Źródła promieniowania UV

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Źródeł promieniowania UV jest wiele. Jednym z najbardziej znanych są oczywiście promienie słoneczne, z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Jednak oprócz naturalnych źródeł występują również urządzenia emitujące tego rodzaju światło. Czym się charakteryzują oraz gdzie znalazły największe zastosowanie?

Źródła promieniowania UV

Źródła promieniowania UV

Do sztucznych źródeł promieniowania UV należy:

  • lampa kwarcowa;
  • solarium (łóżka opalające).

1. Lampa kwarcowa.

Lampa kwarcowa to stosunkowo popularne źródło promieniowania UV. Ze względu na dużą ilość rodzajów, urządzenia wyposażone są w palniki arganowo-rtęciowe, a także głowice. Palniki posiadają różne kształty i zbudowane są z tzw. szkła kwarcowego, które odporne jest na działanie wysokiej temperatury. Ponadto przepuszcza promieniowanie UV. Z kolei zróżnicowana budowa palnika ma za zadanie uzyskać pożądany efekt widma promieniowania.

Lampa kwarcowa stanowi źródło:

  • 57% promieni UV;
  • 43% promieni świetlnych widzialnych.

 

Urządzenie znajduje zastosowanie zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych jak i kosmetycznych, ze względu na szerokie właściwości zdrowotne. Jej stosowanie zaleca się w przypadku chorób skóry tj. trądzik, łuszczyca, czyraki, trudno gojące się rany, owrzodzenia, odleżyny. Kosmetologia wykorzystuje lampę kwarcową do poprawy jędrności, elastyczności oraz ukrwienia skóry. Ponadto oprócz schorzeń dermatologicznych lampę kwarcową poleca się w celu leczenia osteoporozy, nerwobóli tkanek miękkich, a także do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zabiegi z wykorzystaniem lampy kwarcowej są bezbolesne i co ważne pacjent nie musi wcześniej się do nich przygotowywać. Naświetlanie wykonywane jest w specjalnej kabinie, do której pacjent wchodzi w ubraniu. Mimo to okolica zabiegowa w czasie naświetlania powinna być odsłonięta, a oczy zabezpieczone specjalnymi okularami ochronnymi.

Odczucia w trakcie zabiegu są bardzo przyjemne, ponieważ pacjent znajdujący się w kabinie odczuwa przyjemne ciepło. Bardzo ważne, aby w trakcie naświetlania nie zmieniać położenia ciała. W innym przypadku może to wpłynąć na efekty terapii.

Czas zabiegu z wykorzystaniem lampy kwarcowej to około 10 minut, gdzie w pierwszych minutach dawka naświetlania jest niewielka. O długości działania, sile natężenia oraz mocy emisji decyduje specjalista wykonujący zabieg.

2. Solarium.

Łóżka opalające występujące w solarium wyposażone są od kilku do kilkudziesięciu niskociśnieniowych lamp, które wbrew pozorom cechują się niską temperaturą promienników. Pokryte są one luminoforową warstwą, która ogranicza promieniowanie do określonej długości fali w zakresie promieniowania UVA oraz z niewielką ilością UVB.

Należy zaznaczyć, że działanie tego rodzaju lamp wywołuje efekt barwnikowy na skórze. Proces powstawania opalenizny w solarium jest bardzo podobny do tego, który odbywa się na słońcu. Istotą jest oczywiście wytworzenie się barwnika w komórkach warstwy podstawnej naskórka.

Ze względu na zminimalizowaną ilość promieniowania UVB, solarium nie przyczynia się do wywołania niebezpiecznego rumienia skóry.

Mimo to należy pamiętać, że opalanie w tego rodzaju miejscach przyczynia się do pojawienia przebarwień skóry, bielactwa, nadmiernego przesuszenia skóry oraz powstawania zmarszczek. W związku z tym wizyty w miejscach tj. solarium powinny być wykonywane z umiarem. Ponadto zawsze należy mieć na uwadze przeciwwskazania, które niestety uniemożliwiają ekspozycję skóry na działanie promieni UV.

Przeciwwskazania

Bibliografia

1. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *