Fototerapia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Fototerapia to metoda leczenia światłem, stosowana od setek lat, jednak prężniej rozwinięta dopiero w ostatnich dziesięcioleciach. Obejmuje wykorzystywanie specjalnych lamp emitujących dobroczynne światło o różnej barwie oraz natężeniu. Zabiegi są całkowicie bezbolesne (a nawet przyjemne) i bezpieczne. Znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny i w kosmetologii.

Fototerapia

Na czym polega fototerapia?

Fototerapia polega na wykorzystaniu światła o odpowiedniej barwie w celach terapeutycznych. W warunkach domowych najczęściej stosuje się filtr niebieski lub czerwony, jednak w placówkach medycznych i kosmetologicznych wyróżnia się także filtry: biały, żółty, pomarańczowy, fioletowy, niebieski czy zielony. Odpowiednie filtry umieszcza się na specjalnej lampie, po czym można włączyć urządzenie. Aby efekty były zauważalne, fototerapia powinna trwać przynajmniej 14 dni. Częstotliwość zabiegów zależy od konkretnego powodu naświetlania. Zazwyczaj rekomenduje się codzienne naświetlanie bądź co drugi dzień. Czas trwania wynosi od 10 do 30 minut. Co ważne, podczas naświetlania należy korzystać z ochronnych okularów nieprzepuszczających promieniowania.

Zastosowanie fototerapii

Jak wspomniano we wstępie, fototerapia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, a także w kosmetologii. Poniżej przedstawione zostały najczęstsze wskazania do tego typu zabiegów.

Fototerapia w psychiatrii

Udowodniono, że działanie światła wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia pacjentów zmagających się z chorobami o podłożu psychicznym. Światło o odpowiednim natężeniu stosowane przez pół godziny dziennie jest w stanie wyleczyć pacjentów z depresją sezonową. W innych postaciach depresji umożliwia znaczne zmniejszenie objawów. W zależności od barwy światła można uzyskać działanie pobudzające (przy apatiach i chronicznych zmęczeniach), jak również uspokajające (przy nerwicach, psychozach czy nadmiernym stresie). Leczenie powinno trwać przynajmniej 2 tygodnie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Fototerapia w dermatologii i kosmetologii

Promieniowanie nadfioletowe jest skuteczną metodą walki z łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczycą, barwnikowymi naczyniowymi zmianami skóry czy paciorkowcowymi zapaleniami skóry. Efekty osiąga się również w naświetlaniu zmian trądzikowych czy nawet rozstępów. Z kolei światło czerwone okazuje się być skuteczne w przypadku zmian liszajowych. Wykazano, że fototerapia może wspierać leczenie nawet przewlekłych chorób skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry. Dodatkowo wspiera syntezę kolagenu, wpływa więc na przyspieszenie gojenia się ran i uszkodzeń skóry oraz jej jędrność i elastyczność.

Fototerapia w neonatologii

Fototerapię stosuje się u noworodków z żółtaczką. To zjawisko fizjologiczne, które pojawia się u dzieci w 2.-3. dniu życia wskutek znaczącego wzrostu bilirubiny we krwi przy niedojrzałości wątroby. W efekcie wątroba nie jest w stanie skutecznie wychwytywać bilirubiny i wydalać jej z organizmu. Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, zabiegi fototerapii można stosować już od pierwszych dni życia. To metoda podstawowa, której użycie wymaga kontrolowania temperatury ciała dziecka i poziomu nawodnienia.

Fototerapia w schorzeniach aparatu ruchu

Naświetlanie w zależności od użytej barwy światła, wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bywa wykorzystywane po urazach i kontuzjach celem przyspieszenia gojenia się tkanek. Znajduje zastosowanie w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz w chorobach autoimmunologicznych przebiegających z zajęciem stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów czy mieszana choroba tkanki łącznej). To idealna metoda zmniejszająca napięcie mięśniowe po zbyt intensywnych treningach czy nadwyrężeniu, ponieważ przyspiesza przemianę materii i wspiera cyrkulację krwi.

Fototerapia – przeciwwskazania

Zabiegi wykorzystujące promieniowanie świetlne są przeciwwskazane w przypadku:

  • chorób nowotworowych;
  • przebytej radioterapii;
  • padaczki;
  • albinizm;
  • przyjmowania leków przeciwpadaczkowych, moczopędnych, niektórych antybiotyków;
  • ostrych stanów zapalnych;
  • jaskry i innych poważnych chorób oczu.

Przeciwwskazaniem jest również przyjmowanie leków, suplementów diety lub ziół wywołujących nadwrażliwość na światło. Zabiegi naświetlania są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dla dzieci.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Chojnacka M., Święcicki Ł., Ocena skuteczności fototerapii w leczeniu niesezonowych zaburzeń afektywnych, Postępy Psychiatrii i Neurologii, 1/2011.
  2. Jośko-Ochojska J., Oleszko A., Wykorzystanie fototerapii w praktyce klinicznej, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2013.
  3. Sokół-Szawłowska M., Fototerapia, postęp zastosowań w psychiatrii i innych dziedzinach medycyny, Psychiatria, 1/2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *