Jak dbać o skórę twarzy po 40?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak dbać o skórę twarzy po 40, aby maksymalnie opóźniać jej procesy starzenia oraz wpływać na elastyczność, jędrność oraz nawilżenie? Skóra po 40 roku życia określana jest już jako dojrzała, często sucha i zniszczona. Wymaga zupełnie innego podejścia niż skóra osoby młodej, która jest wciąż jędrna i pozbawiona zmarszczek. Jakie kosmetyki powinno się stosować i o jakich nawykach pielęgnacyjnych pamiętać?

Jak dbać o skórę twarzy po 40?

Stosowanie kremów z filtrem UV

Każda skóra wymaga codziennej ochrony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, jednak w przypadku cery dojrzałej jest to o tyle ważne, że słońce przyśpiesza procesy starzenia się skóry, uwidacznia zmarszczki oraz prowadzi do destrukcji włókien kolagenowych, w efekcie czego skóra staje się sucha, matowa i wiotka. Kremy z filtrem UV, najlepiej SPF 50+, powinny być stosowane każdego dnia, najlepiej po porannym oczyszczeniu skóry twarzy, jeszcze przed ewentualnym nałożeniem makijażu. Jeśli planowany jest dłuższy pobyt na słońcu, nie należy zapominać o skórze na pozostałych częściach ciała, które będą odsłonięte. Aktualnie specjaliści zalecają stosowanie kremów z filtrem UV bez względu na porę roku, choć oczywiście latem smarowanie ciała powinno być najintensywniejsze.

Zobacz również: Jak chronić skórę przed słońcem?

Kremy przeciwzmarszczkowe 40+

W kremach przeciwzmarszczkowych do cery 40+ powinny znajdować się na przykład:

  • wolne aminokwasy (będące podstawowym budulcem skóry);
  • kolagen (wzmacniający skórę);
  • kwas hialuronowy (odpowiedzialny za jej intensywne nawilżenie);
  • różnego rodzaju olejki roślinne.

Innymi polecanymi składnikami są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Bardzo ważnym elementem doboru kremu przeciwzmarszczkowego jest to, aby kierować się nie tylko wiekiem skóry, ale i jej rodzajem. Skóra sucha po 40. roku życia będzie miała zupełnie inne potrzeby, niż skóra tłusta czy zniszczona w tym samym wieku. Warto zaznaczyć, że od 40. roku życia zalecane są już kremy pod oczy, które można aplikować zarówno pod makijaż, jak i na noc.

Zobacz również: Krem na zmarszczki – co powinien zawierać?.

Masaże skóry twarzy (codzienne)

Aby przywrócić jędrność skóry i zadbać o prawidłowy owal twarzy, warto systematycznie, najlepiej codziennie, wykonywać masaże twarzy. Bardzo dobrze sprawdzą się kamień gua sha czy roller jadeitowy, choć przy braku takich akcesoriów można wykorzystać również własne ręce. W masażu kosmetycznym twarzy ważny jest kierunek wykonywanych ruchów oraz ich intensywność. Nie należy nadmiernie rozciągać skóry, natomiast powinno się ją delikatnie głaskać, oklepywać i ugniatać. Zabiegiem obejmuje się również szyję. Masaże najlepiej wykonywać codziennie wieczorem, podczas rutynowej pielęgnacji skóry twarzy.

Dla osób, które chcą jeszcze intensywniej zadbać o skórę, utworzono innowacyjne i niezwykle przyjemne masaże Kobido. Ukończenie 40. roku życia to idealna pora, aby się na nie zdecydować. Obejmują szereg różnych technik, w tym akupresurę, nieinwazyjny lifting twarzy, masaż tkanek głębokich oraz masaż relaksacyjny. Najlepsze efekty osiąga się, wykonując masaż Kobido raz w tygodniu przez okres przynajmniej 5 tygodni. Pojedynczy zabieg trwa około 60 minut, przy czym warto go połączyć z estetycznym tapingiem twarzy.

Zobacz również: Jak ujędrnić skórę twarzy?

Suplementy na skórę po 40.

Kończąc 40 rok życia, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby wspierać skórę od wewnątrz. Niezbędna staje się suplementacja witaminy D, choć lekarze i specjaliści rekomendują przyjmowanie jej przez całe życie, jak również suplementacja kwasów tłuszczowych Omega 3, biotyny, witaminy C (na przykład w postaci aceroli), kolagenu i kwasu hialuronowego (choć tak naprawdę powinno się je stosować już od 30. roku życia). Mając na uwadze fakt, że skóra po czterdziestce jest znacznie bardziej przesuszona, nie należy zapominać o dostatecznym nawodnieniu organizmu, a więc o wypijaniu przynajmniej półtora litra płynu dziennie, nie wliczając w to kawy i herbaty. Picie dużej ilości wody i jest dodatkowo niezbędne, aby kwas hialuronowy mógł spełniać swoją funkcję.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2015 / vol. 4.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *