Cera odwodniona

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cera odwodniona charakteryzuje się niską zawartością cząsteczek wody, co może sprawiać, że jest mylnie określana jako cera sucha, która również zmaga się z problemem niskiego poziomu nawilżenia. Jednakże są to 2 zupełnie różne rodzaje skóry. Na odwodnienie skóry wpływają głównie czynniki nabyte, w przeciwieństwie do cery suchej, na wystąpienie której mogą wpływać czynniki genetyczne.

Cera odwodniona

Cera odwodniona – przyczyny

Zwłóknienia, nagromadzenie szkodliwych produktów glikacji, obniżony poziom glikozaminoglikanów w macierzy zewnątrzkomórkowej – to wszystko może prowadzić do spadku poziomu wody w skórze właściwej. Ważnymi czynnikami ryzyka, które mogą prowadzić do odwodnienia skóry, są:

  • częste opalanie się, ekspozycja skóry na promieniowanie UV bez stosowania zabezpieczeń;
  • działanie suchego powietrza lub skrajnych temperatur;
  • schorzenia przebiegające z nieprawidłową produkcją łoju skórnego, co zaburza lipidową barierę ochronną skóry np. choroby neurologiczne, choroby dermatologiczne, AIDS, niedoczynność tarczycy;
  • częsta ekspozycja na substancje alergizujące lub drażniące;
  • zbyt częste, gorące kąpiele;
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry – zwłaszcza stosowanie kosmetyków z dodatkiem alkoholu, silnie odtłuszczających mydeł czy detergentów;
  • niski poziom nawodnienia organizmu – picie zbyt małej ilości wartościowych płynów, wśród których podstawę stanowi czysta woda;
  • palenie papierosów.

Na wystąpienie cery odwodnionej w dużej mierze wpływa styl życia, dlatego podstawą pielęgnacji będzie zmiana błędnych nawyków i wprowadzenie tych prawidłowych.

Cera odwodniona – objawy

Cera odwodniona przeważnie jest delikatna, cienka, matowa i mało elastyczna. Łatwo ulega uszkodzeniu wskutek działania czynników atmosferycznych i nieprawidłowo dobranych produktów pielęgnacyjnych. Cechuje się jasnym, bladym, a nawet lekko szarym zabarwieniem. Swoją barwę zawdzięcza cieńszemu naskórkowi. Często, szczególnie po myciu, zaobserwować możemy jej łuszczenie oraz uczucie ściągnięcia, pieczenia czy mrowienia. Skóra odwodniona wygląda na zwiotczałą, a zmarszczki są znacznie bardziej widoczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czym różni się cera odwodniona od cery suchej? Przy skórze suchej głównym problemem jest wysuszenie warstwy rogowej naskórka, zaś przy skórze odwodnionej obserwuje się niski turgor. Powyższe objawy mogą być jednak bardzo zbliżone. Rozpoznanie tych dwóch typów skóry wpływa na możliwość podjęcia efektywniejszych działań pielęgnacyjnych.

Diagnostyka cery odwodnionej

Przeważnie cerę odwodnioną rozpoznaje się na podstawie obserwowanych objawów, chociaż istnieje proste badanie pozwalające na pełną identyfikację problemu. Korneometr jest aparatem służącym do oceny nawilżenia skóry (mierzy zawartość wody w warstwie rogowej naskórka). W pomiarach wykorzystuje się elektryczne właściwości skóry, które zależą od ilości wody w niej zawartej.

Zobacz również: Sposoby diagnostyki skóry.

Cera odwodniona – pielęgnacja

Podstawą jest intensywne nawadnianie skóry. Gdy w skórze spada stopień wilgotności, wzrasta aktywność szczególnych enzymów proteolitycznych w warstwie rogowej naskórka, które prowadzą do dalszego rozpadu filagryny. Choć aminokwasy wykorzystywane są w kremach nawilżających i kremach przeciwstarzeniowych od dawna, to akurat połączenie odwzorowujące ich skład w NMF (naturalny czynnik nawilżający) daje gwarancję skutecznego działania. Mowa o soli sodowej kwasu piroglutaminowego oraz o wolnych aminokwasach. Warto na co dzień sięgać po takie kremy. Do innych wartościowych składników kosmetyków dla cery odwodnionej zalicza się:

  • mocznik – naturalny czynnik nawilżający, dobrze rozpuszczalny w wodzie. Potrafi przenikać przez błonę korneocytu. W stężeniu 10% działa silnie zmiękczająco;
  • piroglutaminian sodu – ma zdolności penetracyjne głębszych warstw naskórka, działając przy tym niezwykle higroskopijnie;
  • kwas mlekowy – jego działanie polega na obniżeniu pH, normalizacji procesu rogowacenia skóry, poprawie struktury kolagenu;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe – mają zdolność do utrzymywania prawidłowego nawilżenia skóry;
  • ceramidy – najważniejsze lipidy naskórka, utrzymujące odpowiedni poziom wody i tworzące warstwę ochronną.

Warto również sięgać po oleje roślinne, np. olej z czarnuszki siewnej, olej konopny czy olej z wiesiołka. Uzupełnieniem pielęgnacji jest wysokie nawodnienie organizmu (przynajmniej 1,5 l wody dziennie), jak również suplementacja naturalnego kolagenu i kwasu hialuronowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czarnecka-Operacz M., Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny, Postępy Dermatologii i Alergologii, 2/2006.
  2. Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, Kosmetologia Estetyczna, 2/2016.
  3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *