Napar z tymianku

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Napar z tymianku wykorzystywany jest powszechnie w lecznictwie naturalnym i domowym. Ziołolecznictwo od setek lat bazuje na ziołach, które jednocześnie stosuje się celem urozmaicania smaku potraw. Jednym z nich jest tymianek o bogatym składzie i walorach prozdrowotnych. Można przyrządzać z niego napar o wszechstronnym działaniu na organizm konsumenta.

Napar z tymianku

Jak zrobić napar z tymianku?

Do przyrządzenia naparu z tymianku potrzeba:

  • 250 ml wrzącej wody;
  • 1 łyżkę stołową suszonego lub świeżego ziela tymianku.

Teraz wystarczy umieścić tymianek w dowolnym naczyniu, np. kubku lub garnuszku, a następnie zalać surowiec roślinny wrzątkiem. Całość pozostawia się pod przykryciem do zaparzenia na około 10-15 minut. Po upływie tego czasu napar przecedzamy. Nadaje się od razu do użytku. Jeśli celem jest działanie prozdrowotne, a napar będzie pity, można dodać do niego cynamon, kardamon, miętę, miód, goździki, sok z cytryny lub inne dodatki, które wzbogacą jego smak i spotęgują działanie.

Napar z tymianku należy pić 3 razy dziennie w dawce 1/3 szklanki, najlepiej przed posiłkami. W przypadku dzieci można podawać go w ilości 2 łyżki 2-3 razy dziennie. Nadaje się również jako płukanka do włosów, dodatek do kąpieli czy płyn do nasączania okładów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Napar z tymianku – zastosowanie

W medycynie naturalnej od wieków tymianek uznaje się za roślinę „dobrą dla ducha”, gdyż wykazuje działanie uspokajające. Wpływa na poprawę czynności układu pokarmowego, w związku z czym nierzadko włącza się go do diet dla pacjentów z problemami żołądkowymi, dolegliwościami wątrobowymi, czy podrażnionymi jelitami. Napar z tymianku jest wykorzystywany przy uporczywych biegunkach i bólach brzucha. Wspiera prawidłową perystaltykę jelit.

Napary z tymianku to bardzo dobry, naturalny sposób na kaszel (ponieważ ziele to wykazuje działanie rozkurczowe). Jest też naturalnym antybiotykiem i sprawdza się w przypadku infekcji gardła lub stanów zapalnych jamy ustnej. Można wykorzystywać go do płukanek jamy ustnej. Napar z tymianku ma silne właściwości przeciwutleniające, na co wpływa głównie wysoka zawartość polifenoli. Działa także żółciopędnie, przeciwzapalnie, hepatoprotekcyjnie i moczopędnie. Poza tym tymianek zawiera w sobie m.in.:

Oprócz witamin znaleźć w nim można kompleks składników mineralnych takich jak:

Mangan wraz z magnezem odpowiadają za właściwą pracę układu mięśniowego i układu nerwowego, a dodatkowo hamują krzepnięcie krwi.
Warto również zaznaczyć, że napar z tymianku idealnie nadaje się do wykonywania okładów na skórę oraz do inhalacji. W pierwszym przypadku działa antyseptycznie i przyspiesza gojenie się ran. Może łagodzić intensywność egzemy i trądziku. Zwęża rozszerzone pory, normalizuje wydzielanie sebum i jednocześnie nie wysusza skóry.

Napar z tymianku na kaszel

Napar z tymianku powszechnie stosuje się na kaszel i może to odbywać się na 2 sposoby. Można go pić oraz przygotowywać z niego inhalacje. Tymianek działa rozkurczowo i przeciwzapalnie, łagodzi więc ból gardła tak często towarzyszący kaszlowi. Ułatwia odkrztuszanie i łagodzi podrażnienia śluzówki gardła. Z kolei w formie inhalacji przede wszystkim łagodzi i tonizuje, choć efekt złagodzenia kaszlu suchego i kaszlu mokrego obserwuje się już po jednym zabiegu. Można go stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

Napar z tymianku dla dzieci

Jako przyprawa tymianek jest bezpieczny już dla dzieci od 1. roku życia, zaś w określonych przypadkach delikatne herbatki podaje się nawet młodszym dzieciom. Najczęściej celem jest właśnie działanie przeciwzapalne lub przeciwkaszlowe, choć warto stosować to ziele również przy niestrawnościach i braku apetytu. Niektóre źródła podają, że napar z tymianku daje się dzieciom dopiero od 6. roku życia, choć zdania specjalistów ds. ziołolecznictwa są podzielone. Dlatego w przypadku dzieci do 6 lat warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ambroziak M., Stanowska M., Sikorska-Zimny K., Tymianek – roślina o wielu zastosowaniach, Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu, 1/2020.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *