Płukanka do włosów – jak działa?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Płukanka do włosów to tak zwane kosmetyki koloryzujące, które działają w sposób natychmiastowy. Oprócz zmiany odcienia włosów zapewniają im blask oraz odżywienie. Płukankę można kupić gotową w drogerii lub samodzielnie wykonać w domu.

Płukanka do włosów - jak działa?

Czym jest płukanka do włosów?

Płukanka do włosów to kosmetyk, który składa się z wody oraz wielu związków aktywnych, występujących w różnych proporcjach. To produkt skomponowany w taki sposób, aby w trakcie jego stosowania zredukować niechciany odcień włosów lub uzyskać całkowicie nowy. Należy podkreślić, że płukanki do włosów są obecnie częściej wybierane niż tradycyjne farby. Jednym z powodów tego jest zdecydowanie niższa inwazyjność działania. Płukanka, przede wszystkim nie niszczy końcówek włosów, tak jak ma to miejsce w przypadku farb.

Działanie płukanki do włosów

Właściwości płukanki do włosów rozpoczynają się już od samej skóry głowy, ponieważ substancje aktywne w niej zawarte wnikają na głębokość cebulek włosa, rozprowadzając je po całej jej powierzchni. Związki absorbowane przez skórę odżywiają jej zewnętrzne warstwy jak i te położone głębiej.

Głównym celem płukanki do włosów jest:

 • ochrona struktury włosów przed zanieczyszczeniami środowiska;
 • nadanie włosom wyrazistego koloru;
 • odżywienie włosów;
 • ułatwienie rozczesywania;
 • utrzymanie odpowiedniego pH skóry;
 • likwidacja niepożądanego koloru włosów;
 • rozświetlenie włosów.

Aby płukanka zadziała właściwie i zafarbowała włosy należy do miski nalać ciepłą wodę, a następnie dodać wskazaną ilość produktu na opakowaniu, po czym wszystko dokładnie wymieszać. W tak przygotowanej płukance należy zamoczyć włosy i przytrzymać je chwilę, jednocześnie delikatnie wykonując im masaż. Czynność ta zapewni głębię oraz równomierne rozłożenie się koloru.

Rodzaje płukanek do włosów

Na rynku występuje kilka rodzajów płukanek do włosów. W związku z tym mamy do czynienia z płukanką:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • różową;
 • srebrną;
 • fioletową.

1. Różowa płukanka do włosów.

Przeznaczona jest do eliminacji niepożądanych kolorów w odcieniach zieleni oraz żółci. Gwarantuje wyrazistość naturalnych włosów, zapewniając im naturalny blask. Różowe płukanki utrzymują się długo na włosach, ponieważ po upływie tygodnia codziennego mycia włosów, różowy odcień wciąż jest widoczny. Należy podkreślić, że różowa płukanka stosunkowo słabo działa na włosach rozjaśnionych. Muszą posiadać one odcień jasnego blondu, aby barwnik mógł przedostać się w otwarte łuski włosa.

2. Srebrna płukanka do włosów.

Srebrna płukanka przeznaczona jest szczególnie do włosów blond, ze względu na to, że właśnie ten rodzaj najczęściej dotykają nieestetyczne żółte refleksy. Podobnie jest z włosami siwymi. W związku z tym płukanki srebrne szybko i łatwo usuwają niechciane odcienie jasnych kosmyków. Ich działanie opiera się głównie na tworzeniu chłodnej i bardziej świetlistej barwy. Alternatywą dla srebrnej płukanki jest 1% roztwór gencjany.

Zobacz również: Pielęgnacja siwych włosów.

3. Fioletowa płukanka do włosów.

To bardzo szybki sposób, aby uzyskać delikatny odcień filetowych włosów. Dzięki jej zastosowaniu włosy ponownie nabierają chłodnego koloru.

Uwaga!

Często fioletowa płukanka mylona jest z niebieską, która usuwa odcienie rude i miedziane.

Domowe płukanki do włosów

Przygotowując płukankę samodzielnie w domu należy pamiętać o kilku zasadach. Należy do nich:

 • odpowiednie dobranie ziół – przed przygotowaniem płukanki należy zapoznać się z właściwościami poszczególnych ziół, które chcemy wykorzystać. Niektóre z nich działają nawilżająco, rozjaśniająco (rumianek) czy ściemniająco (szałwia);
 • wybrane zioła należy umieścić w garnku i zalać zimną wodą;
 • zioła muszą gotować się na niewielkim ogniu, pod przykryciem około 10 minut;
 • zioła należy odcedzić, a wywar odstawić do przestygnięcia;
 • kiedy płukanka będzie gotowa należy umyć głowę szamponem i dokładnie spłukać wodą. Następnie wypłukać włosy w płukance i co ważne, po zakończeniu czynności włosów nie spłukiwać wodą. Należy je dobrze wytrzeć w ręcznik;
 • włosy należy pozostawić do wyschnięcia, nie zaleca się korzystać z suszarki.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *