Kwas gamma-linolenowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas gamma-linolenowy (GLA) to wielonienasycony kwas tłuszczowy należący do grona kwasów tłuszczowych Omega 6. Te zaś są niezwykle ważne dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i urody. Zapotrzebowanie na NNKT dla zdrowej osoby dorosłej wynosi przynajmniej 8 g dziennie, przy czym należy pamiętać, aby frakcja Omega 3 była spożywana w większej dawce, niż Omega 6.

Kwas gamma-linolenowy

Kwas gamma-linolenowy – charakterystyka

Kwas gamma-linolenowy (w skrócie: GLA) jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym o charakterystycznej budowie. Można w niej wyszczególnić łańcuch składający się z 18 atomów węgla, a każda cząsteczka zawiera w swojej strukturze 3 wiązania podwójne. W organizmie człowieka produkowany jest w minimalnych ilościach, do czego niezbędne są określone enzymy. Powstawanie GLA zależy jednak nie tylko od enzymów, ale i od cynku, witaminy B3, witaminy B6, witaminy C, magnezu i witaminy E.

Produkcję GLA hamują takie czynniki zewnątrzpochodne jak: wiek, picie kawy i alkoholu, obniżony poziom insuliny, spożywanie kwasów tłuszczowych typu trans, pokarmy zawierające cukry proste w nadmiernych ilościach, niedobór białka w diecie czy problemy hormonalne, zwłaszcza niedoczynność tarczycy.

Kwas gamma-linolenowy – źródła

GLA występuje naturalnie we frakcji kwasów tłuszczowych niektórych olejów roślinnych. Najbogatszymi źródłami kwasu gamma-linolenowego są:

W piśmiennictwie nie stwierdza się niedoborów spożycia GLA głównie z powodu dużej konsumpcji kwasu linolowego – prekursora rodziny kwasów n-6.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Szczególnie cennymi surowcami roślinnymi do pozyskiwania olejów bogatych w GLA są dodatkowo nasiona konopii siewnych, żmijowca zwyczajnego, agrestu, czerwonej porzeczki, farbownika lekarskiego, ośmiału gładkiego i nawrotu lekarskiego. Ciekawostką jest, że olej bogaty w kwasy gamma-linolenowe można pozyskać z niektórych gatunków grzybów, np. Mucor javanicus.

Kwas GLA – właściwości

Kwas gamma-linolenowy wykorzystywany jest niekonwencjonalnie w profilaktyce i terapii reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), atopowego zapalenia skóry (AZS), alergii oraz łuszczycy. Wykazano, że tłuszcz ten rozszerza naczynia krwionośne, w efekcie czego zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, a także (przez ograniczanie krzepliwości krwi) wspiera przeciwdziałanie atakom serca i innym schorzeniom związanym z chorobą niedokrwienną serca. Innymi schorzeniami, w leczeniu których pomocny wydaje się GLA, są:

Potwierdzają to liczne badania kliniczne. Wykazano, że właściwy poziom omawianego związku poprawia pamięć i koncentrację.

Pierwszymi zauważalnymi objawami związanymi z niedoborem NNKT są zmiany skórne, m.in. w postaci atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i trądziku. W dłuższej perspektywie czasu wzrasta ryzyko rozwoju chorób o podłożu zapalnym i degeneracyjnym, np. miażdżycy, schorzeń neurologicznych czy przewlekłych stanów zapalnych. Obserwuje się też pogorszenie kondycji skóry, ponieważ kwas gamma-linolenowy jest jej integralnym składnikiem.

Kwas gamma-linolenowy – wpływ na skórę

Kwas gamma-linolenowy wzmacnia barierę ochronną skóry i przyspiesza jej procesy regeneracyjne, np. w przebiegu schorzeń dermatologicznych, po operacjach czy urazach. Obniża ryzyko rozwoju nowotworów (w tym czerniaka) wskutek hamowania procesu angiogenezy. Jego niedobór przyczynia się do uszkodzeń warstw lipidowych, otaczających korneocyty, czego konsekwencję stanowią zaburzenia funkcji barierowej.

Kwas GLA – suplement diety

Wskazaniem do rozpoczęcia suplementacji GLA mogą być:

 • aktywny tryb życia;
 • choroby dermatologiczne – łuszczyca, trądzik, AZS, łupież i inne;
 • przewlekłe stany zapalne, także w przebiegu chorób reumatycznych;
 • wysoki poziom cholesterolu we krwi;
 • nadciśnienie tętnicze i inne choroby sercowo-naczyniowe;
 • zespół Sjogrena i kserostomia;
 • cukrzyca;
 • nowotwory;
 • palenie papierosów;
 • nadużywanie alkoholu.

Należy zaznaczyć, że w przypadku chorób przewlekłych jakakolwiek suplementacja powinna zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym. U większości osób, zwłaszcza zdrowych, zwykle nie ma konieczności dodatkowej suplementacji GLA. Wystarczająca jest podaż go wraz z dietą, o ile jest ona urozmaicona.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Białek M., Znaczenie kwasu γ-linolenowego w profilaktyce i terapii, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
 2. Wydro D., Kwas gamma-linolenowy (GLA) – suplement niezbędny, 2015.
 3. Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na skórę ze szczególnym uwzględnieniem kwasu gamma-linolenowego, Nauka Przyroda Technologie, 3/2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *