Zmarszczki grawitacyjne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zmarszczki grawitacyjne są konsekwencją postępujących wraz z upływem czasu zmian w obrębie skóry i działania sił grawitacyjnych, które niezauważalnie ciągną ją w dół. Przyjmują postać głębokich i widocznych linii, często biegnących w dół wzdłuż linii naturalnych opadania skóry. Są trudne w likwidacji, choć jest możliwe zmniejszanie ich widoczności za pomocą metod nowoczesnej kosmetologii i medycyny estetycznej.

Zmarszczki grawitacyjne

Zmarszczki grawitacyjne – jak powstają?

Starzenie się skóry to wieloetapowy, niezwykle złożony proces. Systematyczny ruch mięśni mimicznych twarzy wywołuje nieustanne napinanie oraz rozluźnienie skóry w tym obrębie. Wraz z upływem czasu bruzdy stają się coraz bardziej widoczne i głębsze, w konsekwencji czego tworzą się pierwsze zmarszczki, określane mianem zmarszczek mimicznych. Wskutek spłaszczenia granicy między naskórkiem a skórą właściwą dochodzi dodatkowo do zaburzeń w komunikacji między komórkami. Nie odbierają one sygnałów do naprawy zaistniałych uszkodzeń, dlatego skóra nie wraca już do swojego pierwotnego stanu.

Ważną rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają fibroblasty odpowiedzialne za produkcję podstawowych substancji strukturalnych:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Utworzone z kolagenu i elastyny włókna tworzą w skórze swoiste rusztowanie, dzięki któremu jest ona elastyczna, zwarta i odporna na rozciąganie. Natomiast kwas hialuronowy ma ogromną zdolność wiązania dużych ilości wody, w efekcie czego zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie. Z wiekiem aktywność fibroblastów znacznie się obniża, co jest kluczowym czynnikiem ryzyka powstawania zmarszczek, w tym także tych grawitacyjnych.

Zmarszczki grawitacyjne – jak wyglądają?

Zmarszczki grawitacyjne są głębokie i wyraźnie zaznaczone. Skóra traci swoją elastyczność, staje się sucha, a czynność gruczołów łojowych zwalnia. Zauważyć można zmianę owalu twarzy, spowodowaną zmniejszoną ilością wspomnianych wcześniej włókien oraz siłami grawitacji. Na skórze ze zmarszczkami grawitacyjnymi obserwuje się też zmiany naczyniowe (teleangiektazje) i trwałe zaburzenia pigmentacji skóry, choć nie są one standardem.

Zmarszczki grawitacyjne – jak zmniejszyć ich widoczność?

Zmarszczki grawitacyjne są znacznie trudniejsze w likwidacji niż popularne zmarszczki mimiczne, dlatego domowe sposoby nie są już wystarczające. Można po nie sięgać, jednak bazą zawsze powinny być profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Spośród nich największą popularnością w zmniejszaniu widoczności zmarszczek mimicznych cieszy się mezoterapia. Mezoterapię przeprowadza się za pomocą iniekcji podskórnych przy użyciu tradycyjnie strzykawki i igły lub specjalnego pistoletu. Z ich pomocą ostrzykuje się określoną głębokość skóry, wykorzystując do tego substancje dobrane indywidualnie do potrzeb klienta. Ostrzyknięcia wykonywane są w odległości około pół cm od siebie, czego rezultatem jest powstanie grudek podskórnych, które po pewnym czasie znikają. Ból w trakcie zabiegu jest niewielki, dlatego nie stosuje się znieczulenia miejscowego. W ten sposób można odmłodzić skórę, zregenerować i intensywnie ją nawilżyć. Tak naprawdę efekty kosmetyczne zależą od rodzaju zastosowanego preparatu do iniekcji. Do grona innych zabiegów zaliczyć można:

Nie należy zapominać, że domowe metody mogą także przyczynić się do poprawy elastyczności, jędrności i nawilżenia skóry, stymulując w niej krążenie i odżywiając ją. Polecanymi zabiegami do codziennego wykonywania są:

Systematycznie warto także uczęszczać na masaż Kobido, który powinien zakańczać się kinesiotapingiem estetycznym twarzy. Osoby ze zmarszczkami grawitacyjnymi powinny bezwzględnie zrezygnować z używek takich jak picie alkoholu czy palenie papierosów, które niszczą włókna kolagenowe i włókna elastynowe. Przeciwwskazane jest też opalanie się i korzystanie z solarium.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szpanka J., Dębowska R., Rogiewicz K., Eris I., rFGF1 w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, Dermatologia Praktyczna, 1/2013.
  2. Grządziel P, Goździalska A. Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(1):3-10.
  3. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *