Laserowe wygładzanie twarzy to coraz popularniejszy ostatnimi czasy zabieg kosmetologiczny, mający na celu odmłodzenie skóry w obrębie twarzy, przywrócenie jej młodzieńczej gładkości oraz zmniejszenie widoczności niedoskonałości skórnych takich jak zmarszczki czy nawet przebarwienia. Zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny.
Na czym polega laserowe wygładzanie twarzy?
Laserowe wygładzanie twarzy zwane jest również fotoodmładzaniem twarzy. To zabieg wykorzystujący metodę regenerowania skóry przy użyciu wiązek światła lasera frakcyjnego, wysoce bezpiecznego i sprawdzonego. W dermatologii, kosmetologii i medycynie estetycznej wykorzystuje się zwłaszcza lasery wysokoenergetyczne do remodelingu, destrukcji lub usuwania tkanki. Lasery niskoenergetyczne (biostymulacyjne) służą z kolei odnowie tkanek oraz terapii metodą fotodynamiczną.
Sam zabieg jest dość prosty – na oczyszczoną skórę twarzy nakierowuje się wiązki lasera o odpowiednich parametrach (np. moc, długość), aby tym samym uzyskać oczekiwane efekty wizualne i fizjologiczne. Jak wygląda to od wewnątrz? Laser emituje skoncentrowane impulsy świetlne, absorbowane następnie przez określone chromofile zlokalizowane w skórze, takie jak melanina czy hemoglobina. Tworzy w obrębie skóry mikroskopijne uszkodzenia, które stymulują procesy gojenia i regeneracji, wpływając pozytywnie na kondycję skóry. Dodatkowo stymulują syntezę kolagenu i elastyny, które są niezbędne w utrzymaniu jędrnej skóry. Warto zaznaczyć, że laserowe wygładzanie twarzy może wspomóc redukcję rozszerzonych naczyń krwionośnych.
Laserowe wygładzanie twarzy – wskazania
Istnieje wiele wskazań do laserowego wygładzania twarzy, a najważniejszymi są:
- zmiany naczyniowe w obrębie twarzy – np. teleangiektazje, trądzik różowaty czy rumienie różnego pochodzenia;
- przebarwienia – np. piegi, zmiany posłoneczne, zmiany wrodzone;
- zmarszczki i bruzdy na twarzy związane z postępującymi procesami starzenia się organizmu;
- utrata jędrności i napięcia skóry, wiotkość skóry, w tym worki pod oczami.
Laserowe wygładzanie twarzy rekomendowane jest w szczególności posiadaczom cery dojrzałej problematycznej. Tak naprawdę celem doboru optymalnych zabiegów kosmetologicznych warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni pakiet indywidualnie pod potrzeby skóry klienta.
Laserowe wygładzanie twarzy – przeciwwskazania
Nie zawsze laserowe wygładzanie twarzy może zostać wykonane. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:
- świeża opalenizna – zarówno naturalna, jak i związana z wizytami w solarium;
- zaostrzenie chorób dermatologicznych, np. trądziku, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy;
- bielactwo;
- aktywne stany zapalne w organizmie, w tym gorączka;
- zakażenia miejscowe w obrębie twarzy (np. opryszczka) i ogólnoustrojowe (np. grypa);
- choroby autoimmunologiczne;
- choroby nowotworowe;
- przyjmowanie niektórych leków, np. fotouczulających, a także przyjmowanie ziół i substancji o podobnym działaniu, np. dziurawca, nagietka;
- czynne, nieustabilizowane choroby przewlekłe, np. cukrzyca.
O kwalifikacji klienta do zabiegu zawsze decyduje specjalista (kosmetolog, lekarz medycyny estetycznej, dermatolog) na podstawie wywiadu i ankiety zdrowotnej, ale także na podstawie obserwacji pacjenta.
Laserowe wygładzanie twarzy – jak się do niego przygotować?
Na około 4 tygodnie przed zabiegiem warto zrezygnować z opalania się i korzystania z solarium. Nie należy także w tym czasie przyjmować ziół i substancji fotouczulających, jak również nie należy stosować kosmetyków z ich dodatkiem. Jeśli to możliwe, po konsultacji lekarskiej należy odstawić wszelkie leki o działaniu fotouczulającym lub okresowo zamienić je na inne. Skóra przed zabiegiem powinna być bardzo dobrze nawilżona i odżywiona, warto więc w tym okresie zadbać o picie co najmniej 1,5 l wody dziennie, stosowanie zbilansowanej diety, systematyczne nawilżanie skóry kremami i serum.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Dubielecka M., Zastosowanie laseroterapii i intensywnego pulsacyjnego światła w wybranych problemach dermatologicznych i kosmetycznych, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
- Burdzy D., Ozga D., Kosydar-Bochenek J., Burdzy K., Lewandowski B., Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017.
- Halbina A., Trznadel-Budźko E., Rotsztejn H., Zastosowanie laseroterapii w łagodzeniu objawów starzenia skóry, Przegląd Menopauzalny, 3/2010.