóry, jednocześnie nie uwrażliwiając jej na promieniowanie słoneczne czy inne czynniki zewnętrzne. Można je więc stosować przez cały rok.
Kwas glukonowy
Powstaje wskutek przemian metabolicznych glukozy na poziomie komórkowym. Działa bardzo łagodnie, nie powoduje podrażnień, szczypania ani zaczerwienienia skóry. Chelatuje jony żelaza, co zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Szczególnie polecany osobom z atopowym zapaleniem skóry, alergiami skórnymi oraz ze skórą wrażliwą. Kwas glukonowy wzmacnia barierę ochronną naskórka oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Kwas laktobionowy
Powstaje wskutek utleniania dwucukru laktozy. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i wykazuje silne właściwości nawilżające. Także wzmacnia barierę ochronną naskórka i wspomaga procesy regeneracyjne skóry. Zapobiega tworzeniu się zmarszczek, wiotczeniu skóry i jej fizjologicznemu starzeniu się. Polecany szczególnie osobom z cerą dojrzałą, zniszczoną, wiotką i pozbawioną blasku. Dodatkowo chroni przed pękaniem naczynek.
Glukonolakton
Działa nawilżająco, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Może wspomóc leczenie trądziku, dlatego poleca się go posiadaczom skóry problematycznej. W stężeniach około 15% wygładza skórę i zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych. Może wyrównywać koloryt skóry, warto więc włączyć go do pielęgnacji cery z przebarwieniami. Glukonolakton wykazuje bardzo dobre właściwości peelingujące (złuszcza martwy naskórek i oczyszcza skórę, poprawiając wchłanianie następnie stosowanych kosmetyków).
Zobacz również: Kwasy na twarz.
Polihydroksykwasy – przeciwwskazania
Choć polihydroksykwasy są bezpieczne i łagodne, nie zawsze mogą być stosowane. Głównymi przeciwwskazaniami są:
- infekcje ogólnoustrojowe i miejscowe w okolicy zabiegowej;
- gorączka;
- czynne stany zapalne, np. związane z chorobami autoimmunologicznymi;
- świeże blizny, rany i uszkodzenia skóry w okolicy zabiegowej;
- niedawno wykonana depilacja w miejscu zabiegowym;
- choroby wirusowe, bakteryjne lub grzybicze skóry;
- ciężkie postacie trądziku;
- ciąża i karmienie piersią.
Decyzję o wykonaniu profesjonalnych zabiegów z użyciem polihydroksykwasów podejmuje kosmetolog lub dermatolog. W warunkach domowych należy jedynie przestrzegać powyższych przeciwwskazań.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Arct J., Polihydroksykwasy w kosmetyce, Dermatologia Estetyczna, 6/2015.
- Klimiuk E., Pokój T., Produkcja polihydroksykwasów z osadu czynnego, Biotechnologia, 3/2008.
- Warowna M., Kręcisz B., Sobolewska-Samorek A., Hordyjewska A., Rola i działanie kwasu laktobionowego w przebiegu wybranych chorób skórnych, Kosmetologia Estetyczna, 6/ 2018.