Oksydermabrazja (inaczej: mikrodermabrazja wodno-tlenowa) to popularny zabieg kosmetologiczny, którego celem jest usunięcie martwego naskórka, zanieczyszczeń i toksyn, jednocześnie odżywiając skórę. Stanowi rodzaj peelingu mechanicznego. Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Oksydermabrazja – działanie
Mikrodermabrazja wodno-tlenowa przebiega z nakierowaniem strumienia roztworu soli fizjologicznej oraz sprężonego powietrza bezpośrednio na skórę. Złuszcza on powierzchowne warstwy naskórka, niewielkie blizny, zmarszczki, przebarwienia. Wygładza strukturę skóry i łagodzi stany zapalne. Systematycznie wykonywane zabiegi oksydermabrazji (w serii – liczba zabiegów dobierana jest indywidualnie) powodują tzw. „remodeling” skóry właściwej, pobudzając fizjologiczną syntezę elastyny oraz kolagenu. Efektem jest wzrost elastyczności i sprężystości skóry, a także nawilżenie i dotlenienie tkanek. Oksydermabrazja często wykonywana jest celem spłycenia blizn, a nawet całkowitego ich usunięcia (przy bliznach powierzchownych). Dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów omawiany zabieg najlepiej łączyć z innymi, najlepiej dobranymi przez kosmetologa do indywidualnych potrzeb skóry.
Na koniec warto wspomnieć, że oksydermabrazja reguluje czynność gruczołów łojowych, pozwala sprawnie i bezpiecznie usunąć zaskórniki, działa antybakteryjnie, przez co wspiera np. terapię trądziku pospolitego. Dodatkowo wzmacnia ściany naczynek krwionośnych przebiegających w skórze.
Oksydermabrazja – na czym polega?
Sens omawianego zabiegu opiera się na złuszczeniu naskórka przez nakierowanie na niego strumienia tlenu i roztworu soli fizjologicznej poprzez specjalne urządzenie z dyszą. Ma ono podwyższone ciśnienie, dlatego może działać jeszcze intensywniej. Tlen jest czynnikiem napędowym w zabiegu oksybrazji – nie tylko oczyszcza, ale także odżywia i dotlenia skórę. Z kolei sól fizjologiczna ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Prawidłowe ciśnienie podczas oksydermabrazji powinno wynosić od 6 do 7 barów.
Oksydermabrazja polega więc na nakierowaniu dyszy wydzielającej sprzężone powietrze wzbogacone o tlen i dodatkowe składniki bezpośrednio na skórę twarzy i/lub całego ciała. Zabieg przeprowadza się na skórze czystej – nie może mieć ona wykonanego makijażu, dlatego w razie potrzeby wcześniej wykonuje się demakijaż. Czas trwania oksydermabrazji wynosi do 60 minut w przypadku dużych stref na ciele (np. uda i pośladki) lub do 30 minut w przypadku twarzy. Częstotliwość zabiegów dobierana jest indywidualnie, zazwyczaj wynosi 1 raz na tydzień (przy cerze mieszanej, cerze tłustej, celem usuwania zmarszczek lub przebarwień), 1 raz na 2 tygodnie (w przypadku cery delikatnej, cery wrażliwej i cery naczynkowej) bądź 2 razy w tygodniu (celem usuwania cellulitu i rozstępów). Liczba zabiegów także jest kwestią indywidualną.
Wskazania do oksydermabrazji
Podstawowe wskazania do serii zabiegów z zakresu oksydermabrazji:
- szara, pozbawiona blasku skóra;
- nadmiernie łuszczący się naskórek;
- niektóre schorzenia dermatologiczne, w tym trądzik pospolity czy łojotokowe zapalenie skóry (w okresie remisji);
- przebarwienia;
- płytkie blizny, w tym blizny potrądzikowe;
- zanieczyszczona skóra;
- brak jędrności i elastyczności skóry;
- cera sucha, cera odwodniona;
- cellulit i rozstępy.
Oksydermabrazja nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry. Jest zabiegiem bezpiecznym i małoinwazyjnym. Nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, a pierwsze efekty widoczne są natychmiast. Dlatego cieszy się niemalejącą popularnością w gabinetach kosmetologicznych.
Oksydermabrazja – przeciwwskazania
Podstawowe przeciwwskazania do zabiegu są następujące:
- choroba nowotworowa;
- zaostrzenie chorób przewlekłych, zwłaszcza chorób dermatologicznych;
- gorączka;
- infekcje i aktywne zakażenia skóry, w tym opryszczka (jeśli zabieg ma być wykonywany w obrębie twarzy);
- ciąża;
- ostre infekcje ogólnoustrojowe;
- niewyrównana, zaawansowana cukrzyca;
- niewyrównanie nadciśnienie tętnicze;
- świeże blizny i rany na skórze;
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe;
- stosowanie terapii retinoidami, np. w przebiegu leczenia trądziku;
- wykonanie zabiegów kwasami w ciągu ostatniego tygodnia.
Oksydermabrazja to zimny zabieg, w związku z czym nie należy go przeprowadzać u osób przeziębionych, jeżeli jest on wykonywany w obrębie twarzy. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z kosmetologiem. Przed zabiegiem przeprowadzany jest krótki wywiad zdrowotny, na podstawie którego specjalista podejmuje decyzję o jego wykonaniu.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Przewłocka-Gągała M., Współczesny model postępowania z problemem blizn w kosmetologii i medycynie estetycznej, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 1/2021.
- Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.