Mechaniczne złuszczanie naskórka (inaczej: mikrodermabrazja) nazywana również peelingiem kontrolowanym, stanowi jedną z metod usuwania martwych komórek skóry. Ta nowoczesna technika polega na ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, aż do uzyskania pożądanego efektu. Umiarkowane jego usuwanie w podstawowej warstwie prowadzi do bardzo szybkiego tworzenia się nowych komórek skóry. Nowe komórki zaś zastępują stare lub uszkodzone, bez pozostawienia żadnego śladu.
Mikrodermabrazja nazywana jest zabiegiem kontrolowanym, ponieważ głębokość peelingu, a także ilość naskórka przeznaczonego do złuszczenia oceniane jest przez kosmetologa. Dzięki temu zabieg jest zupełnie bezpieczny. Nie niesie za sobą ryzyka powikłań jak w przypadku peelingów chemicznych, dermabrazji czy resurfacingu laserowego.
Mikrodermabrazja – rodzaje
Wyróżniamy 3 rodzaje mikrodermabrazji:
- mikrodermabrazja diamentowa;
- mikrodermabrazja korundowa;
- mikrodermabrazja tlenowa (oxybrazja).
1. Mikrodermabrazja diamentowa.
Ten rodzaj mikrodermabrazji zalecany jest osobom o skórze delikatnej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Zabieg polega na usunięciu wierzchnich warstw naskórka przy pomocy diamentowej głowicy. Podczas zabiegu kosmetolog przesuwa po skórze metalową końcówką głowicy, która dodatkowo zasysa złuszczony wcześniej naskórek.
Zabieg jest bezbolesny. Po jego wykonaniu skóra może zareagować delikatnym zaczerwieniem, które ustępuje po kilkunastu minutach. Ponadto zyskuje ona gładkość i silne odświeżenie. Mikrodermabrazja diamentowa charakteryzuje się wysoką czystością i zaliczana jest metod bezpyłowych. Podczas jej wykonania złuszczony naskórek od razu zostaje zassany przez głowicę. Nie odczuwamy więc dyskomfortu, że głowa klientki znajduje się w drobinkach złuszczonego naskórka.
2. Mikrodermabrazja korundowa.
Mikrodermabrazja korundowa działa podobnie do mikrodermabrazji diamentowej. Różnica tkwi jedynie w rodzaju materiału, którym złuszczany jest naskórek. W tej metodzie używane są zmikronizowane kryształki glinu. Ten organiczny proszek wypychany jest przez wygenerowane, wysokie ciśnienie w głowicy urządzenia. Głowica posiada dwie końcówki – z jednej wypychana jest wiązka korundu, do drugiej zasysany jest martwy naskórek.
Mikrodermabrazja korundowa jest zabiegiem nieco mocniejszym niż wyżej wymieniona mikrodermabrazja diamentowa. Skóra po zabiegu reaguje zaczerwieniem, które utrzymuje się przez kilka godzin. Polecana jest ona szczególnie osobom, które posiadają cerę tłustą, rozszerzone pory czy przebarwienia. Ze względu na to, że jest zabiegiem mocniejszym niż mikrodermabrazja diamentowa, przynosi lepsze efekty w krótszym czasie.
3. Mikrodermabrazja tlenowa (oxybrazja).
Zabieg wykonywany jest przy pomocy urządzenia emitującego wiązkę tlenu, wyrzucanego przez wysokie ciśnienie. Tlen dodatkowo zmieszany jest z solą fizjologiczną. Zabieg przynosi takie same efekty i korzyści, co mikrodermabrazja diamentowa czy korundowa. Ma jednak jedną dodatkową zaletę. Oprócz efektu złuszczenia naskórka nadaje skórze odpowiednie jej dotlenienie. Dzięki temu zabiegowi skóra jest lepiej odżywiona.
Korzyści mikrodermabrazji tlenowej
- zmniejszenie rozszerzonych porów;
- dotlenienie skóry;
- odżywienie naskórka;
- odmłodzenie skóry;
- poprawa struktury i kolorytu skóry;
- nawilżenie skóry;
- poprawa metabolizmu skóry;
- spłycenie zmarszczek i blizn;
- zmniejszenie wydzielania sebum;
- pobudzenie nowych komórek skóry;
- zwiększenie elastyczności skóry;
- redukcja bakterii, które powodują trądzik.
Wskazania
- trądzik pospolity;
- piegi;
- rozstępy;
- zaskórniki;
- poprawa elastyczności skóry;
- zmarszczki;
- plamy starcze;
- blizny;
- przygotowanie skóry do zabiegów kosmetycznych.
Przeciwwskazania
- znamiona w miejscu wykonywania zabiegu;
- choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry;
- nowotwory skóry;
- trądzik krostkowy, ropowiczy;
- trądzik różowaty;
- przerwana ciągłość skóry;
- skłonność do keloidów;
- doustne leczenie trądziku pospolitego (antybiotyki, retinoidy);
- podrażniona skóra w wyniku intensywnego opalania.
Wskazówka
Warto podkreślić, że stany takie jak ciąża czy menstruacja lub fakt posiadania płytko unaczynionej skóry nie stanowią przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju zabiegu.
Jak często wykonywać zabieg ?
Choć zabieg mikrodermabrazji nie niesie za sobą żadnych efektów niepożądanych zaleca się wykonywać ją w serii, która obejmuje 6-10 powtórzeń, w odstępie 4-tygodniowym.
Zalecenia przed zabiegiem
Mikrodermabrazja nie wymaga szczególnego przygotowania skóry, jednak należy pamiętać, aby przed wykonaniem tego rodzaju zabiegu nie stosować szorstkich gąbeczek lub myjek podczas demakijażu twarzy. Nie wskazane jest wcześniejsze stosowanie innych preparatów złuszczających. Nie należy również wykonywać depilacji kremami i stosować wosku w miejscu gdzie będzie wykonywany zabieg.
Zalecenia po zabiegu
Istotną kwestią po zabiegu mikrodermabrazji jest unikanie opalania skóry przez co najmniej 5 dni. Warto w przeciągu kilku dni zrezygnować również z wyjścia na basen i kąpania się w chlorowanej wodzie, która będzie podrażniać skórę poddaną zabiegowi. Wskazane jest picie dużej ilości wody, minimum 1,5 l w ciągu dnia, co pomoże dodatkowo uelastycznić skórę. Przed wyjściem z domu zaleca się nałożenie na skórę kremu ochronnego z wysokim filtrem słonecznym minimum 30 SPF.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
2 Responses
Osobiście moja cera nie do końca lubi mikrodermabrazje, ale bardzo lubię wykonywać ją na innych 🙂
Bardzo ciekawy i praktyczny artykuł, dzięki 🙂