
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) nazywane również gościec lub gościec przewlekle postępujący to choroba o podłożu zapalnym, która obejmuje obszar niewielkich stawów. Objawom dodatkowo towarzyszą dolegliwości bólowe, deformacje stawów, a także w niektórych przypadkach całkowita niesprawność fizyczna chorego.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba wykazująca charakter przewlekły, która dotyczy zarówno stawów jak i narządów wewnętrznych. W jej przebiegu dochodzi do postępujących zniekształceń oraz zesztywnień stawów szczególnie dłoni oraz stóp. Warto podkreślić, że nieleczone RZS może spowodować niesprawność fizyczną chorego, a także zaburzenia funkcji narządów wewnętrznych w konsekwencji prowadząc do śmierci.
Przyczyny rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów nie są do końca wyjaśnione. Należy podkreślić, że to jedna z najbardziej złożonych chorób o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie wskazuje się na 3 grupy czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Należą do nich czynniki:
Wato zaznaczyć, że największe znaczenie przypisuje się czynnikom genetycznym, które obejmują 40-60% udziału. Mimo to, do tej pory nie udało się ustalić konkretnego genu, który odpowiedzialny jest za rozwój choroby.
Ważną rolę w rozwoju RZS odgrywają również czynniki środowiskowe, które wraz z czynnikami genetycznymi zwiększają możliwość wystąpienia schorzenia. Do czynników środowiskowych zwiększających ryzyko wystąpienia RZS należy:
Infekcje wirusowe oraz bakteryjne to czynniki, które aktywują proces chorobowy. Do wirusów, które mogą wywołać reumatoidalne zapalenie stawów należy wirus cytomegalii (CMV) oraz wirus Epsteina-Barr (EBV). Dodatkowo proces zapalny w organizmie podczas RZS może być wywołany niewłaściwą mikroflorą jelit, szczególnie obecnością drobnoustrojów z rodzaju Mycoplasma oraz znacznym wzrostem liczby bakterii Clostridium Perfringens.
Ważną rolę odgrywają również zaburzenia odpowiedzi immunologicznej. Na uwagę zasługują tu limfocyty T, które uznają antygeny własnego organizmu za ciała obce i próbują je zwalczać. Limfocyty B z kolei odpowiedzialne są za rozwój oraz utrzymanie procesu zapalnego. Efektem tego jest produkcja dużej ilości przeciwciał, których występowanie stwierdza się aż w 80% osób chorych na RZS.
Do głównych objawów początkowej fazy choroby zalicza się bóle oraz obrzęki drobnych stawów dłoni lub stóp. Oprócz tego występuje:
Do objawów układowych należy:
Leczenie reumatoidalnego zapalania stawów wiąże się z długim okresem czasu i polega na spowolnieniu rozwoju choroby i przedłużeniu sprawności fizycznej osoby chorej. Bardzo ważna jest regularna i systematyczna gimnastyka ciała, aby jak najdłużej zachować sprawność fizyczną. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych zleca się środki przeciwbólowe, których przyjmowanie powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Łagodzenie dolegliwości związanych z chorobą przynoszą również kąpiele w wodach siarczanych i radoczynnych.
Ponadto terapia RZS obejmuje również środki farmakologiczne, które hamują proces niszczenia stawów. Najczęściej lekarz zaleca metotreksat, hydroksychlorochiny, leflunomid, związki złota, sulfasalazyny, glikokortykosteroidy, adalimumab, etanercept, golimumab, abatacept, infliksymab oraz tocylizumab. W przebiegu 2 do 6 tygodni zauważa się pierwsze efekty terapii.
Oprócz tego w leczeniu RZS istotny jest odpoczynek, aktywność fizyczna w postaci odpowiednio dobranych ćwiczeń, a także odpowiednia dieta. Zaleca się pacjentom unikanie nadwagi oraz otyłości, która przyczynia się do obciążania stawów oraz rozwoju miażdżycy.
Leczenie w reumatoidalnym zapaleniu stawów obejmować może miejscową terapię danego stawu. Wówczas wykonuje się:
W celu złagodzenia skutków ubocznych farmakoterapii, całe leczenie wzbogacane jest o zabiegi z zakresu fizjoterapii. Najczęściej wykonuje się:
Głównym założeniem tego rodzaju leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, obrzęków w obrębie stawów oraz skrócenie czasu porannej sztywności stawów.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły