Zimowa pielęgnacja twarzy jest niezwykle ważna, aby nie doszło do silnych podrażnień skóry czy jej przesuszenia. To okres, w którym skóra staje się wyjątkowo mocno narażona na czynniki zewnętrzne, dlatego warto wspierać ją wszelkimi możliwymi sposobami. Świadoma pielęgnacja jest zdecydowaną podstawą działań.
Zimowa pielęgnacja twarzy krok po kroku
Przede wszystkim należy wiedzieć, dlaczego pielęgnacja skóry zimą jest szczególnie istotna. Otóż w okresie tym każdego dnia skóra ma styczność z wyjątkowo niskimi temperaturami, nawet kilka czy kilkanaście stopni poniżej 0. Towarzyszy temu silny wiatr czy śnieg, który może obijać się o naskórek. Wszystko łącznie wywołuje podrażnienie, silne przesuszenie, ściągnięcie porów skóry. Tworzy ona barierę ochronną, która ma na celu zabezpieczanie tkanek przed uszkodzeniami, przez co staje się pogrubiona i ma tendencję do pękania. Jako że w okresie zimowym dieta jest zwykle mniej urozmaicona, uboga w witaminy i antyoksydanty, kolejny czynnik wspierający skórę od wewnątrz odpada. Naszą rolą jest więc wspieranie jej chociaż od zewnątrz.
Zobacz również: Jak dbać o skórę zimą?
Krem do twarzy na zimę
Zimą nie należy zapominać o aplikacji kremu ochronno-regenerującego na twarz, szyję oraz dekolt. Taki krem zwykle jest nieco gęstszy i bardziej tłusty od tego stosowanego wiosną i latem, ponieważ musi odpierać więcej negatywnych czynników zewnętrznych i przeciwdziałać pękaniu skóry. Ma w składzie oleje, woski, glicerol, ale także skoncentrowane witaminy. Warto pamiętać, że także w okresie zimowym skóra jest narażona na działanie promieniowania UV, dlatego taki krem powinien zawierać odpowiednie filtry SPF. Inne rekomendowane składniki to:
- ceramidy;
- probiotyki;
- skwalen;
- prebiotyki;
- trehaloza.
Warto szukać tych składników na etykiecie produktu.
Maska do twarzy na zimę
Ciekawostką jest, że zimą skóra traci nawet 2-krotnie więcej wody niż latem, gdy panują wysokie temperatury. Właśnie dlatego nie należy zapominać o wykonywaniu maseczek na twarz regenerujących 1-2 razy w tygodniu. Można z łatwością przyrządzić je samodzielnie w domu, łącząc naturalny miód, olejek z czarnuszki siewnej oraz Spirulinę w proszku. Taką mieszankę nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy na około 15-20 minut, po czym dokładnie zmywa. Nie dostarczy ona wprawdzie skórze wody (tutaj niezbędne jest wypijanie co najmniej 1,5 l wody dziennie) jednak wspomoże naprawę mikrouszkodzeń, które powstały poprzez przesuszenie skóry.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny.
Aby składniki zawarte w maskach i kremach mogły efektywniej się wchłaniać, powinny mieć czystą, niczym niezablokowaną drogę do porów. Dlatego przed wykonaniem maski zaleca się peeling, najlepiej peeling kwasowy, który ma mniejsze ryzyko podrażnień niż peeling mechaniczny.
Suplementy na zimę
Pielęgnacja twarzy zimą to nie tylko stosowanie kosmetyków, ale i świadoma suplementacja. W szczególności należy pamiętać o przyjmowaniu witaminy D, której głównym źródłem jest promieniowanie słoneczne, a to właśnie jego brakuje w tym okresie. Spadki poziomu witaminy D w organizmie są największe zimą, gdyż nie może ona być efektywnie produkowana, a praktycznie nie ma swoich dobrych źródeł pokarmowych.
Innym rekomendowanym suplementem diety są kwasy tłuszczowe Omega 3. Stanowią podstawowy składnik budulcowy komórek skóry, a ich niedobór wiąże się z pękaniem, przesuszeniem i zniszczeniem skóry, a także z opóźnieniem procesów regeneracyjnych oraz przyspieszeniem procesów starzenia się.
Jak wcześniej wspomniano, zimą znacznie spada nawilżenie skóry. Aby temu przeciwdziałać, należy przyjmować kwas hialuronowy. Udowodniono, że już jedna jego cząsteczka jest w stanie związać aż do 250 cząsteczek wody, zatrzymując ją w skórze. Dlatego codzienne przyjmowanie tego związku jest nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne. Aby kwas hialuronowy miał co wiązać, ponownie podkreśla się znaczenie picia dużej ilości wody. Zimą nie odczuwamy pragnienia aż tak bardzo, w efekcie czego mniej chętnie sięgamy po wodę i płyny. To prosta droga do odwodnienia, co przekłada się na wygląd i kondycję skóry. Osoby mające problem z systematycznym piciem wody mogą ustawić sobie przypomnienie w telefonie.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.