Ozon w kosmetologii od lat znajduje szerokie zastosowanie. Dużą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem tak zwanych ozonowych olejków roślinnych, które na dużą skale stosowane są również w medycynie estetycznej oraz farmacji.
Ozon
Ozon to gaz, który jest cięższy od powietrza, jest nietrwały oraz w łatwy sposób ulega rozkładowi. Należy podkreślić, że szybciej rozkłada się w wodzie niż w powietrzu. Jest to uwarunkowane odczynem oraz rodzajem jego zanieczyszczeń. Ozon to silny związek utleniający się, zdecydowanie silniejszy od tlenu. Dzięki temu wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Proces produkcji ozonu obejmuje zasadę cichego, elektrycznego wyładowania w zmiennym polu wysokiego napięcia, które działa na strumień czystego tlenu lub powietrza. Ozon w kosmetologii bądź medycynie estetycznej pozyskiwany jest z czystych generatorów.
Ozonowane oleje
Należy podkreślić, że ozon wykazuje chemiczne powinowactwo do tłuszczy tworząc związki, które pod wpływem wody uwalniają wolny tlen. W tej sytuacji wykorzystywany jest olej z oliwek, który cechuje się korzystnymi właściwościami dla skóry, przez co stanowi komponent wielu kosmetyków oraz medykamentów. Bezpośredni kontakt oliwy z potem znajdujący się na powierzchni skóry przyczynia się do uwalniania związków aktywnych biologicznie, które wykazują właściwości rewitalizujące, ochronne i natleniające.
Ponadto naozonowana oliwa stosowana w pielęgnacji skóry poprawia jej wygląd, leczy oraz łagodzi zmiany chorobowe. Korzystne właściwości pielęgnacyjne wykazano również w ozonowanym oleju słonecznikowym.
Ozon w kosmetologii
Ozonoterapia to powszechnie znana metoda terapii, która swoje zastosowanie znalazła m.in. w kosmetologii. Jej działanie opiera się na regulacji naturalnych procesów funkcjonowania skóry, a także stymulacji jej do regeneracji i odbudowy.
Zobacz również: Prądy d’Arsonvala.
Ozonowane oleje, a także maści, kremy czy żele na bazie tych olejów stosuje się w wielu zabiegach kosmetycznych, a także przyczyniają się do utrzymywania efektów zabiegów takich jak:
- depilacja;
- laseroterapia;
- manualne oczyszczanie twarzy;
- mikrodermabrazja;
- peeling chemiczny;
- redukcja cellulitu;
- manicure;
- pedicure.
Uwaga!
Zbyt krótki proces ozonowania olejów może przyczynić się do powstawania w produkcie niebezpiecznych dla zdrowia aldehydów.
Bibliografia
- Sadowska-Pietrzak J., Kosmetologia Estetyczna, Zastosowanie ozonu w kosmetologii i medycynie estetycznej, 3/2013.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |