Grudki na twarzy – rodzaje, przyczyny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Grudki na twarzy to wykwity skórne, które mogą występować w przebiegu wielu chorób. W związku z tym mogą stanowić objaw przerostu tkanki lub nacieku komórkowego. Czym charakteryzuje się grudka oraz jakie daje objawy?

Grudki na twarzy - rodzaje, przyczyny

Czym jest grudka?

Grudka to pierwotny wykwit skórny wyniosły ponad powierzchnię skóry, wyraźnie odgraniczony od otoczenia. Ustępuje bez pozostawienia blizny. Grudki posiadają różną wielkość od 1mm do 1 cm, przez co wyraźnie wyczuwalne są w dotyku. Posiadają różnorodne podłoże. Mogą więc stanowić objaw łuszczycy, trądziku pospolitego lub być wywołane przez czynniki alergiczne, wirusa brodawczaka ludzkiego, a także wirusa ospy wietrznej.

Wyróżnia się 3 rodzaje grudek:

  • naskórkowe – zmiany występują tylko w obrębie naskórka (brodawki płaskie);
  • skórno-naskórkowe – objawiają się zmianami w naskórku oraz w skórze właściwej (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry AZS);
  • skórne – dotyczą tylko skóry właściwej (kiła).

Grudki na twarzy

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się grudek na twarzy jest tzw. wyprysk kontaktowy alergiczny, który nazywany jest również kontaktowym zapaleniem skóry. Do innych przyczyn ich występowania można zaliczyć:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • liszaj płaski;
  • ospa wietrzna;
  • prosaki;
  • trądzik grudkowy;
  • choroba Duhringa.

1. Liszaj płaski.

Choroba objawiająca się stanem zapalnym skóry oraz błon śluzowych, której przyczyna występowania nie jest do końca znana. Dotyczy głównie kobiet w wieku dorosłym, jednak nie wyklucza się pojawienia jej również u dzieci. Specyficznym objawem są płasko-wyniosłe, sinoczerwone grudki, którym towarzyszy świąd skóry.

2. Ospa wietrzna.

Jest wirusową chorobą zakaźną objawiają się wysypką na całym ciele. Początkowo przybiera postać grudek, które następnie przekształcają się w pęcherze i krosty, a w końcowym etapie w strupki.

3. Prosaki.

To białe, twarde grudki, które występują m.in. u noworodków w okolicach tułowia, na kończynach, narządach płciowych oraz u osób dorosłych głównie na twarzy (okolice oczu, policzki, nos).

4. Trądzik grudkowy.

To jeden z rodzajów trądziku pospolitego gdzie grudki są zmianami bolesnymi, a skóra w ich otoczeniu jest zaczerwieniona. Bardzo często w towarzystwie grudek występują również krosty i zaskórniki.

5. Choroba Duhringa.

Objawem choroby są zmiany skórne wywołane zaburzeniami pracy jelit (np. wynikającą z nietolerancji glutenu). Wówczas na skórze pojawiają się grudki, pęcherzyki, rumień, które obejmują łokcie, kolana, pośladki oraz twarz.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *