
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Koenzym Q10 jest organicznym związkiem chemicznym, który warunkuje funkcje każdej komórki naszego ciała. Jego głównym zadaniem jest udział w procesach wytwarzania energii w komórkach, dotlenianie oraz ochrona ich przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Koenzym Q10 (występujący również pod nazwą ubichinion) jest związkiem organicznym, którego łańcuch boczny zbudowany jest z 10 jednostek izoprenowych. Jego zadanie to usprawnianie pracy tych narządów, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują dużej ilości energii. Ponadto koenzym Q10 przyczynia się do wytwarzania energii ATP oraz współpracuje z enzymami przyspieszającymi procesy metaboliczne. Zbyt niski jego poziom w organizmie objawia się ogólnym osłabieniem oraz widocznymi procesami starzenia się.
Koenzym Q10 powszechnie nazywany jest eliksirem młodości. Nie bez powodu. Charakteryzuje się bowiem silnym działaniem antyoksydacyjnym oraz przeciwstarzeniowym. Z tego względu znalazł zastosowanie nie tylko w takiej dziedzinie jak kosmetologia, ale również medycyna estetyczna.
Największe jego ilości znajdują się w organach potrzebujących dużej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania, a więc w sercu oraz mózgu. Ważną funkcją koenzymu Q10 jest ochrona układu krążenia, a więc zapobieganie miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. Koenzym Q10 istotny jest również dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ włączenie go do diety pomaga wyregulować poziom glukozy we krwi.
Ponadto z dobroczynnych właściwości koenzymu Q10 korzysta także uroda. Związek ten chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapewnia skórze jędrność oraz elastyczność. Poziom tego związku w organizmie znacząco wpływa na aktywność witaminy E, która również należy do grupy silnych antyoksydantów.
Warto zaznaczyć, że ilość naturalnego koenzymu w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Jednak dzięki obecności suplementów, leków oraz kosmetyków można uzupełniać jego niedobory.
Koenzym Q10 ze względu na swoje działanie przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne stał się jednym z głównych składników kosmetyków o działaniu odmładzającym. Występuje między innymi w kremach, maseczkach czy serum. Oprócz wyżej wymienionych działań koenzym Q10 bardzo dobrze radzi sobie z ujędrnianiem oraz odżywianiem. Istotnym faktem jest, że substancja ta przyjazna jest dla skóry. Oznacza to, że nie wywołuje ona żadnych skutków ubocznych w postaci podrażnień, zaczerwienień czy reakcji alergicznych.
W kosmetologii koenzym Q10 najczęściej łączony jest z innymi substancjami o podobnych właściwościach. Należą do nich:
Pod względem medycznym, koenzym Q10 zwiększa wydolność tlenową organizmu, jednocześnie podnosząc jego wytrzymałość. W związku z tym wykorzystywany jest jako lek dla osób z niewydolnością serca. Dodatkowo koenzym Q10 przyspiesza przemianę materii oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Wzmacnia również układ odpornościowy oraz wspiera naturalne oczyszczanie organizmu z nadmiaru toksyn.
Naturalny koenzym Q10 znajdziemy przede wszystkim z rybach, olejach, szpinaku oraz produktach ziarnistych. Ponadto jego dobre źródło to również surowe mięso takie jak serce, nerki, wątroba oraz śledziona. Jego niewielkie ilości znajdują się również w warzywach oraz owocach.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły