Trądzik grudkowo-krostkowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik grudkowo-krostkowy to postać łagodna i jednocześnie najczęściej spotykana. Zmiany lokalizują się na twarzy, plecach, ramionach i klatce piersiowej. Obejmują pojawianie się zaskórników i zmian zapalnych (grudek oraz krostek), przy czym dominuje proces zapalny. Diagnostyką i leczeniem trądziku zajmuje się lekarz dermatolog, nierzadko we współpracy z kosmetologiem czy endokrynologiem.

Trądzik grudkowo-krostkowy

 

Trądzik grudkowo-krostkowy – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną trądziku jest nadmierna produkcja sebum, czyli nadaktywność gruczołów łojowych. Pewna ilość sebum jest niezwykle ważna, ponieważ stanowi on swoistą ochronę skóry przed promieniowaniem UV, przesuszaniem i utratą wody, bakteriami czy czynnikami atmosferycznymi. Nadmiar działa jednak niekorzystnie, zatykając pory i stanowiąc idealne siedlisko do rozwoju bakterii. Bakterie natomiast przyczyniają się do powstawania trądziku.

Najistotniejszym czynnikiem ryzyka nadprodukcji sebum są zmiany hormonalne, które mają miejsce w największym stopniu w okresie dojrzewania. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą jednak pojawiać się w przebiegu licznych schorzeń endokrynologicznych, choćby cukrzycy, nadczynności tarczycy i niedoczynności tarczycy. Czynnikami ryzyka są również: nieodpowiednia dieta (bogata w cukry proste i żywność przetworzona), nadmierny stres w życiu, źle dobrana pielęgnacja skóry. U osób dorosłych z tendencją do trądziku wyróżnią się ponadto uwarunkowania genetyczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak objawia się trądzik grudkowo-krostkowy?

Podstawą jest pojawianie się zaskórników, zwłaszcza w tzw. strefie T, czyli w okolicy czoła, nosa i brody. Poza nimi charakterystyczne dla tej postaci trądziku są czerwone grudki i krosty, które mogą powodować świąd i ból. W przeciwieństwie do krost, grudki ustępują bez pozostawienia blizn na skórze. Wykwitami tymi może być zajęta nie tylko twarz, ale również plecy, ramiona czy klatka piersiowa.

Trądzik grudkowo-krostkowy – leczenie

Leczenie nie jest trudne ani skomplikowane, jednak może być czasochłonne. Podstawą jest wizyta u dermatologa, który określi nasilenie zmian skórnych i dobierze odpowiednie preparaty farmakologiczne i pielęgnacyjne. Preparaty stosowane w leczeniu trądziku powinny zawierać w składzie nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, kwas salicylowy, tlenek cynku, siarkę, ichtiol bądź rezorcynę. Głównym celem farmakoterapii jest eliminacja bakterii wywołujących zmiany trądzikowe, dlatego nierzadko dermatolog przepisuje antybiotyki do stosowania miejscowego. Kuracja może trwać nawet wiele miesięcy. Dobrze sprawdzają się maści zawierające pochodne witaminy A.

Pielęgnacja skóry

Równie ważna co leczenie jest pielęgnacja skóry z trądzikiem grudkowo-krostkowym. Tym bardziej, że istnieje pewne ryzyko powstawania trwałych blizn. Przede wszystkim należy unikać mydła i kosmetyków z alkoholem etylowym, ponieważ mogą nadmiernie przesuszać skórę. Będzie to skutkować wzmożoną produkcją łoju, a więc nasileniem zmian trądzikowych. Cera z trądzikiem grudkowo-krostkowym wymaga regularnego złuszczania, aby usuwać nadmiar martwego naskórka i zanieczyszczeń. Dobrze sprawdzą się peelingi enzymatyczne, ponieważ te mechaniczne mogłyby podrażniać skórę.

Wbrew pozorom także skóra z trądzikiem i cera tłusta wymaga stosowania olejów. Oleje nie tylko zawierają mnóstwo cennych składników aktywnych, ale także tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną zapobiegającą przed dalszym wysuszaniem. Przy trądziku najlepiej sprawdzą się: olejek z drzewa herbacianego, olejek rumiankowy i olejek lawendowy. Z kolei w celu odświeżenia skóry można spryskiwać ją hydrolatem z róży lub lawendy.

Dużym wsparciem przy terapii trądziku są zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przez doświadczonego kosmetologa. Najczęściej rekomenduje się ozonoterapię, która skutecznie oczyści skórę z bakterii i dotleni ją, a także mezoterapię mikroigłową oraz fototerapię. Do innych polecanych zabiegów zalicza się laseroterapię, peeling kawitacyjny i radiofrekwencję mikroigłową.

Zobacz również: Ozon w kosmetologii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
  2. Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
  3. Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A., Langner A., Placek W., Wolska H., Matusiak Ł., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie, Przegląd Dermatologiczny, 99/2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *