Pielęgnacja dłoni

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pielęgnacja dłoni jest niezwykle ważna, aby zachować skórę i paznokcie w dobrej kondycji. Mówi się, że dłonie są wizytówką każdego z nas i nie bez powodu. Świadczą o tym, jak ich właściciel dba o całe swoje ciało. Na dłonie spogląda się podczas wykonywania wielu czynności, np. przy jedzeniu, płaceniu pieniędzmi czy podawaniu komuś różnych rzeczy. Warto więc o nie odpowiednio zadbać.

Pielęgnacja dłoni

Pielęgnacja dłoni w domu

Zastosowanie się do drobnych rad z pewnością wpłynie na kondycję dłoni. Pamiętaj, aby:

 • myć ręce delikatnymi preparatami – np. mydłem dla dzieci lub środkami wzbogaconymi i witaminy i olejki. To szczególnie ważne z tego względu, że ręce myjemy nawet kilkanaście razy dziennie, w zależności od wykonywanej pracy i aktywności;
 • nie rozstawać się z kremem do rąk – ważne, aby był on wysokiej jakości. Nie powinien mieć sztucznych, szkodliwych substancji. Dobrze, aby w swoim składzie posiadał składniki takie jak masło shea, olejki roślinne, cynk, kompleks witamin B, witamina E czy gliceryna;
 • zimą nosić rękawiczki – ochronią one skórę dłoni przed czynnikami atmosferycznymi, mogącymi ją uszkadzać;
 • zadbać o dietę – witaminy, minerały i antyoksydanty wpłyną korzystnie na stan skóry. W szczególności związki takie jak witamina E, biotyna, koenzym Q10 czy kolagen.

Jeśli Twoje dłonie są suche, odczuwasz dyskomfort lub po prostu chcesz o nie bardziej zadbać, podczas wykonywania domowych czynności, przy których masz kontakt z chemikaliami – noś gumowe rękawiczki. Przydadzą się np. przy myciu okien, naczyń i podłóg.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie domowych kosmetyków, przygotowanych od podstaw z samych naturalnych składników. Można do nich wykorzystać miód, rozgniecione awokado, kilka kropel soku z cytryny, aloes czy żółtko jaj. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć przy użyciu takich kosmetyków, składniki można dowolnie łączyć. Jeśli chcemy wykonać domowy peeling wystarczy dodać nasiona chia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pielęgnacja dłoni u kosmetyczki

Zadbać o dłonie można również w profesjonalny sposób. W salonie kosmetycznym często wybieranymi zabiegami na dłonie są:

 • masaż dłoni oliwką lub odżywczymi olejkami;
 • kąpiel parafinowa;
 • aplikacja preparatu ze składnikami aktywnymi, np. w postaci maski do dłoni;
 • peeling skóry;
 • manicure hybrydowy, manicure żelowy lub manicure tradycyjny.

To świetne uzupełnienie domowej pielęgnacji. Przed wizytą kosmetolog przeprowadzi krótki wywiad i oceni brak przeciwwskazań do czynności pielęgnacyjnych (np. uczulenie na którykolwiek składnik kosmetyków, uszkodzenia skóry dłoni, grzybica paznokci itd.). Następnie po konsultacji z klientką, dobierze najbardziej optymalne zabiegi dla danego rodzaju skóry.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji dłoni?

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji dłoni powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb użytkownika, a także do wykonywanej pracy zawodowej czy pory roku. Ważny jest również wiek i stan zdrowia. Przykładowo, zimą lepiej sięgać po natłuszczające, nieco gęstsze kremy, które odżywią skórę podczas silnych mrozów czy wiatru. Latem skóra jest przesuszona i opalona, wówczas lepiej sięgać po preparaty wysoce nawilżające, o lekkiej konsystencji. Osoby na co dzień mające kontakt z chemikaliami czy środkami czyszczącymi powinny zaopatrzyć się w krem na bazie witamin i olejków, wymagają one bowiem silniejszego odżywienia.

Dlaczego warto dbać o dłonie?

Dłonie mają bardzo mało gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej. Nie posiadają również owłosienia. To dzięki nim sięgamy po różne rzeczy i je podnosimy, mają więc ciągłą styczność z różnymi powierzchniami, bakteriami i substancjami. Sprawia to, że są szczególnie narażone na uszkodzenia, przesuszenia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Warto poświecić kilka minut dziennie, aby zadbać o dłonie. Nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych.

W przypadku różnego rodzaju chorób skóry, np. łuszczycy, grzybicy paznokci, najpierw należy wyleczyć chorobę podstawową, a dopiero później wybierać się do salonu kosmetycznego. Podobna zasada obowiązuje przy ranach i przerwaniach ciągłości skóry dłoni. O ile manicure przy takich urazach jest przeciwwskazaniem względnym (kosmetolog decyduje o wykonaniu zabiegu), o tyle zabiegi pielęgnacyjne na dłonie nie zostaną wykonane.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
 2. Sobolewska E., Godlewska R., Michalski J., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
 3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
 4. Górska A., Graboś A., Kozar D., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *