Siarka w kosmetyce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Stanowi bardzo ważny składnik organizmu warunkując jego zdrowie jak i wygląd. W kosmetologii znalazła zastosowanie głównie, ze względu na korzystny wpływ na skórę oraz jej procesy regeneracyjne.
Siarka
Siarka to jeden z najistotniejszych pierwiastków, ponieważ uczestniczy w budowie ludzkiego organizmu. W temperaturze pokojowej występuje jako ciało stałe, o żółtym zabarwieniu. W formie pyłu wykazuje działanie drażniące na błony śluzowe oczu oraz drogi oddechowe. Mimo to, siarka nie przyczynia się do zatruć organizmu.
Pierwiastek ten jest niezbędny do życia. Występuje bowiem w dwóch aminokwasach (metioninie i cysteinie) w witaminach, hormonach i koenzymach. Jego niedostateczna ilość w organizmie powoduje rogowacenie naskórka, wypadanie włosów oraz choroby paznokci.
Właściwości siarki
Ze względu na dużą aktywność metaboliczną siarka znalazła duże zastosowanie w kosmetologii oraz medycynie. Produkty na bazie siarki występują w formie maści, kremów, zasypek, żeli, balsamów oraz szamponów do mycia włosów. Należy podkreślić, że związki siarki rozpuszczają się w wodzie, w związku z tym znalazły również zastosowanie w kąpielach leczniczych. Wykazuje ona lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu posiada właściwości złuszczające i zmiękczające naskórek. W wyniku takiego działania skóra staje się gładka, miękka, bardziej jędrna i elastyczna. Kąpiele w wodzie siarkowej wspomagają leczenie łuszczycy, wyprysk łojotokowy oraz atopowe zapalenie skóry.
Podczas kąpieli następuje rozszerzenie naczyń włosowatych, pobudzenie krążenia, dzięki czemu zwiększa się metabolizm skóry oraz narządów położonych głębiej.
Potwierdzone zostało stwierdzenie, że dwuwartościowa siarka przenikając przez skórę warunkuje reakcje immunologiczne, na skutek hamowania komórek Langerhansa, niszcząc tym reaktywne formy tlenu. Siarka, która przedostaje się do organizmu podczas kąpieli zmniejsza jego odczyn zapalny. Takie działanie wpływa na skuteczność terapii w przypadku alergii skóry czy łuszczycy.
Warto podkreślić, że siarka uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych. Szczególnie ważna jest w produkcji glutationu, który bierze udział w usuwaniu oraz neutralizowaniu reaktywnych form tlenu.
Wody siarkowe wykazują właściwości keratolityczne i keratoplastyczne, dlatego też znalazły zastosowanie w leczeniu łuszczycy. Bardzo istotne jest zmniejszanie objawów świądu skóry, w wyniku uwalniania mediatorów stanu zapalnego.
Siarka wchodząc w reakcję z wolnymi rodnikami w głębokich warstwach skóry wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Z kolei na powierzchni skóry reagując z mocznikiem zyskuje właściwości odkażające. W łatwy sposób zmiękcza naskórek oraz umożliwia usuwanie jego powierzchownych warstw. Ze względu na właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne siarkę zaleca się w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej oraz problematycznej.
Siarka w kosmetyce
Poprzez swoje właściwości siarka nazywana jest „pierwiastkiem piękności”, dzięki czemu coraz częściej staje się składnikiem innowacyjnych kosmetyków. Jej dużą zaletą jest możliwość szybkiej regeneracji skóry, jednocześnie spowalniając proces jej starzenia się.
Związki siarki np. siarczan baru charakteryzuje się działaniem kryjącym, w związku z tym może być stosowany jako komponent pudrów do twarzy. Siarczan magnezu wykazuje właściwości ściągające, lekko znieczulające i przeciwzapalne. Łagodzi objawy nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, dlatego chętnie wykorzystywany jest w preparatach do opalania, a także w solach do kąpieli.
Związki zawierające siarkę cechują się działaniem przeciwdrobnoustrojowym, dlatego też mogą być wykorzystywane w produktach tj. kremy, szampony czy produkty do kąpieli. Działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwłupieżowe pozwala na zastosowanie siarki w produkcji szamponów redukujących objawy łupieżu, trądziku pospolitego oraz łojotokowego zapalenia skóry.
Siarka – normy i zapotrzebowanie
Niedobór siarki w organizmie przyczynia się do pogorszenia kondycji włosów, skóry oraz paznokci. Cera staje się matowa, traci swój naturalny blask, włosy tracą elastyczność, zwiększa się ich wypadanie, a paznokcie łamią się i rozdwajają. Należy podkreślić, że siarka z innymi pierwiastkami np. manganem czy fosforem warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo jej niedobór objawia się pogorszeniem nastroju oraz poczuciem niepokoju. Oprócz tego zauważalne są zmiany w zabarwieniu tęczówki oka w formie pierścienia, który pojawia się na jej obwodzie.
Należy podkreślić, że niski poziom siarki w organizmie zaburza wchłanianie innych pierwiastków m.in. potasu, chloru, jodu, żelaza, krzemu, magnezu, manganu powodując ich niedobory.
Jedną z przyczyn niedostatecznej ilości siarki w organizmie są błędy żywieniowe, promieniowanie jonizujące oraz choroby przewlekłe (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba wieńcowa, uszkodzenia wątroby).
Norma przyjmowania siarki jest bardzo zbliżona do dziennego zapotrzebowania białka. Warto podkreślić, że nie odnotowuje się objawów jej przedawkowania, ponieważ zbyt duży jej poziom wydalany jest z moczem.
Zobacz również: Badanie moczu.
Jej głównym źródłem są:
- jaja;
- mleko;
- produkty wysokobiałkowe;
- cebula;
- czosnek;
- ziemniaki;
- brokuły;
- rzodkiewka;
- chrzan;
- szparagi;
- awokado.
Podsumowanie
Szerokie spektrum działania siarki – łagodzące, kojące, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwstarzeniowe sprawia, że na dużą skalę stosowana jest zarówno w kosmetologii, dermatologii oraz medycynie uzdrowiskowej.
Bibliografia
- Kuciel-Lewandowska J., Aleksandrowicz K., Boguł B., Paprocka-Borowicz M., Kosmetologia Estetyczna, Siarka w medycynie i kosmetologii, 6/2017.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |