Grudki na twarzy to wykwity skórne, które mogą występować w przebiegu wielu chorób. W związku z tym mogą stanowić objaw przerostu tkanki lub nacieku komórkowego. Czym charakteryzuje się grudka oraz jakie daje objawy?
Czym jest grudka?
Grudka to pierwotny wykwit skórny wyniosły ponad powierzchnię skóry, wyraźnie odgraniczony od otoczenia. Ustępuje bez pozostawienia blizny. Grudki posiadają różną wielkość od 1mm do 1 cm, przez co wyraźnie wyczuwalne są w dotyku. Posiadają różnorodne podłoże. Mogą więc stanowić objaw łuszczycy, trądziku pospolitego lub być wywołane przez czynniki alergiczne, wirusa brodawczaka ludzkiego, a także wirusa ospy wietrznej.
Wyróżnia się 3 rodzaje grudek:
- naskórkowe – zmiany występują tylko w obrębie naskórka (brodawki płaskie);
- skórno-naskórkowe – objawiają się zmianami w naskórku oraz w skórze właściwej (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry AZS);
- skórne – dotyczą tylko skóry właściwej (kiła).
Grudki na twarzy
Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się grudek na twarzy jest tzw. wyprysk kontaktowy alergiczny, który nazywany jest również kontaktowym zapaleniem skóry. Do innych przyczyn ich występowania można zaliczyć:
- liszaj płaski;
- ospa wietrzna;
- prosaki;
- trądzik grudkowy;
- choroba Duhringa.
1. Liszaj płaski.
Choroba objawiająca się stanem zapalnym skóry oraz błon śluzowych, której przyczyna występowania nie jest do końca znana. Dotyczy głównie kobiet w wieku dorosłym, jednak nie wyklucza się pojawienia jej również u dzieci. Specyficznym objawem są płasko-wyniosłe, sinoczerwone grudki, którym towarzyszy świąd skóry.
2. Ospa wietrzna.
Jest wirusową chorobą zakaźną objawiają się wysypką na całym ciele. Początkowo przybiera postać grudek, które następnie przekształcają się w pęcherze i krosty, a w końcowym etapie w strupki.
3. Prosaki.
To białe, twarde grudki, które występują m.in. u noworodków w okolicach tułowia, na kończynach, narządach płciowych oraz u osób dorosłych głównie na twarzy (okolice oczu, policzki, nos).
4. Trądzik grudkowy.
To jeden z rodzajów trądziku pospolitego gdzie grudki są zmianami bolesnymi, a skóra w ich otoczeniu jest zaczerwieniona. Bardzo często w towarzystwie grudek występują również krosty i zaskórniki.
5. Choroba Duhringa.
Objawem choroby są zmiany skórne wywołane zaburzeniami pracy jelit (np. wynikającą z nietolerancji glutenu). Wówczas na skórze pojawiają się grudki, pęcherzyki, rumień, które obejmują łokcie, kolana, pośladki oraz twarz.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |