Obrzęki na twarzy mogą pojawiać się zarówno wskutek czynników patologicznych, jak i fizjologicznych, jednak w drugim przypadku nie powinny być szczególnie nasilone i muszą mieć charakter ustępujący po wprowadzeniu działań terapeutycznych. Przy przewlekłym lub nawracającym problemie obrzęku w obrębie twarzy najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym bądź z endokrynologiem, jako że często ma on podłoże hormonalne.
Obrzęki na twarzy – przyczyny
Obrzęki na twarzy to nic innego jak opuchlizna pojawiająca się najczęściej w okolicach policzków oraz żuchwy. Może jednak dotyczyć całej powierzchni twarzy w zależności od przyczyn, które ją wywołały. Przykładowymi są między innymi:
- stany zapalne w obrębie głowy, na przykład zapalenie zatok, zapalenie gardła, zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie narządu wzroku, zapalenie migdałków i inne;
- świnka – częsta choroba zakaźna wieku dziecięcego wywołana przez wirusy świnki;
- urazy mechaniczne w obrębie głowy bądź szyi;
- problemy stomatologiczne;
- zabiegi chirurgiczne przebyte w obrębie głowy bądź szyi;
- nagłe zmiany hormonalne, zarówno w przebiegu endokrynologicznych chorób przewlekłych, jak i fizjologicznych zmian hormonalnych w związku z okresem dojrzewania, menopauzą bądź andropauzą;
- reakcje alergiczne o charakterze skórnym i limfatycznym, przy czym obrzęk twarzy bardzo często wskazywać może na zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.
Obrzęk twarzy może wynikać również z nieodpowiedniej diety, w szczególności bogatej w sól i żywność wysokoprzetworzoną. Zwiększa ona ryzyko gromadzenia się wody w organizmie, co może dawać różnego rodzaju opuchlizny nie tylko w obrębie twarzy.
Zobacz również: Alergiczne zapalenie skóry.
Jak wyglądają obrzęki na twarzy?
Tak naprawdę obrzęk na twarzy może przybrać różną postać. Najczęściej obserwuje się obrzęki dotyczące całej powierzchni twarzy, najsilniej jednak lokalizują się one w obrębie policzków i linii żuchwy. Dają wrażenie pogrubionej twarzy, zmęczonej, ciężkiej. Obrzękowi towarzyszyć mogą inne dolegliwości takie jak zaczerwienienie skóry, nadmierna potliwość strefy T, świąt skóry, trudności w oddychaniu. Twarzoczaszka może delikatnie zmienić swój pierwotny, fizjologiczny wygląd. Dokładny obraz kliniczny zależy w dużej mierze od przyczyn obrzęku na twarzy. Jeśli jest on wywołany wirusem świnki, klasyczną triadę objawów jakimi są gorączka, wysypka oraz powiększenie szyjnych i przyusznych węzłów chłonnych, co daje właśnie obraz opuchlizny. Natomiast gdy obrzęk na twarzy wynika z zapalenia gardła, charakterystyczny będzie jego ból, pieczenie oraz trudności w przełykaniu kęsów pokarmowych i śliny.
Warto wspomnieć, że obrzęk na twarzy może mieć charakter miejscowy, a nie uogólniony. Wówczas zazwyczaj dotyczy strefy policzków tuż pod oczami, dając typowy objaw worków pod oczami. Jeśli wynika z urazu mechanicznego, będzie dotyczył praktycznie wyłącznie tego miejsca, które zostało uszkodzone. Na podstawie obserwowanych objawów i lokalizacji obrzęku można wiele powiedzieć o możliwych jego przyczynach.
Obrzęki na twarzy – diagnostyka
Obrzęki na twarzy wymagają szczególnej diagnostyki, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, nawracają na przestrzeni tygodni lub miesięcy oraz towarzyszą im jakiekolwiek niepokojące objawy. Wówczas należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który w razie konieczności i na podstawie wyników zleconych badań przekieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty. Zazwyczaj w pierwszej kolejności zleca się badania krwi i ocenia kondycję migdałków gardłowych. Można też poszukać innych możliwych źródeł stanu zapalnego w górnej części ciała. Jeśli jednak przy obrzęku twarzy pojawia się trudność z oddychaniem bądź obrzęk ten pojawił się nagle i przebiega ostro, wymagana jest wizyta w szpitalu. W innym razie stan ten może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.
Obrzęki na twarzy – leczenie
Leczenie obrzęku twarzy zawsze powinno być przyczynowe. Oznacza to, że w pierwszej kolejności zaczynamy od szczegółowej diagnostyki i identyfikujemy czynnik sprawczy. Jeśli więc obrzęk został wywołany infekcją bakteryjną, wdraża się stosowną antybiotykoterapię. Jeśli zaś jest konsekwencją wstrząsu anafilaktycznego, niezbędne będzie podanie pacjentowi silnych i szybko działających leków, zwykle glikokortykoidów bądź adrenaliny. W tym czasie sprawdzamy parametry oddechowe i utrzymujemy drożność górnych dróg oddechowych. Gdy stan ostry zostanie zażegnany, wdrożyć można nieco łagodniejsze, lecz równie skuteczne leki przeciwhistaminowe.
Jeśli jednak obrzęk na twarzy nie jest wywołany chorobą lub czynnikiem patologicznym, domowymi metodami można dążyć do zmniejszenia jego nasilenia. Przykładowymi sposobami są: kompresy z chłodnych torebek herbaty rumiankowej, ewentualnie ściereczka nasączona ostudzonym naparem rumiankowym, okłady z zimnych plasterków świeżego ogórka, delikatne masaże twarzy o charakterze drenującym, masaż kostką lodu. Istotnym elementem jest również picie odpowiedniej ilości wody, co najmniej półtora litra dziennie oraz modyfikacja podstawowej diety. W kontekście diety szczególną wagę przykłada się do ograniczenia spożycia soli, alkoholu i cukrów prostych. Warto rozważyć suplementację chlorelli, która działa detoksykująco i tym samym silnie oczyszcza organizm z toksyn. Są one czynnikiem ryzyka gromadzenia się wody w ustroju oraz różnorakich obrzęków.
Polecane produkty:
![]() |
Chlorella 100% naturalna
Chlorella w tabletkach to naturalna alga z rozerwaną ścianą komórkową (chroniona patentem) w postaci suplementu diety. Została wytworzona wyłącznie z suszonych, jednokomórkowych mikroskopijnych alg. Pomaga m.in. wyeliminować metale ciężkie z organizmu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Nowicki R., Grubska-Suchanek E., Porębski G. i inni, Obrzęk naczynioruchowy. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), Alergologia Polska, 2020.