Błoto z Morza Martwego cieszy się niemalejącą popularnością we współczesnej kosmetologii. Zawiera niezwykle bogaty, cenny skład i ma w pełni naturalne pochodzenie, dzięki czemu kompleksowo wspiera kondycję skóry, włosów i paznokci. Może wręcz wykazywać działanie prozdrowotne. Znane jest głównie ze swoich właściwości nawilżających i oczyszczających.
Błoto z Morza Martwego – charakterystyka
Błoto z Morza Martwego ma niezwykle szeroki skład, zwłaszcza w kontekście składników mineralnych. Znaleźć w nim można m.in.:
Wszystko przez to, że woda morska wyróżnia się wysokim nasyceniem minerałów, które szybko przenikają do błota i pozostają w nim już na stałe. Błoto jest ciemnobrązową, miękką i plastyczną masą o zapachu siarki. Z łatwością daje się rozprowadzać po skórze czy włosach, po chwili delikatnie zasychając.
Błoto z Morza Martwego – działanie
Błoto pochodzące z Morza Martwego wykazuje działanie oczyszczające skórę, remineralizujące (także w odniesieniu do paznokci), pobudza krążenie, wpływa na usprawnienie wymiany tlenowej, a także działa przeciwstarzeniowo. Bardzo dobrze sprawdzi się zwłaszcza w terapiach pielęgnacyjnych cer tłustych i cer mieszanych (ponieważ reguluje wydzielanie sebum oraz zwęża ujścia gruczołów łojowych). Okłady z błota wykorzystuje się w leczeniu m.in.:
Produkt działa peelingująco oraz zmiękczająco na naskórek. Skóra po zabiegu staje się widocznie odżywiona, nawilżona, zregenerowana i ujędrniona.
Błoto z Morza Martwego można stosować nie tylko na twarz, ale i na całe ciało. Zmniejsza bowiem widoczność cellulitu, poprawia mikrokrążenie w skórze i intensywnie ją odżywia. Bardzo dobrze sprawdza się jako maseczka na stopy czy dłonie, maska na całe ciało czy na maska do włosów.
Maseczka z błota z Morza Martwego
Aby uzyskać maseczkę wystarczy zmieszać proszek błotny z wodą w stosunku 1:1, po czym dodać do tej mieszanki odrobinę ulubionego olejku naturalnego. Po ponownym zmieszaniu taką maskę aplikuje się bezpośrednio na skórę lub włosy. W odniesieniu do włosów delikatnie je oczyszcza, przywraca równowagę skórze głowy oraz kondycjonuje ją. Włosy są widocznie silniejsze i bardziej lśniące. Decydując się na aplikację takiej maski na skórę głowy lepiej unikać jednak dodawania do niej olejków, ponieważ można tym samym uzyskać efekt przetłuszczonych włosów. Innym zastosowaniem błota z Morza Martwego jest tzw. body wrapping, polegający na naniesieniu maski na całe ciało i szczelny owinięciu go specjalną folią.
Błoto z Morza Martwego w kosmetykach
Błoto z Morza Martwego można kupić jako odrębny surowiec, ma wówczas postać proszku. To prawdopodobnie najlepszy wybór, ponieważ tym samym można samodzielnie stworzyć rozmaite kosmetyki do pielęgnacji całego ciała i włosów, w zależności od indywidualnych potrzeb czy preferencji. Taki proszek jest wydajny i ma wiadome pochodzenie. Pozostałe składniki kosmetyku na bazie błota dobiera się także samodzielnie, co jest ogromną zaletą.
Błoto z Morza Martwego znajduje się jednak w wielu gotowych już kosmetykach – maseczkach, odżywkach, zawijaniach i okładach na ciało. Popularnością cieszy się mydło naturalne z błotem z Morza Martwego, które ma niezwykle zdolności oczyszczające i antybakteryjne. Dedykowane jest zwłaszcza posiadaczom skóry suchej, łuszczącej się, problematycznej i atopowej, ponieważ w przeciwieństwie do klasycznych mydeł nie pozostawia uczucia suchości i ściągania.
Zobacz również: Kosmetyki naturalne.
Błoto z Morza Martwego – cena
Błoto z Morza Martwego może mieć różną cenę. Najtańsze opakowania znaleźć można nawet za 15 zł, choć zwykle te większe są bardziej wydajne i opłacalne. Dobrej jakości błoto znajdziemy za około 30-50 zł za opakowanie mieszczące 200-250 g proszku.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kucia M., Surowce kosmetyczne pochodzenia morskiego w talasoterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017.
- Fedko K., Kosmetyki naturalne, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2024.