Gorączka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zgodnie z definicją, gorączka to podwyższenie temperatury ciała ukierunkowane przestawieniem ośrodka termoregulacji na wyższy poziom, przy jednoczesnym zachowaniu fizjologicznych mechanizmów regulacji temperatury. Nie należy mylić jej z hipertermią, która odnosi się do zwiększonej produkcji ciepła lub upośledzenia jego utraty bez przestawienia ośrodka termoregulacji. Gorączkę odnotowuje się często w przebiegu różnego rodzaju infekcji.

Gorączka

Gorączka – czym jest?

Najczęściej gorączkę stanowi złożona odpowiedź organizmu w przebiegu niektórych chorób, charakteryzująca się wzrostem temperatury ciała wskutek działania cytokin, wzbudzenia reakcji ostrej fazy oraz aktywizacji licznych mechanizmów fizjologicznych, metabolicznych i immunologicznych. Gorączka jest objawem samoregulującym się, kontrolowanym przez niektóre hormony i reakcje neuroimmunologiczne. Możliwe przyczyny gorączki:

  • choroby nowotworowe;
  • stany ostre chorób przewlekłych, np. chorób autoimmunologicznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy;
  • infekcje bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze.

Gorączka sama w sobie nie jest chorobą, lecz jedynie objawem świadczącym o tym, iż organizm broni się przed patologicznymi procesami w jego wnętrzu. Gorączce zwykle towarzyszą objawy takie jak:

  • przyspieszenie akcji serca o 4,4 uderzenia tętna na minutę dla każdego wzrostu temperatury ciała o 1°C;
  • utrata apetytu;
  • bóle głowy z powodu rozszerzenia naczyń oponowych;
  • utrata tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej (przy przedłużających się gorączkach);
  • ogólne zmęczenie i uczucie rozbicia;
  • dreszcze;
  • bóle kostno-stawowe i mięśniowe.

Mianem gorączki na ogół zwiemy temperatury ciała przekraczające 38,1°C. Niższe temperatury ciała zaliczamy do stanów podgorączkowych. Uważa się, że prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,5-37°C, w zależności od miejsca na ciele, w którym dokonujemy pomiaru oraz od pory dnia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czy trzeba zbijać gorączkę?

Wiele osób sięga po leki lub domowe metody zbijające gorączkę już od pierwszych chwil jej wystąpienia. To duży błąd. Dlaczego? Otóż gorączka spełnia w trakcie infekcji niezwykle ważną rolę – pomaga ją zwalczyć i przywrócić wewnętrzną równowagę ustroju. Jeśli trwa krótko i nie przekracza 39°C nie jest groźna – zwiększa efektywność makrofagów i neutrofili w zwalczaniu patogenów oraz upośledza mechanizmy namnażania mikroorganizmów. Daje tym samym przewagę układowi immunologicznemu gospodarza i w rzeczywistości chroni przed dalszym rozwojem choroby.

Innymi słowy, tego typu podwyższenie temperatury ciała należy pozostawić, skupiając się na własnym odpoczynku i nawodnieniu organizmu. Zbijać należy wyłącznie gorączkę bardzo wysoką lub przedłużającą się (wyjątkiem są dzieci, kobiety w ciąży i pacjenci przewlekle, ciężko chorzy, którzy powinni zawsze konsultować gorączkę z lekarzem).

Domowe sposoby na gorączkę

W niektórych przypadkach może jednak okazać się konieczne zbicie gorączki. Wówczas, jeszcze przed sięgnięciem po leki zbijające gorączkę, warto wypróbować sprawdzone, bezpieczne, domowe sposoby:

  • picie naparów o działaniu przeciwgorączkowym, np. z kwiatów lipy, owoców dzikiego bzu, malin, pączków topoli, jak również picie soków z malin lub bzu;
  • picie herbat z dodatkiem cytryny, miodu i imbiru, pamiętając, że tego typu dodatki umieszczamy w herbacie dopiero po jej przestygnięciu. W innym razie wysokie temperatury unieczynnią wiele cennych składników;
  • kąpiel w wodzie o temperaturze o 1°C niższej niż aktualna temperatura ciała osoby chorej;
    chłodne kompresy na czoło.

Dodatkowo należy pamiętać, aby nie wychodzić z domu i unikać kontaktu z innymi osobami. W ten sposób nie rozprzestrzeniamy patogenów chorobotwórczych. Należy natomiast regularnie zmieniać przepoconą pościel, wietrzyć pomieszczenie, w którym leży chory (na czas wietrzenia powinien on opuścić pokój) oraz regularnie myć ręce. Bardzo ważne jest picie przynajmniej 2 l płynów, które traci się podczas gorączki. Dieta powinna być lekkostrawna (ponieważ często w przebiegu gorączki nie mamy apetytu), bogata w imbir, miód, warzywa i owoce, jak również chude mięso i chude ryby. Uzupełniająco sprawdzą się naturalne antybiotyki (np. czosnek, cebula) oraz suplementacja (witamina D, acerola, Spirulina i Chlorella, Omega-3).

W powrocie do zdrowia kluczowy jest odpoczynek. Na czas choroby należy powstrzymać się od ćwiczeń, treningów czy pracy. Organizm powinien mieć czas aby odpocząć, do czego najlepszy jest sen. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kucharz E., Diagnostyka różnicowa stanów gorączkowych, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 56/2010.
  2. Piotrowski J., Jędrzejewski T., Pawlikowska M., (i inni). Znaczenie gorączki i endogennej antypirezy, perspektywa wykorzystania inhibitorów rozpuszczalnej hydrolazy epoksydowej w farmakologii przeciwgorączkowej. Problemy Nauk Biologicznych, 2/2017.
  3. Marciniak U., Jak uniknąć błędów w zwalczaniu gorączki?, Velamed, Lublin.
  4. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *