
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Witamina K to związek odpowiedzialny za proces krzepnięcia krwi oraz mineralizacji tkanek. Jakie inne funkcje spełnia w organizmie oraz co stanowi jej główne źródło występowania?
Witamina K została odkryta w 1935 roku przez Henryka Dama. Należy podkreślić, że związek ten nie jest substancją jednorodną, lecz grupą związków będących pochodnymi 2-metylo-1,4-naftochinonu. Jej naturalnie występującą formą jest witamina K1 (filochinon) produkowana przez rośliny, a także witamina K2 (menachinon) produkowana przez bakterie w jelicie cienkim. Syntetyczną formą witaminy K jest natomiast menadion (witamina K3).
Witamina K wchłaniana jest w jelicie cienkim i przy udziale żółci transportowana do układu limfatycznego. Stąd z kolei przenoszona jest do układu krążenia, a następnie do tkanek i narządów tj. wątroba, kości, nerki, mózg, serce, trzustka.
Witamina K jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, zaś poziom jej przyswajalności uwarunkowany jest obecnością soli kwasów żółciowych w przewodzie pokarmowym.
Głównym zadaniem witaminy K jest udział w procesie syntezy protrombiny (białko, z którego powstaje skrzep), czynników krzepnięcia krwi, a także utrzymywanie prawidłowej gospodarki wapniowej w organizmie. Witamina K chroni naczynia krwionośne przed zwapnieniem oraz utratą elastyczności.
Poza bezpośrednim wpływem na stan naczyń krwionośnych witamina K wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe.
Aż połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę K pokrywa żywność, drugą połowę dobroczynne bakterie występujące w jelicie cienkim.
Głównym źródłem witaminy K są:
Głównym powodem niedoboru witaminy K jest przyjmowanie dużych ilości leków oraz terapie antybiotykowe powodujące niszczenie bakterii, które ją syntezują. Ponadto przyczyniają się ku temu zjełczałe tłuszcze, które utrudniają wchłanianie się witaminy K.
Niedobór witaminy K w organizmie można rozpoznać po pojawieniu się siniaków nawet po najmniejszym uderzeniu, obfitych miesiączkach, krwawieniu z nosa czy długo gojących się ranach (niewłaściwa krzepliwość krwi).
W wyniku niedoboru witaminy K dochodzi do odkładania się wapnia w kościach, który następnie dostaje się do tętnic. Efektem tego jest jednoczesny rozwój osteoporozy oraz miażdżycy, a co za tym idzie chorób serca i układu krwionośnego.
Grupa ryzyka osób z niedoborem witaminy K to w szczególności chorzy na:
Nadmiar witaminy K w organizmie objawia się nadmierną potliwością, uczuciem gorąca, bólem mięśnia sercowego, skokiem ciśnienia tętniczego. W wyniku podwyższonego poziomu witaminy K następuje rozpad krwinek czerwonych co powoduje anemię, zapalenie jelit, u niemowląt żółtaczkę oraz uszkodzenie komórek, w tym również mózgowych.
Zobacz również: Żółtaczka u noworodków.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły