Depilacja to zabieg polegający na usunięciu zbędnego owłosienia różnymi metodami, z różnych części ciała. Kojarzy się z dużym bólem, choć współcześnie mamy do dyspozycji wiele bezbolesnych metod. Usuwanie owłosienia jest uznawane za przejaw dbania o siebie i estetykę wyglądu. Do niedawna cieszyło się dużą popularnością głównie wśród kobiet, dzisiaj jednak depilacja jest zabiegiem wykonywanym także przez mężczyzn.
Rodzaje depilacji
Niektóre metody depilacji wiążą się z większym bólem, inne z mniejszym. Współcześnie, najpopularniejsze są:
- depilacja laserowa;
- depilacja chemiczna, np. z użyciem kremów do depilacji;
- depilacja mechaniczna, np. depilacja woskiem, depilacja pastą cukrową czy standardową maszynką do depilacji.
Depilacja pastą cukrową to w pełni naturalny sposób usuwania nadmiaru owłosienia z ciała. Specjalnie przygotowaną pastę (którą można zrobić także samodzielnie w domu) nakłada się na skórę i zrywa – podobnie jak w przypadku depilacji woskiem. Metodyki tych dwóch zabiegów są podobne, jednak depilacja pastą cukrową wiąże się ze znacznie mniejszym bólem niż jest to w przypadku depilacji woskiem.
Wciąż najczęściej wykorzystywaną metodą depilacji jest korzystanie z jednorazowych maszynek. Są one tanie, a zabieg można wykonać szybko w domu. Nie ma też przy tym żadnego bólu. Sporym minusem jest fakt, że włoski bardzo szybko odrastają. W przypadku ciemnego owłosienia, już na drugi dzień widać i czuć pod dłonią wyrastające włoski. Nietrwałość tej metody jest więc jej największym minusem. Bezbolesną metodą depilacji jest także stosowanie specjalnych kremów. Efekt utrzymuje się dłużej, nawet do tygodnia czy dwóch w zależności od owłosienia. Niestety, kremy nie radzą sobie z grubym i ciemnym owłosieniem.
Profesjonalną metodą wykonywaną w gabinetach jest depilacja laserowa. Wykorzystuje ona światło lasera do trwałego uszkodzenia cebulki włosa, przez co nie może on już dalej rosnąć. Prowadzi to do wypadania włosów, które nie mogą odrastać. Zabieg ten daje długotrwały efekt gładkiej i zadbanej skóry, nie wiąże się z jej podrażnieniem i nie boli. Podczas depilacji laserowej klientka ma zapewniony pełen komfort, może odczuwać jedynie delikatne szczypanie. Epilacja laserowa sprawdzi się jednak wyłącznie przy gęstych i ciemnych włoskach.
Depilacja – przeciwwskazania
Przeciwwskazania bezwzględne do depilacji laserowej obejmują następujące choroby i schorzenia:
- cukrzyca;
- choroby nowotworowe;
- rozrusznik ciała i metalowe implanty w ciele;
- choroby endokrynologiczne;
- przewlekłe choroby skóry, np. bielactwo czy łuszczyca;
- nadwrażliwość na światło;
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Zabiegu nie wykonuje się także u osób z rudymi i blond włosami, ponieważ brak melaniny w mieszku włosowym wiąże się z brakiem efektów zabiegu. Przeciwwskazaniami względnymi są między innymi:
- opalenizna;
- ciąża;
- przyjmowanie leków steroidowych;
- badanie RTG wykonane mniej niż tydzień przed depilacją.
Omawiając przeciwwskazania do depilacji woskiem czy pastą cukrową należy wyróżnić:
- stany zapalne skóry;
- nietypowe brodawki i pieprzyki w docelowym miejscu depilacji;
- skaleczenia, przerwanie ciągłości skóry;
- egzemy, łuszczycę;
- nadwrażliwość lub uczulenie na składniki preparatów do depilacji;
- zaawansowaną ciążę;
- żylaki.
Do depilacji klasycznej (za pomocą maszynki) praktycznie nie ma przeciwwskazań. Należy jedynie zadbać, aby skóra w miejscu zabiegu była nieuszkodzona. W przypadku depilacji przy użyciu kremu należy wcześniej wykonać próbę alergiczną, aby sprawdzi czy organizm nie reaguje nadwrażliwością na składniki kremu.
Czy warto się depilować?
Depilacja nie jest koniecznością. To kontrowersyjny temat, a sam zabieg ma tyle zwolenników, ilu przeciwników. Niektórzy uważają, że owłosienie jest potrzebne i nie należy się go pozbywać, a sam fakt jego obecności (nawet w przypadku kobiet) jest całkowicie naturalny. Co do pierwszego argumentu, owłosienie służyło człowiekowi w bardzo dawnych czasach między innymi do ogrzania się, a tym samym do przetrwania. Współcześnie nie jest ono potrzebne do życia. Nie można jednak rozważać tematu naturalności i wskazań do usuwania owłosienia.
Decyzja o depilacji nadmiaru owłosienia jest kwestią indywidualną. Należy pamiętać, że gładkie ciało uznawane jest za przejaw dbania o siebie i higieny osobistej. Zgodnie z ogólnie przyjętym standardem kobiety powinny depilować pachy i nogi, zaś mężczyźni pachy i klatkę piersiową. Należy jednak samodzielnie podjąć decyzję o depilacji i depilowanej okolicy.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Młosek R., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna, 6/2018.
- Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.