Pediatra

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pediatra to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób wieku dziecięcego, a także ogólnym doradztwem z zakresu pielęgnacji, wychowania i szczepień. W praktyce zajmuje się dziećmi od 2. miesiąca życia (wcześniej z noworodkiem rodzice kierują się do neonatologów) oraz młodzieżą do 18. roku życia.

Pediatra

Pediatra – czym się zajmuje?

Pediatra zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorób takich jak:

Pediatra znajduje się również w zespole interdyscyplinarnym w trakcie leczenia chorób przewlekłych i wrodzonych, w tym mózgowego porażenia dziecięcego, zespołu Downa i innych. Współpracuje z onkologami przy leczeniu dziecięcych nowotworów oraz przeprowadza wizyty mające na celu ocenę prawidłowego rozwoju dziecka i nastolatka, zwracając uwagę m.in. na napięcie mięśniowe i wady postawy. To właśnie pediatra zajmuje się zlecaniem i nierzadko wykonywaniem szczepień ochronnych, zarówno tych obowiązkowych, jak i zalecanych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Podsumowując, lekarz pediatra zajmuje się wszystkimi chorobami u dzieci i młodzieży, bez względu na dziedzinę. Każdy pediatra może jednak w dalszym ciągu kształcić się, aby pomagać dzieciom na oddziałach takich jak onkologia (onkolog dziecięcy), ortopedia (ortopeda dziecięcy), endokrynologia (endokrynolog dziecięcy), a nawet ginekologia (ginekolog dziecięcy).

Kiedy udać się do pediatry?

Do wizyty u pediatry skłaniają rodziców niepokojące objawy zaobserwowane u dziecka. Zazwyczaj są to:

  • silny kaszel;
  • nadmierna płaczliwość i prężenie się w przypadku niemowląt;
  • gorączka;
  • wysypki skórne;
  • nagły brak apetytu i utrata na wadze;
  • powiększenie węzłów chłonnych;
  • apatia, złe samopoczucie dziecka;
  • duszności;
  • zasinienie skóry;
  • zbyt wolny rozwój w stosunku do kamieni milowych adekwatnych dla danego wieku dziecka;
  • skrzywienie kręgosłupa, nieprawidłowe ustawienie kolan lub wszelkie inne wady postawy;
  • obecność krwi w kale.

W życiu każdego niemowlęcia kluczowa jest także pierwsza wizyta u pediatry, przypadająca na 1-4 tydzień życia. Jej głównym celem jest sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz czy nie wystąpiły powikłania po porodzie. To wizyta diagnostyczna, podczas której lekarz nie tylko sprawdzi stan zdrowia noworodka, ale również poinformuje rodziców o obowiązku kolejnych szczepień. Już między 13. a 15. miesiącem życia wykonuje się pierwszą dawkę na odrę, różyczkę i świnkę. Każdy rodzic powinien więc pamiętać o tej wizycie, nosi ona nazwę patronażowej.

Wizyta u pediatry – jak wygląda?

Wizyta u pediatry niczym nie różni się od wizyty u lekarza ogólnego w przypadku osób dorosłych. Z tą różnicą, że w zależności od wieku dziecka wywiad przeprowadzany jest z rodzicem lub opiekunem. To właśnie rodzic odpowiada za szczegółowe i rzetelne omówienie objawów u swojego dziecka, co w przypadku nastolatków nie jest już konieczne.

Badanie obejmuje najczęściej osłuchanie klatki piersiowej i pleców stetoskopem, mierzenie ciśnienia tętniczego krwi i pulsu, a także kierowanie młodego pacjenta na badania takie jak morfologia krwi i badania moczu. Testy neurologiczne i funkcjonalne wykonuje się w sytuacji, gdy są ku temu wskazania. Jeśli leczenie zdiagnozowanej choroby leży w zakresie kompetencji pediatry, przepisze receptę i poinformuje rodziców jak dbać o dziecko. Jeśli nie, skieruje do innego specjalisty. Przebieg wizyty może różnić się w zależności od wieku dziecka i jego problemu zdrowotnego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
  2. Classen M., Sommerburg O., Pediatria. Poradnik kliniczny, Wydawnictwo Forum, Poznań 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *