
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Rozszerzone pory to defekt skóry występujący zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Widoczne są gołym okiem w postaci małych dziurek, w wyniku czego naskórek nie posiada jednolitej struktury. Należy zaznaczyć, że pory skóry zaliczane są do naturalnych jej elementów, jednak zazwyczaj są mało wyraziste. Takie właśnie posiadają jedynie osoby, które mają cerę normalną lub cerę suchą.
Pory skórne są ujściem gruczołów potowych i łojowych, co pozwala skórze prawidłowo oddychać. Najczęściej występują na podłożu cery tłustej i cery mieszanej w postaci licznych, małych dziurek w skórze. Często w nich kumulują się liczne zanieczyszczenia takie jak łój skórny, pot, resztki makijażu czy zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego. W momencie ich utlenienia się przybierają postać tzw. zaskórników otwartych (z charakterystyczną czarną główką), które blokują ujścia porów. Rozszerzone pory najczęściej zlokalizowane są na skrzydełkach nosa, brodzie, czole i górnych częściach policzków.
O ile pozbycie się zaskórników jest sprawą prostą, tak rozszerzone pory nie należą do rzeczy najłatwiejszych. Są one mało estetycznym elementem skóry, dlatego każda z nas dąży do ich redukcji.
Zabiegi kosmetyczne na rozszerzone pory to jeden z najefektywniejszych sposobów walki z nimi. Ponadto dzięki nim zyskujemy szereg innych dodatkowych efektów np. regulację wydzielania sebum, poprawę kolorytu skóry, wygładzenie oraz jej odżywienie.
Peeling kawitacyjny to rodzaj delikatnego złuszczania naskórka przeznaczony dla skór wrażliwych, cienkich i naczyniowych. Dzięki wibracji ultradźwiękowej oczyszcza pory skórne jednocześnie usuwając wierzchnie warstwy naskórka. Zabieg jest delikatny i nie pozostawia żadnych śladów pozabiegowych. Po tego rodzaju złuszczaniu warto stosować krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym minimum 30 SPF.
Mikrodermabrazja należy do mocniejszego rodzaju złuszczań skóry. Zalecana jest głównie w przypadku skór tłustych i mieszanych. Jest peelingiem kontrolowanym, którego intensywność zależy od głębokości złuszczenia dobranej indywidualnie do predyspozycji każdej klientki.
Fototerapia IPL to zabieg z wykorzystaniem intensywnie pulsującego światła, które naturalnie pobudza komórki skóry do ich odnowy. Zabieg skierowany na terapię przeciwtrądzikową, świetnie reguluje poziom wydzielania sebum, zwęża rozszerzone pory, a także wykazuje działanie antybakteryjne.
Wszystkie wymienione wyżej zabiegi należy wykonywać w serii, aby uzyskać całkowity efekt gładkiej skóry. Oprócz likwidacji rozszerzonych porów wpływają również m.in. na stymulację komórek skóry odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność. Spłycają delikatne zmarszczki, a także odżywiają szarą i zmęczoną skórę.
Warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry. Należy unikać wizyt w solarium, a także intensywnej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Przed każdym wyjściem z domu zaleca się stosowanie kremów ochronnych z filtrem. Nie wskazane są również częste wizyty w saunie i wykonywanie tzw. „parówek” na twarz, gdyż takie czynności nadmiernie rozgrzewają skórę i rozszerzają jej pory.
Należy zachować rozsądek podczas wykonywania codziennego makijażu. Nie zaleca się stosowania kosmetyków rozświetlających, ponieważ sprawiają, że pory skórne stają się bardziej widoczne. Należy zrezygnować również z kosmetyków silikonowych, które blokują pory, a zły dobór kosmetyków do własnej cery może wywołać skłonność do ich pojawienia się.
Najważniejszym elementem jest demakijaż twarzy, który należy wykonywać codziennie, w sposób bardzo staranny. Każde pozostałości po makijażu gromadzą się w skórze, a następnie przekształcają się w czarne zaskórniki. Warto także pamiętać o domowych peelingach skóry, które usuną martwe komórki naskórka oraz odblokują ujścia porów.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły