
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Mikrodermabrazja (mechaniczne złuszczanie naskórka) nazywana również peelingiem kontrolowanym, stanowi jedną z metod usuwania martwych komórek skóry. Ta nowoczesna technika polega na ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, aż do uzyskania pożądanego efektu. Umiarkowane jego usuwanie w podstawowej warstwie prowadzi do bardzo szybkiego tworzenia się nowych komórek skóry. Nowe komórki zaś zastępują stare lub uszkodzone, bez pozostawienia żadnego śladu.
Mikrodermabrazja nazywana jest zabiegiem kontrolowanym, ponieważ głębokość peelingu, a także ilość naskórka przeznaczonego do złuszczenia oceniane jest przez kosmetologa. Dzięki temu zabieg jest zupełnie bezpieczny. Nie niesie za sobą ryzyka powikłań jak w przypadku peelingów chemicznych, dermabrazji czy resurfacingu laserowego.
Wyróżniamy 3 rodzaje mikrodermabrazji:
Ten rodzaj mikrodermabrazji zalecany jest osobom o skórze delikatnej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Zabieg polega na usunięciu wierzchnich warstw naskórka przy pomocy diamentowej głowicy. Podczas zabiegu kosmetolog przesuwa po skórze metalową końcówką głowicy, która dodatkowo zasysa złuszczony wcześniej naskórek.
Zabieg jest bezbolesny. Po jego wykonaniu skóra może zareagować delikatnym zaczerwieniem, które ustępuje po kilkunastu minutach. Ponadto zyskuje ona gładkość i silne odświeżenie. Mikrodermabrazja diamentowa charakteryzuje się wysoką czystością i zaliczana jest metod bezpyłowych. Podczas jej wykonania złuszczony naskórek od razu zostaje zassany przez głowicę. Nie odczuwamy więc dyskomfortu, że głowa klientki znajduje się w drobinkach złuszczonego naskórka.
Mikrodermabrazja korundowa działa podobnie do mikrodermabrazji diamentowej. Różnica tkwi jedynie w rodzaju materiału, którym złuszczany jest naskórek. W tej metodzie używane są zmikronizowane kryształki glinu. Ten organiczny proszek wypychany jest przez wygenerowane, wysokie ciśnienie w głowicy urządzenia. Głowica posiada dwie końcówki – z jednej wypychana jest wiązka korundu, do drugiej zasysany jest martwy naskórek.
Mikrodermabrazja korundowa jest zabiegiem nieco mocniejszym niż wyżej wymieniona mikrodermabrazja diamentowa. Skóra po zabiegu reaguje zaczerwieniem, które utrzymuje się przez kilka godzin. Polecana jest ona szczególnie osobom, które posiadają cerę tłustą, rozszerzone pory czy przebarwienia. Ze względu na to, że jest zabiegiem mocniejszym niż mikrodermabrazja diamentowa, przynosi lepsze efekty w krótszym czasie.
Zabieg wykonywany jest przy pomocy urządzenia emitującego wiązkę tlenu, wyrzucanego przez wysokie ciśnienie. Tlen dodatkowo zmieszany jest z solą fizjologiczną. Zabieg przynosi takie same efekty i korzyści, co mikrodermabrazja diamentowa czy korundowa. Ma jednak jedną dodatkową zaletę. Oprócz efektu złuszczenia naskórka nadaje skórze odpowiednie jej dotlenienie. Dzięki temu zabiegowi skóra jest lepiej odżywiona.
Korzyści mikrodermabrazji tlenowej
Wskazówka
Warto podkreślić, że stany takie jak ciąża czy menstruacja lub fakt posiadania płytko unaczynionej skóry nie stanowią przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju zabiegu.
Choć zabieg mikrodermabrazji nie niesie za sobą żadnych efektów niepożądanych zaleca się wykonywać ją w serii, która obejmuje 6-10 powtórzeń, w odstępie 4-tygodniowym.
Mikrodermabrazja nie wymaga szczególnego przygotowania skóry, jednak należy pamiętać, aby przed wykonaniem tego rodzaju zabiegu nie stosować szorstkich gąbeczek lub myjek podczas demakijażu twarzy. Nie wskazane jest wcześniejsze stosowanie innych preparatów złuszczających. Nie należy również wykonywać depilacji kremami i stosować wosku w miejscu gdzie będzie wykonywany zabieg.
Istotną kwestią po zabiegu mikrodermabrazji jest unikanie opalania skóry przez co najmniej 5 dni. Warto w przeciągu kilku dni zrezygnować również z wyjścia na basen i kąpania się w chlorowanej wodzie, która będzie podrażniać skórę poddaną zabiegowi. Wskazane jest picie dużej ilości wody, minimum 1,5 l w ciągu dnia, co pomoże dodatkowo uelastycznić skórę. Przed wyjściem z domu zaleca się nałożenie na skórę kremu ochronnego z wysokim filtrem słonecznym minimum 30 SPF.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
2 odpowiedzi
Osobiście moja cera nie do końca lubi mikrodermabrazje, ale bardzo lubię wykonywać ją na innych 🙂
Bardzo ciekawy i praktyczny artykuł, dzięki 🙂