Nadmierna potliwość – przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nadmierna potliwość może posiadać różne przyczyny. Jedną z nich jest nadaktywność gruczołów potowych. Ponadto nadmierne pocenie się mogą wywoływać czynniki psychiczne jak np. permanentny stres.

Nadmierna potliwość – przyczyny, objawy i leczenie

Nadmierna potliwość – przyczyny i objawy

Proces pocenia się należy do naturalnych reakcji ze strony organizmu. Dzieję się tak m.in. w przypadku utraty ciepła gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka oraz w momencie odczuwania silnych emocji np. stresu, zdenerwowania się czy przestraszenia. W momencie gdy pocenie się ma podłoże emocjonalne, następuje głównie pocenie się dłoni oraz pach. Mówi się powszechnie, że nadpotliwość występuje gdy organizm wydziela więcej potu niż jest mu potrzebne. Kolejną przyczyną tej dolegliwości mogą być również choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, zaburzenia pracy nerek, zaburzenia hormonalne oraz dieta obfitująca w ostre potrawy.

Nadmierna potliwość – leczenie

W dolegliwości takiej jak nadmierna potliwość bardzo ważne jest utrzymywanie higieny osobistej. Istotna jest tu więc regularna kąpiel oraz depilacja pach, ponieważ owłosienie występujące w tym miejscu sprzyja rozwojowi bakterii oraz powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, najlepiej apteczne. Dobrze jest również pamiętać o odpowiednim ubiorze. Należy wybierać ubrania o naturalny składzie np. zawierające bawełnę. Wówczas istnieje możliwość wentylacji ciała, przez co skóra może swobodnie oddychać.

Profilaktyka oraz doraźne leczenie w przypadku nadmiernej potliwości jest bardzo ważne. Jeżeli jednak takie działanie nie pomaga, istnieją metody, które skutecznie mogą zniwelować ten problem. Do nieinwazyjnych sposobów leczenia należy stosowanie za zgodą lekarza preparatów hamujących czynność gruczołów potowych np. zasypki czy roztwory na bazie kwasu borowego, formaliny czy soli metali.

Do najbardziej popularnych, choć nieco ingerujących w ciało pacjenta, należy m.in. botoks czyli tzw. toksyna botulinowa. Zabieg polega na punktowym ostrzykiwaniu niedużą ilością toksyny botulinowej obszaru ciała o zwiększonej potliwości (dłonie, stopy, pachy). Związek ten podawany jest bardzo cienką igłą, przez co jest zabiegiem niemalże bezbolesnym. Celem botoksu jest zaburzanie prawidłowej pracy zakończeń nerwowych, które docierają do gruczołów potowych, w wyniku czego dana partia ciała nie poci się. Efekty zabiegu widoczne są już po około tygodniu czasu, a utrzymują się przez około 6 miesięcy.

Bardziej radykalne sposoby

Do najbardziej inwazyjnych rozwiązań problemu z nadmierną potliwością należy rzadko stosowana operacja przecięcia nerwów zaopatrujących gruczoły potowe danej części ciała. Tego rodzaju leczenie nosi nazwę sympatektomia.

Podsumowanie

Borykając się z problemem nadmiernej potliwości warto rozpocząć leczenie od nieinwazyjnych metod. W przypadku kiedy tradycyjne sposoby nie przynoszą oczekiwanego efektu koniecznie należy zgłosić się do lekarza, który podejmie właściwe kroki i zaproponuje inne sposoby.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. Nadmierna potliwość to mój problem od dziecka. Nie wiedziałem, że istnieje tyle skutecznych metod na walkę z nim 😀 Dziękuję za bardzo wyczerpujące informacje!

  2. Upały wzrastają a ja już mialam dość pocenia, znalazłam jonoforezę na pocenie, szkoda że dopiero teraz, ale już mam pod kontrolą ten frustrujący pot.

  3. też poszłam za tym leczeniem i od jakiegoś czasu stosuję electro antiperspirant. Zaczynalam najpierw z szałwiowymi herbatkami, jednak nie miałąm cierpiwości ani nadzieji że to pomoże, jedyna rzecz której nie musiałam się za chwilę pozbywać, ponieważ zadziałało idealnie, moje znajome w pracy szybko zauważyły u mnie poprawę z moimi wcześniej nieustale spoconymi dłońmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *